Novērst šādas situācijas palīdz virkne vienkāršu paņēmienu, kurus ir apkopojis Drossinternets.lv materiālā “Padomi skolotājiem drošākām mācību stundām Zoom” šeit.

 Tie būs noderīgi, lai ātri reaģētu un nekavējoties novērstu iespējamos riskus, kā arī lai iepriekš parūpētos par drošu un netraucētu mācību stundu norisi tiešsaistē. 

•             Pirmkārt, nepublicējiet un arī liedziet skolēniem publicēt mācību stundas pieslēgšanās saiti  publiski pieejamās interneta vietnēs. Daudz drošāk saiti skolēniem ir sūtīt caur skolvadības sistēmu e-klase.lv vai katram individuāli, piemēram, e-pastā.

•             Otrkārt, stundas laikā ir jāizslēdz sarakstes jeb čata funkcija – gan kopīgā, gan privātā. Tas palīdzēs izvairīties no nevēlama satura parādīšanās un palīdzēs skolēniem koncentrēties mācībām.

•             Treškārt, liedziet iespēju skolēniem stundas laikā nomainīt savu vārdu. Tā izvairīsieties, ka skolēni nomaina savu vārdu pret klases biedra vārdu, apsaukājas uz citiem klases biedriem vai pedagogiem, izplata kaitīgu saturu un veic citas mobinga aktivitātes, pēc tam veikli nomainot atpakaļ uz savu vārdu un radot pazemojošu situāciju citam klases biedram.

•             Ceturtkārt, ir jāliedz iespēja Zoom stundai pieslēgties lietotājiem, kuri atrodas ārpus Latvijas. Pieredze rāda, ka vairums nelūgto viesu mēdz pieslēgties no ārvalstīm.

•             Piektkārt, liedziet skolēniem kopīgot (share) savu ekrānu, kas ir visvienkāršākais veids, kā saglabāt kontroli mācību stundā. Ekrāna koplietošanu var bloķēt arī pēc noklusējuma visām mācību stundām.

•             Sestkārt, aizslēdziet Zoom “istabu”, tiklīdz visi skolēni ir pieslēgušies mācību stundai. Aizslēdzot jau sāktu mācību stundu, tai nevarēs pievienoties neviens jauns dalībnieks, pat ja tam zināms sapulces ID un parole.

Skolotāji arī aicināti iepazīties ar detalizētiem drošības iestatījumiem Drossinternets.lv un CERT.LV sagatavotajā materiālā par Zoom un MS Teams platformām “Drošākai videokonferenču rīku izmantošanai” šeit.

Nopietnos gadījumos aicinām ziņot Zoom platformā, izmantojot “Report” pogu. Tāpat skolotāji par pareizāko rīcību, lai aizsargātu savas mācību stundas, var konsultēties ar Drossinternets.lv Ziņojumu līnijas speciālistiem, rakstot uz [email protected]