STEaMup.lv komanda ir apkopojusi dažādus ieteikumus, kā piepildīt vasaras brīvlaiku ar lietderīgām un izzinošām aktivitātēm kopā ar bērnu!

Kopā ar bērnu noteikti varat doties dabā un pētīt, kādi koki un augi atrodas jums apkārt, kā arī, piemēram, doties uz zoodārzu un izpētīt, kurai valstij raksturīgs katrs dzīvnieks. Atpazīt tuvumā esošos kokus, krūmājus un augus palīdzēs Eiropā izstrādātā aplikācija „Plantnet”, kuras mehānisms ir itin vienkāršs – nofotografē lapas vai koku, un lietotne to identificēs.

Kad uz zemes viss izpētīts, laiks lūkoties zvaigznēs! Pateicoties aplikācijai „SkyView”, sapņaino raudzīšanos debesu valstībā var apvienot ar zinātnisku izpēti, apgūstot informāciju par planētām, zvaigznājiem un pat satelītiem. Un tas ir tik vienkārši – pavēršot telefonu pret zvaigžņoto debesjumu, aplikācija skenē debesis, iezīmējot zvaigznājus un planētas, kā arī rāda planētu atrašanās vietu dažādās diennakts stundās.

Tāpat vērtīgi ir, piemēram, reizi pa reizei vai regulāri iegādāties kādu bērnu auditorijai paredzētu žurnālu, kas zinātni skaidro nedaudz vienkāršāk, taču ne mazāk saistoši. Arī kopīga zinātnes TV kanāla skatīšanās var būt ļoti vērtīga, jo redzētais attēls ar, piemēram, Ēģiptes piramīdām vai ziloņiem savannā var raisīt bērnā dažādus jautājumus, uz kuriem tad nu kopīgi varat meklēt atbildes.

Lai bērnam parādītu, kā aug garšaugi, augļi, dārzeņi vai puķes, nav obligāti nepieciešams aizsūtīt atvasi uz laukiem, kur nodarbojas ar zemkopību. Ja bērnam nav svešas sēkliņas un podi, mājās uz palodzes var ierīkot, piemēram, savu garšaugu audzētavu. No tās labums būs kā bērnam, kurš katru dienu varēs skatīties, kā tie aug, tā vecākiem – varēsi plūkt svaigu baziliku, lokus vai citu garšaugu un pievienot maltītei ik dienas.

Vēl viens interesants eksperiments var būt avokado audzēšana. Ēdot avokado, pietaupiet tā kauliņu un izaudzējiet paši savu koku, kuru iestādīt podā. Bet, ja ir pieejama siltumnīca, puķu dobe vai cits zemes pleķītis, kurā bērnam ļaut eksperimentēt, ļauj bērnam izvēlēties iesēt kādu puķi, redīsu vai cita auga sēkliņu. Tad vasaras beigās varēsiet novērtēt iesētā darbiņa augļus.

Bērni un videospēles ir savienība, ko īpaši vasaras brīvlaikā vajadzētu mēģināt izskaust. Kamēr ir brīvdienas un labs laiks, kāpēc gan to pavadīt, sēžot pie datora vai telefona un spaidot podziņas? Taču arī videospēlēm ir savs pluss. Proti, tās veicina domāšanu. Tik tiešām, lai arī šķiet, ka videospēles neko citu nedara, kā vien iznīcina bērna interesi par jebko citu, patiesībā arī tajās nepieciešama atjautība, veiklība un izlēmība. Protams, jāņem vērā, kāda veida spēles tās ir un vai tiešām to spēlēšana bērnam kaut ko iemāca, taču nevar viennozīmīgi teikt, ka spēlītes nekam neder un ka bērnam labāk pa to laiku būtu lasīt grāmatas.

Piemēram, videospēle “Starcraft” ir zinātniskās fantastikas reālā laika stratēģijas spēle, kurā dažādas svešzemju sugas cīnās par dominanci. Katrai sugai ir pieejamas dažādas kaujas vienības, un, lai uzvarētu, ir nepieciešama atšķirīga taktika. “Starcraft” spēlēšana var palielināt spēju sadalīt smadzeņu resursus mainīgos apstākļos, ko zinātnieki raksturo  kā cilvēka intelekta stūrakmeni.

Galvenais, ko katrs vecāks vari darīt, ir būt zinātkārs kopā ar bērnu. Ne vienmēr vecākam vajag uzvesties kā visu zinošam, tāpēc daudz svarīgāka ir vēlme un patiesa interese būt kopā ar bērnu izziņas procesā. Pajautā skaļi, kas tas ir par putnu, kas sēž kokā, vai kāpēc gaisma atspīd ūdenī, un tad veltiet laiku tā izpētei!

Reklāmraksts