Šobrīd noslēgusies muzeja jaunās ekspozīcijas izveide atsevišķā muzeja ēkā turpat anatomikuma teritorijā, Kronvalda bulvārī 9, Rīgā. Jaunajā muzeja ekspozīcijā būs apskatāma vēsturiskā anatomiskā kolekcija, piedāvājot tai jaunu, plašāku interpretāciju un papildinot to ar mūsdienīgu, multimediālu ietvaru. Jaunais Rīgas Stradiņa Universitātes Anatomijas muzejs būs vieta, kur iepazīt cilvēku ķermeņu dažādību. Turklāt iepazīt to pa īstam – ieraudzīt to, kas parasti redzams tikai ķirurgam vai anatomam.

Muzeja apmeklējums būs lielisks veids kā uzsāk starpdisciplināras sarunas, jeb kā to definē Skola 2030 – caurviju prasmes. Anatomijas kolekcija sevī ietver ne tikai zināšanas par cilvēka anatomiju, bet arī stāstus par 20. gadsimta pirmās puses zinātnes tendencēm un to vēsturisko fonu, stāstus par pagātnes un mūsdienu ētikas normām un stāstus par mums, cilvēkiem, un mūsu centieniem izprast pašiem sevi.

Kad muzejs būs atvērts apmeklētājiem?

Muzejs vērs durvis individuāliem apmeklētājiem un vienas mājsaimniecības locekļiem tiklīdz valstī uzlabosies epidemioloģiskā situācija un tiks atcelts ārkārtas stāvoklis. Atceļoties pulcēšanās ierobežojumiem, pēc iepriekšēja pieteikuma tiks pieņemti arī apmeklētāji grupās.

Kāda vecuma skolēniem anatomijas muzejs ir piemērots?

Muzeja definētā mērķauditorija ir apmeklētāji sākot no 14 gadu vecuma, tādēļ arī ekspozīcijas teksti (anotācijas), ilustratīvie attēli un animācijas veidotas atbilstoši šai vecuma grupai.

Anatomijas muzejā būs gaidīti arī jaunāki apmeklētāji, tomēr jāņem vērā, ka muzeja eksponāti ir orgāni, ķermeņa daļas un embriji, tostarp patoloģiski, tāpēc daļa ekspozīcijas var būt uztraucoša jaunākiem apmeklētājiem. Bērniem jaunākiem par 14 gadiem apmeklējums rekomendējams tikai pieaugušā pavadībā. Lūdzam vecākus un skolotājus izvērtēt jaunāku bērnu gatavību muzeja apmeklējumam.

Vai muzeja ekspozīciju iespējams saprast bez gida?

Jā. Muzeja ekspozīciju palīdzēs izprast teksti, ilustrācijas un animācijas (latviešu un angļu valodās), kuras atradīsiet ekspozīcijā. Individuālo muzeja apskati atvieglos arī mobilā aplikācija RSU Museum (latviešu, angļu un krievu valdās), kurā interaktīvā veidā tiek akcentēti 20 interesanti muzeja eksponāti. To iespējams lejupielādēt personiskajā ierīcē (telefonā vai planšetē) vai izīrēt planšeti muzeja apmeklējuma laikā. Lietotni iespējams lejuplādēt šeit.

Cik ilgs laiks nepieciešams individuālai muzeja apskatei?

Individuālais muzeja apmeklējums iekļausies vienas stundas laikā. Muzeja ekspozīcija ir neliela, vien 300 kvadrātmetru liela, bet saturiski apjomīga. Tā ir izvietota divos stāvos, kur pirmajā stāvā apskatāmas normālās anatomijas un antropoloģijas kolekcijas, bet pagrabstāvā – iedzimto anomāliju kolekcijas.

Vides pieejamība?

Muzejs pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem (lifts, pie ieejas nav pakāpienu, iespēja piebraukt tieši pie muzeja).

Kāds būs muzeja izglītības piedāvājums skolēnu grupām?

1) Saglabājoties pulcēšanās ierobežojumiem, no februāra skolēnu grupām tiks piedāvātas pirmās tiešsaistes nodarbības Zoom platformā (9.-12. klase) – “Zīmēšanas stunda Anatomijas muzejā: Galvaskauss”, caurvijot dabas zinātnes, vēsturi un mākslu (40 min).

2) Atceļot pulcēšanās ierobežojumus, tiks pieņemti arī skolēni grupās klātienē

-              Pārskata ekskursijas (45 min), kur muzeja gida pavadībā skolēni tiks iepazīstināti ar kolekcijas vēsturi, interesantākajiem preparātiem, cilvēka ķermeņa orgānu sistēmām, kā arī tiks aicināti reflektēt par ētikas jautājumiem

-              Muzejpedagoģiskās nodarbības (2x45 min)

Kā sekot līdzi muzeja jaunumiem?

Jaunā muzeja mājaslapa pašlaik ir izstrādes stadijā. Jaunumiem līdzi šobrīd iespējams sekot muzeja Facebook, Twitter un Instagram profilos.

Jautājumu gadījumā sazinieties ar muzeja izglītības projektu vadītāju Kasparu Zaltānu pa e-pastu [email protected].