Pirmais svarīgais jautājums sev

Strādājot ar jauniešiem gan individuāli, gan grupā parasti aicinu izvirzīt kritērijus – ko gribu, varu un vajadzētu vai tieši pretēji – ko tiešām negribu, nevarēšu (tas nebūs mans) un ko sabiedrībai vai pašam nemaz nevajadzētu. Vēl joprojām ļoti daudz jaunieši ietekmējas no vecāku vai citu pieaugušo viedokļa, bet jāatzīst, nereti vecāku viedoklis ir ‘’iesīkstējis’’. Piemēram, ne visi vecāki zina, kas slēpjas zem vārda ‘’multimediji’’, bērna vēlmi kļūt par aktieri komentē ar tādiem izteicieniem kā “tu nemaz neizskaties pēc aktiera!”, domājot, ka ir standarts, kādam ir jāizskatās aktierim, vai arī – “kāds tu mediķis, tev taču bail no asinīm!”, kaut arī daļai mediķu nemaz ikdienā ar tām nav jāsaskaras.

Kritēriju ceļš

Parasti, veidojot kritēriju ceļu, aicinu uzrakstīt uz lapas vienu vai vairāku (kaut desmit) sev interesējošos studiju virzienus un tad meklēt atbildes uz izvirzītajiem kritērijiem:

1.            Studiju programmas realizācijas vieta (pieejams netālu no dzīvesvietas vai nē), ja citā pilsētā, tad vai man ir atbilde, kur dzīvošu (vai ir dienesta viesnīcas un vai tās ir pieejamas, vai varēšu atļauties īrēt dzīvokli) un kā izbraukāšu (vai būs iespējams fiziski ērti nokļūt no dzīvesvietas līdz augstākās izglītības iestādei, kā varēšu iegūt, piemēram, e-talonu)?

2.            Studiju maksa – vai ir pieejams valsts budžets, vai studijas ir par maksu? Cik ir vietas budžetā, un, ja netikšu budžetā, vai varēšu studēt par maksu? Ja nebūs iespējams maksāt par studijām, tad kā saņemšu studiju kredītu?

3.            Studiju veids – studēšu pilna laika klātienē vai neklātienē? Kā šīs studiju formas atšķirt? Ja vēlos studijas savienot ar darbu, kāda formāta studijās labāk studēt?

4.            Studiju ilgums un saturs. Nereti viena un tā pati studiju programma dažādās augstskolās ir dažādu formu un ilguma studijas, jāatrod sev piemērotākā. Izlasi studiju nosaukumus un saturu un padomā par to, kur man būtu ērti mācīties, piemēram, tur, kur uzsvars tiek likts uz praksi, informāciju vai zinātni.

5.            Akadēmiska vai profesionāla programma – kā tās atšķiras, ko es vairāk vēlos un kas maniem mērķiem ir piemērotāks?

6.            Izvēlētās programmas augstskolu reitingi un prestižs – nereti potenciālajiem nākotnes darba devējiem noteicošs faktors ir tas, kādu augstākās izglītības iestādi esi beidzis. Arī šo kritēriju ir svarīgi ievērot. Prestižākām augstskolām ir arī plašāka sadarbība ar darba devējiem un prakses iespējas.

7.            Izvērtē savas spējas un prasmes, ko iecerētā profesija no tevis pieprasa.

Atver augstskolu durvis tiešsaistē

Latvijā ir plašs augstākās izglītības piedāvājums, ir jāzina, kur un kā meklēt vajadzīgo informāciju. Lai neapjuktu piedāvājumā, es aicinu izmanto interneta vietni www.niid.lv – tā ir Nacionālā izglītības iespēju datubāze, kurā vienuviet ir apkopota informācija par visu līmeņu izglītības iespējām Latvijā. Šeit ir pieejami arī vērtīgi metodiskie materiāli, kas palīdzēs veiksmīgāk pieņemt izšķirošo lēmumu nākamās profesijas izvēlē. Šī būtu vietne, ar ko sākt, ja vēl neesi skaidri izlēmis, kurā augstskolā vēlies turpmāk studēt.

Ņemot vērā ārkārtas situāciju valstī, kas nozīmē arī to, ka visi publiskie pasākumi ir atcelti, noteikti izmanto lielisko iespēju, ko piedāvā daudzas izglītības iestādes – piedalīties atvērto durvju dienu pasākumos attālināti. Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē pašlaik ir apkopota precīza informāciju ar datumiem, laikiem un saitēm uz tiešraidēm. Daudzas augstskolas šim pasākumam ir piegājušas ļoti radoši. Piemēram, mēs – Rīgas Stradiņa universitātē – šogad aicinām iepazīt mūsu fakultātes un pamatstudiju programmu virtuāli kopā ar izcilo moderatoru Mārtiņu Dauguli. Ik dienu no 27. līdz 30. aprīlim divu stundu tiešraidē no plkst.16.00 līdz 18.00, kas būs skatāmas RSU mājaslapā, lietotnē LMT Straume un LMT Mājas viedtelevīzijā, gaidāmas ne vien sarunas ar mācībspēkiem, esošajiem studentiem un absolventiem, bet arī videoieskati studiju vidē un simulācijas tehnoloģiju paraugdemonstrējumi, un pēc tiešraides – iespēja live sesijā RSU Instagram kontā @rsu.lv iztaujāt mūsu studentus. Pēc Atvērto durvju nedēļas noslēguma visi tiešraižu ieraksti un studentu sniegtās atbildes būs rodamas augstskolas mājaslapā ŠEIT.

Ja tev joprojām ir jautājumi, vari pieteikties attālinātajām konsultācijām, rakstot e-pastu: karjerascentrs@rsu.lv.

Reklāmraksts