1. Laika limits

Viens no klasiskajiem piemēriem ir laika limits. Konkrēts stundu vai minūšu skaits dienā, ko bērns drīkst pavadīt pie ekrāna. Te gan jāizskata izņēmumi. Piemēram, ja dators tiek izmantots mācību vajadzībām vai ja telefons tiek izmantots, lai sazinātos ar vecākiem.

Konkrētais laiks ir labs risinājums, ja bieži rodas strīdi un domstarpības par to, ka “vēl tikai nedaudz”, “man jāpabeidz spēle”, “vēl tikai vienu līmeni” un tamlīdzīgi. Laiks pagājis, ierīce tiek nolikta nost. Ja reiz noteikumi ir ieviesti, pie tiem arī jāpieturas.

2. Papildu laika pelnīšana

Ja laika limits ir vecāku izdomāts cipars, kas šķiet atbilstošs bērna vecumam un vajadzībām, tad bērniem bieži vien ir cits viedoklis par šo visu. Lai rastu kompromisu, iesaistītu bērnu lēmumu pieņemšanā un dotu iespēju šo laiku palielināt, varat ģimenē ieviest ekrānlaika pelnīšanas darbus. Katram darbiņam vai uzdevumam, ko bērns paveic, var piešķirt konkrētu minūšu skaitu, kas nāk klāt ikdienas limitam.

Piemēram, mājas izsūkšana ar putekļu sūcēju dod papildu 20 minūtes, trauku izņemšana no trauku mašīnas dod 10 minūtes. Vēlams, lai tie ir darbiņi, ko bērns nedara ikdienā. Lai nerastos situācija, kad bērns par katru izdarīto sīkumu prasa ekrānlaiku, papildu minūtes pienākas par konkrētām, visiem zināmām un atrunātām lietām.

3. Fiziskas aktivitātes

Bērnudārzā bērna diena ir piepildīta un vecāki visbiežāk ierodas pakaļ bērnam pēcpusdienā vai vakarā. Laiks pie ekrāna ir tikai brīvdienās. Skolēnus izkontrolēt ir grūtāk, jo stundas beidzas jau pusdienlaikā. Lai nebūtu tā, ka bērns visu atlikušo dienu pavada pie ekrāna, šo laiku var izmantot lietderīgi.

Ja skolā ir pieejama pagarinātā grupa, tajā var jau laicīgi izpildīt mājasdarbus. Fiziskas aktivitātes un treniņi ir vēl viens labs veids, kā piepildīt bērna dienu un nodrošināt viņu ar nepieciešamajām aktivitātēm. Lai vecākiem bērns nav jāved ar mašīnu vai jāmeklē sabiedriskais transports, nereti arī skolā ir pieejami sporta pulciņi.

4. Mājas darbiņi

Esot mājās, bērni lielo ekrāna laiku pamato ar garlaicību. Lai tā nekļūtu par ikdienu, uztici bērnam vairākus mājas darbiņus, kas viņam ir pa spēkam un padodas. Tas veicinās ne tikai bērna patstāvību, bet arī piepildīs dienu ar lietderīgām aktivitātēm.

Tā var būt putekļu slaucīšana, drēbju aiznešana uz veļas grozu, savas istabas sakārtošana, mājdzīvnieka pabarošana un citi viegli uzdevumi. Te var pieskaitīt arī skolas mājasdarbu pildīšanu un drēbju sagatavošanu nākamajai dienai.

5. Piepildīta diena

Ja bērna diena ir piepildīta ar dažādiem notikumiem un aktivitātēm, ekrānlaika dabiski paliek mazāks. Ja skolas vai bērnudārza laikā tie var būt arī papildu pulciņi un ārpusklases nodarbības, vasaras laikā ne visi pulciņi turpina darboties. Tad vari pameklēt tuvāko dienas nometni, kuras laikā bērns varēs aktīvi darboties, iepazīties ar jauniem draugiem un jautri pavadīt vasaras dienas bez ekrāniem.