„Pārmaiņas notiek visu laiku, un tās piedzīvo katrs cilvēks. Uz pārmaiņām var izvēlēties raudzīties kā uz jaunu pieredzi, iespēju izaugt, pilnveidoties, izzināt sevi, apkārtējo pasauli un iespēju veidot un iet savu dzīves ceļu,” atgādina psihologa asistente un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistra studiju programmas „Veselības psiholoģija” studente Laura Regzdiņa.

Jauno, nezināmo un svešo ar laiku iepazīsi

Tā kā studentiem gandrīz visa vai visa diena jāpavada universitātē, ir lietderīgi izpētīt RSU telpas un ēkas, jo dažām studiju programmām nodarbības notiek vairākās Rīgas vietās. „Kad būsi iepazinis universitātes vidi un atmosfēru, drīz vien atklāsi sev tīkamākās vietas arī patstāvīgām mācībām, ēšanai un atpūtai,” iedrošina RSU Karjeras centra konsultante Baiba Prauliņa.

Protams, iesākumā apkārt vairāk būs nepazīstami cilvēki. Tie, ar kuriem kopā studēsi, būs atšķirīgi no tiem, kādus biji paradis redzēt skolā. Studenti būs ieradušies no visas Latvijas, un būs tādi, kuri paralēli studijām strādā, un tādi, kuri iepriekš pārtraukuši, bet tagad atkal atsākuši studijas. Būs cilvēki ar dažādām zināšanām, spējām, prasmēm un interesēm, taču jūs visi būsiet studenti, kuri apgūst noteiktu programmu līdzīgu interešu laukā ar vieniem un tiem pašiem mācībspēkiem, lekciju sarakstu, semestra plānojumu utt.

„Lielās pārmaiņas var likties vilinošas un ļoti patīkamas, tajā pašā laikā ir normāli just arī satraukumu, neziņu, skumjas vai tamlīdzīgas sajūtas, dodoties nezināmajā,” piebilst psihologa asistente.

Pieņemt jauno situāciju un apstākļus, kā arī risināt dažādas grūtības palīdzēs vērīga ieklausīšanās savās domās, jūtās un vajadzībās. Turklāt vienmēr ir iespēja vērsties pēc palīdzības un abalsta ne tikai pie studiju biedriem, bet arī pasniedzējiem jeb docētājiem un Karjeras centra speciālistiem, kuri RSU studentiem sniedz palīdzību dažādos jautājumos, kas saistīti ar lēmumu pieņemšanu, motivāciju, savas nākotnes veidošanu u. c.

“Uz augstskolu ir jāiet ar dedzīgām acīm,” ir pārliecināta RSU studiju programmas „Žurnālistika” 1. kursa studente Evita Januškeviča. “Es pati tāda biju, un tas man palīdzēja pārvarēt dažādus šķēršļus. Ir jādibina kontakti, jākomunicē, nav jābaidās jautāt.”

Nozīmīga ir sava laika plānošana

RSU nav zvana, kas atgādina, ka sākas vai beidzas nodarbība, turklāt studentiem pašiem jāsameklē savs nodarbību saraksts, lai zinātu, kur un cikos notiek nākamā lekcija, lai ierastos uz to laikā.

Ļoti iespējams, ka vienlaikus ar studijām strādāsi uz pusslodzi vai būs kādi citi pienākumi, tādēļ ļoti būtiski ir pilnveidot laika plānošanu, ņemot vērā studiju uzdevumus un brīvā laika izmantošanu atslodzei. Ja nepieciešams, karjeras konsultanti iesaka izmantot plānotāju vai aplikāciju viedtālrunī. „Vari izmēģināt vairākas laika plānošanas tehnikas un izvēlēties sev tīkamāko, piemēram, ABC prioritizēšana, pomodoro tehnika vai Einhauzera princips,” dod padomu karjeras konsultante.

Svarīgi ir izvērtēt patstāvīgi veicamo darbu apjomu un termiņus, lai saplānotu laiku un sekmīgi tiktu galā ar studijas programmas prasībām. 1. kursa medicīnas studentam Rihardam Seržānam, sākot studijas RSU, visgrūtākais bijis pierast pie tā, ka ļoti daudz jādara pašam, – „skolā mūsu patstāvīgais darbs bija 50 %, bet RSU – 90 %”.

Atceries par savu emocionālo un fizisko veselību!

Ir svarīgi rūpēties ne tikai par augstskolas vides iepazīšanu un laika plānošanu, bet arī par veselīgu ikdienas ritmu: ēšanu, pietiekamu miegu, atpūtu un fiziskajām nodarbēm. Vajag ieklausīties sevī, sajūtot savas emocionālās un sociālās vajadzības, lai salīdzsvarotu, kad ir laiks studijām, bet kad pašattīstībai, darbam un citām interesēm, sociālai dzīvei un draugiem.

„Parūpējies par sevi, izveidojot savu atbalsta sistēmu, lai atjaunotu resursus – izveido sev tīkamu nodarbju sarakstu, apzinies savas stiprās puses, talantus, intereses, nodarbes un darbus, kas sniedz prieku, piepildījumu!” iesaka psihologa asistente Laura.

Ar fiziskajām aktivitātēm RSU studenti nodarbojas Sporta klubā, kas piedāvā nodarbības dažādos sporta veidos. Pieredzējušu treneru vadībā tiek gatavotas arī izlases komandas dažāda mēroga sacensībām.

“Viss, ko es zināju par RSU, bija stereotipi – ka te ir grūti mācīties un nav brīvā laika, bet, sākot studēt, sapratu, ka var paspēt visu, arī atpūsties un rast laiku hobijiem vai sabiedriskajam darbam,” topošos studentus uzmundrina 1. kursa medicīnas studente Amanda Ozola.