Tomēr skolēniem un studentiem ir jāatceras, ka bezatbildīga uzvedība sociālajos tīklos apdraud viņu perspektīvas iegūt izglītību, kā arī var atstāt negatīvu iespaidu uz karjeru nākotnē, raksta interneta vietne Mashable.com. Šeit, lūk, uzskaitītas 12 lietas, ko nevajadzētu darīt sociālajos tīklos:

1. Nedrīkst dokumentēt savas nelikumības

Pārkāpt likumu, protams, nav labi, bet, ja tā gadījies, ļoti muļķīgi ir lielīties ar šo faktu. Nav noslēpums, ka vecāko klašu skolēnu un studentu ballītes mēdz izvērsties samērā vētrainas, un klasiska jauniešu kļūda ir pēc tām ar lepnumu ievietot internetā video vai foto materiālus, kuros viņi redzami, piemēram, smēķējam zālīti vai varonīgi demolējam atkritumu konteineru. Atcerieties, ka par šādu uzvedību draud ne tikai izslēgšana no skolas, bet arī administratīvā vai kriminālatbildība, atgādina Mashable.com.

2. Nedrīkst vajāt citu cilvēkus

Ņirgāšanās, aizskaršana, citu skolēnu vajāšana mūsdienās kļuvusi par vienu no lielākajām problēmām amerikāņu skolās. Mashable.com uzsver, ka nosodāma ir ne tikai fiziska aizskaršana, bet arī kāda cilvēka vajāšana virtuālajā vidē. Jāpiebilst, ka arī šajos gadījumos jārēķinās ne tikai ar izslēgšanu no skolas, bet arī nopietnākām sekām, piemēram, ja vajāšana novedusi kādu skolas biedru līdz pašnāvībai.

3. Nedrīkst nomelnot skolotājus

Lielam riskam sevi pakļauj skolēni, kuri sociālajos tīklos velta rupjus izteikumus saviem skolotājiem, publicē kompromitējošas fotogrāfijas vai video. "Atcerieties, ka arī skolotājiem un pasniedzējiem ir tiesības uz savu privāto dzīvi, kā arī tās detaļu neizpaušanu," raksta Mashable.com. Pointpārkas universitātes profesore Hetere Starra Fīdlere (Heather Starr Fiedler skaidro: "Ievietot internetā negatīvu komentāru par kādu skolotāju ir tas pats, kas paņemt mikrofonu un publiski paziņot par nodomu nodedzināt tiltu. Jūs nekad nevarat paredzēt, pie kura no pasniedzējiem nāksies kārtot eksāmenu, kuram no viņiem būs jāpieņem lēmumi, kas atstās nopietnu iespaidu uz jūsu nākotni". Amerikāņu vidusskolēniem jāatceras, ka nav pareizi arī nomelnot atsevišķus valsts reģionus vai augstskolas - neviens nevar paredzēt, kur viņam nāksies mācīties nākotnē.

4. Nedrīkst izmantot skolas datoru tam neparedzētiem mērķiem

Daudzās skolās ir spēkā aizliegums izmantot skolas datoru un pieeju internetam nolūkiem, kas nav tieši saistīti ar mācībām. Tas attiecas arī uz sociālo tīklu izmantošanu, un atcerieties, ka lielākā daļā skolu IT sistēmu ļauj identificēt tos, kuri stundu laikā apmeklē Facebook vai citus sociālos tīklus.

5. Nedrīkst publicēt konfidenciālu informāciju

Šis padoms attiecas ne tikai uz skolēniem un studentiem, bet arī pārējiem sociālo tīklu lietotājam. Taču tieši jaunieši visbiežāk aizmirst par savas privātās informācijas aizsargāšanu. Klasisks piemērs - skolniece nofotografē un ievieto Facebook savu nodarbību sarakstu, pat neiedomājoties par to, ka uz tā ir arī viņas pilns vārds, adrese, dzimšanas dati, skolēna apliecības un medicīniskās apdrošināšanas numuri. Krāpniekiem šāda informācija var izrādīties noderīga.

6. Nedrīkst izpaust pārāk daudz informācijas par savu atrašanās vietu

Arī šāda informācija var izrādīties noderīga negodīgiem cilvēkiem. "Sociālajos tīklos vispareizāk ir nesniegt informāciju par savu atrašanās vietu, ja esat viens vai ja esat atstājis mājas bez uzraudzības," uzskata sociālo tīklu drošības analītiķis Breds Hainss (Brad Haines).

7. Nedrīkst melot un krāpties

Tas, protams, attiecas ne tikai uz virtuālo, bet arī reālo dzīvi, taču mūsdienu tehnoloģijas ļauj meļus atmaskot daudz ātrāk. Klasiska kļūda - skolēns, kurš atprasījies no kontroldarba, jo iepriekšējā dienā viņam esot jābrauc apraudzīt sasirgusī vecmāmiņa, savā Facebook lappusē ievieto fotogrāfijas no koncerta vai ballītes, ko šajā laikā apmeklējis, bet Foursquare piereģistrējies, ka atrodas stadionā vai naktsklubā.

8. Nedrīkst draudēt citiem

Maldīgā ilūzija par anonimitātes saglabāšanu nereti mudina cilvēkus uz nepārdomātu rīcību, piemēram, ievietojot savus komentārus interneta forumos, pie ziņu vietnēs publicētiem rakstiem. Nesen kāds amerikāņu skolēns vārdā Aleksanders Songs (Alexander Song) vietnē Reddit nez kādēļ uzrakstīja par savu nodomu "nogalināt tik daudz cilvēku, lai šis uzbrukums tiktu atspoguļots nacionālajās ziņās". Jau pēc pāris dienām A. Songa personība bija noskaidrota, un viņu aizturēja nodarbības laikā. Tas, ka puisim nebija ieroču un pat reāla plāna savu draudu realizācijai, neko nenozīmēja.

9. Nedrīkst ignorēt skolu noteikumus

ASV skolās iekšējās kārtības noteikumi mēdz būt atšķirīgi - kas pieņemts valsts skolās, var būt nepieņemami privātajās mācību iestādēs. Bet katoļu skolās, piemēram, audzēkņiem tiek atgādināts, ka viņi ar savu rīcību nedrīkst mest ēnu uz Romas katoļu baznīcu. Praksē tas nozīmē, ka šo skolu audzēkņiem jābūt piesardzīgiem internetā izsakot savu viedokli par tādiem delikātiem jautājumiem kā aborti, homoseksuālisms, eitanāzija, šķiršanās vai dzimstības kontrole, raksta Mashable.com. Protams, lielāko daļu šādu komentāru aizsargā tiesības uz vārda brīvību, tomēr to autoriem jārēķinās, ka skolā attieksme pret viņiem var kļūt negatīvāka.

10. Nedrīkst demonstrēt savu neprofesionālismu

Skolēniem un studentiem nepieciešama zināma paškritika, jāiemācās saprast, kādus secinājumus nepazīstami cilvēki var izdarīt no viņu publicētajām fotogrāfijām vai komentāriem sociālajos tīklos. Nav noslēpums, ka gan darba devēji, gan augstskolas seko līdzi potenciālo darbinieku vai studentu aktivitātēm. "Kad es izskatu iespējamā darbinieka pieteikumu, vienmēr pievēršu uzmanību viņa Facebook profilam, informācijai, kas pieejama visiem. Divas reizes esmu atteicis darbu koledžas absolventiem, kuri bija pozējuši ar ieročiem rokās," skaidro kompānijas What's Next Marketing viceprezidents Raiens Kons (Ryan Cohn).

11. Nedrīkst pilnībā paļauties uz konfidencialitātes uzstādījumiem

Sociālie tīkli regulāri uzlabo sistēmas, kas aizsargā privāto informāciju. Tomēr simtprocentīgas aizsardzības nav un nevar būt. Tādēļ speciālistu ieteikums - radiniet sevi pie domas, ka visa jūsu publiskotā informācija var kļūt zināma gan paša vecākiem, gan skolas vadībai, gan pavisam nepazīstamiem cilvēkiem.

12. Nedrīkst informāciju ievietot internetā emociju uzplūdos

Ikvienam cilvēkam gadās izdarīt ko tādu, ko vēlāk nākas nožēlot, ļoti bieži ļaudis sākumā rīkojas, bet tikai pēc tam pārdomā savu rīcību, saprot, pie kādām sekām tas var novest. "Tādēļ, emociju uzplūdos nesteidzieties komentēt kādu ziņu vai paziņas fotogrāfiju. Uz brīdi apstājieties, dziļi ievelciet elpu, padomājiet," māca Mashable.com.