Jaunsilavas pamatskolas sociālā pedagoģe, Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm programmas Kā būt par vecāku 21. gadsimtā? vēstnese Liene Kapača iesaka, kā gudri ierobežot bērna virtuālajā vidē pavadīto laiku: ”Starp šīm situācijām un vecāki varēs atrast kādu, kuru lasot, būs sajūta, - jā, tas ir par mūsu ģimeni!”

Noteikumu pārkāpšanas pieļaušana

Mums ir mutiska noruna, cik ilgi bērni drīkst sēdēt pie datora, bet viņi bieži izlūdzas vēl papildminūtes. Es arī atļauju, jo viņi sola izdarīt visus mājasdarbus, bet parasti, kad arī papildlaiks ir beidzies, bērni sadusmojas un nevienu solījumu neizpilda.

Ko  darīt? Ir vērtīgi sagatavot rakstisku vienošanos par interneta lietošanas limitu un pie tā stingri turēties – nolikt kādā redzamā vietā. Piemēram, pie datora var pielikt papīra pulksteni, kurā atzīmēt vai iekrāsot, kad un cik ilgi viņi drīkst lietot telefonu vai datoru.

Ko nedarīt? Ja vecāki vairākkārt kādā situācijā atkāpsies no ieviestajiem noteikumiem, bērni sapratīs, ka ar solījumiem, mīļiem vārdiem viņi var manipulēt ar vecākiem, un tad noteikumi vairs netiks ņemti vērā.

Viedierīču lietošanas neierobežošana

Mēs ar vīru esam aizņemti cilvēki, jo ļoti daudz strādājam. Bērniem ir nodrošināts viss: telefons, dators, planšete un, protams, internets. Arī paši bieži lietojam modernās tehnoloģijas Jāatzīst, ka dažreiz pat pusdienu laikā un pie mašīnas stūres. Pēdējā laikā mūsu bērni nav izgulējušies, no rītiem ir miegaini. Man ir aizdomas, ka viņi pārāk daudz laika pavada internetā, bet es taču to nevaru kontrolēt, man ir darbs un citi pienākumi.

Ko darīt?  Ģimenē ir jāvienojas, kurās mājas telpās modernās tehnoloģijas nedrīkst lietot. To var darīt, izmantojot kartiņu, uz kuras ir nosvītrota telefona zīme, to pielīmējot visās istabās, kurās nedrīkst lietot telefonu, piemēram, pie pusdienu galda, guļamistabā vai tualetē. Vecākiem ir vērts arī pievērst uzmanību, kur bērnu telefoni atrodas naktī. Ja bērni to ņem līdzi gultā, tad nav brīnums, ka no rītiem viņi ir neizgulējušies. Lai kontrolētu bērnu internetā pavadīto laiku noderēs lietotne QualityTime.

Ko nedarīt? Vecākiem, tāpat kā bērniem, vēlams ievērot ģimenē ieviestos noteikumus. Ja vecāki tiem nesekos, to nedarīs arī bērni, jo redzēs, ka noteikumus var apiet un ir visādi izņēmumi. Tāpēc, vecāki, esiet stipri un konsekventi noteikumu ievērotāji!

Bērna interešu neizzināšana

Es netieku galā ar savu bērnu – pusaudzi, kurš nepārtraukti lieto telefonu vai datoru. Viņu vairs nekas neinteresē. Kad mēģinu ar viņu runāt, viņš uz mani bļauj un kļūst nervozs. Viņš nomierinās tikai tad, kad tiek pie datora.

Ko darīt? Emocionāli negatīvā spriedze ir pamats aizdomām, ka jaunietim ir izveidojusies interneta atkarība un atslābumu viņš gūst tikai to lietojot. Ar pusaudzi nepieciešams izrunāties par ģimenes attiecībām, jānoskaidro – kas viņu apmierina, kas neapmierina, kas viņam patika agrāk, kā pietrūkst. Iespējams, šī saruna atklās kādu apslēptu aizvainojumu vai dusmas. Vēlams ar pusaudzi vairāk pavadīt laiku kopā un interesēties par viņa aktualitātēm. Varbūt viņš labprāt kopā ar vecākiem vēlas doties kādā ekstrēmā braucienā ar laivām vai uz peintbola spēli.

Šādās situācijās ir vērts konsultēties ar skolas psihologu vai sociālo pedagogu, uzmeklēt kādu Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm vēstnesi, lai kopā risinātu šo problēmu.

Viedierīču atņemšana

Man ir apnicis, ka dēls mani neklausa un tik daudz laika pavada telefonā. Punktu pielika zvans no skolas ar sūdzībām par sliktajām sekmēm un uzvedību. Es atņēmu telefonu, ceru, ka tā viņam būs mācība.

Ko darīt? Lai bērns nevēlētos laiku pavadīt tikai viedierīcē, viņš ir jānodarbina dažādos ārpusstundu pulciņos, jāpieradina pie pienākumiem mājās, jārosina interese par dažādām aktivitātēm. Ģimenei jāpavada laiks kopā, lai bērni justos mīlēti un spētu pozitīvi pašapliecināties un iegūt novērtējumu.

Ko nedarīt? Telefona atņemšana neatrisina pašu problēmu, tā bērnu padara tikai agresīvāku. Tādējādi nemainās un neuzlabojas interneta lietošanas paradumi, bet šāda rīcība visticamāk palielina plaisu starp vecākiem un bērnu, jo kaut kad telefons būs jāatdod. Ko tad? Vecākiem jāsaprot, ka mūsdienu bērniem telefons ir viena no visvērtīgākajām lietām, un, to atņemot, jūs atņemat visu bērna dzīvi, kontaktus, informāciju un draudzību.

Nevēlēšanās apgūt mūsdienu tehnoloģijas

Es uzskatu, ka visas šīs modernās tehnoloģijas ir nevajadzīgas. Mēs izaugām bez telefona un bijām laimīgi. Protams, meita izlūdzās, lai nopērku viņai viedtālruni, bet es pats ne mūžam tādu negribētu.

Ko darīt? Vecākiem jāiet līdzi laikam un jāpieņem, ka mūsdienās var būt situācijas, kad bērni par viņiem ir zinošāki. No tā nav jākautrējas. Bērni ļoti novērtēs izdevību apmācīt vecākus un leposies, ka arī viņu tētis vai mamma ir mūsdienīgi vecāki. Viedtālrunis, pareizi izmantots, var būt labs palīgs mācībās un talantu attīstīšanā. Mūsdienās ir pieejams daudz lietotņu, kuras bērni var izmantot, lai apgūtu svešvalodas, attīstītu loģisko domāšanu un savu valodu, lai iemācītos spēlēt mūzikas instrumentus vai zīmēt.