Cilvēka organismā ir trīs dažādi tauki - piesātinātie, nepiesātinātie un transtaukskābes. Tie visi organismam ir nepieciešami, jo dod gan enerģiju, gan ir kā materiāls šūnu būvēšanai, gan palīdz sašķelt un uzņemt dažādus vitamīnus. Piesātinātos taukus organisms var saražot pats, taču nepiesātinātos, kuri atbild par ķermeņa šūnu un bioloģisko vielu būvēšanu, nepieciešams uzņemt papildus, visa mūža garumā.

Omega-3 taukskābes ķermenim nepieciešamas visdažādākajām funkcijām, sākot no muskuļu aktivitātes nodrošināšanas līdz šūnu augšanai. Tā ir atsevišķa taukskābju grupa, kurā ietilpst arī neaizstājamās dokozaheksaēnskābe (DHS) un eikozapentaēnskābe (EPS). Īpaši nozīmīgas omega-3 ir augoša bērna organismam. Tās ir galvenās neironu membrānu sastāvdaļas, kas ir nozīmīgas smadzeņu attīstībai un darbībai – līdz ar to var teikt, ka omega-3 veicina smadzeņu darbību un palīdz mācībās. Līdz šim veiktie pētījumi apliecina, ka pietiekama omega-3 uzņemšana spēj uzlabot prāta spējas, ieskaitot mācīšanos, atmiņu un ātrumu, ar kādu bērns tiek galā ar dažādiem prāta uzdevumiem (1). Turklāt omega-3 arī veicina koncentrēšanās spēju. Pārskatot 16 pētījumus, atklājās, ka omega-3 taukskābes uzlaboja atmiņu, uzmanības noturēšanu, mācīšanos, impulsivitāti un hiperaktivitāti (2). Pētījumi ir parādījuši, ka omega-3 taukskābēm ir arī ļoti liela ietekme redzes attīstībā un veselībā, kā rezultātā uzlabojas redzes asums (3).

Dabā omega-3 taukskābes savās šūnās ražo aļģes, sēnes un jūras organismi. Tās ir sastopamas arī olīvās, valriekstos, linsēklu un rapšu eļļās, spinātos u.c.  Taču visvairāk EPS un DHS taukskābes ir fitoplanktonos. Tieši tādā veidā, ar fitoplanktonu uzņemšanu, omega-3 akumulējas zivju organismā un mēs nonākam pie vistradicionālākā omega-3 uzņemšanas veida – zivīm un zivju eļļas.

Taču, kā rāda jaunākie pētījumi, tajā skaitā ar pavisam nesen veiktais Veselīgas ēšanas kustības "Ēstprieks” pētījums (4) – lielai daļai Latvijas bērnu zivis un zivju produkti nav iecienītākā pārtikas grupa, savukārt, 13% jaunās paaudzes pavisam atsakās ēst zivju ēdienus. Loģiski rodas jautājums – kā saudzīgā veidā panākt to, lai bērni uzņemtu tik ļoti nepieciešamo omega-3?

Par laimi gan bērniem, gan vecākiem, zinātne ir spērusi lielus soļus attīstībā un nonākusi pie dabiskākiem un efektīvākiem risinājumiem, kā cilvēkam piekļūt tīrākajam omega-3 pirmavotam okeāna dzīlēs - fitoplanktoniem jeb kriliem.

Aptieku plauktos jau gandrīz 10 gadus ir pieejama krila eļļa, kuru, pēc Latvijas farmācijas zīmola LYL love your life® pasūtījuma, iegūst no pasaules tīrākajos ūdeņos ķertiem kriliem:

LYL Krill Oil (30 un 60 kapsulu iepakojumos) ir tīra, biopieejama krila eļļa kapsulu formā.

LYL Krill Oil B ACTIV sastāvā krila eļļa ir bagātināta ar vērtīgiem B grupas vitamīniem - B2, B4, B6, B7, B9, B12.

Īpaši bērniem ir radīts  LYL Krill Oil KID – krila eļļas želejas lācīši ar augļu garšu, papildināti ar bērna augšanai un imūnsistēmas spēcināšanai nepieciešamajiem A, D3, C un E vitamīniem. Speciālisti atzīts, ka LYL Krill Oil KID ir vienīgais omega-3 fosfolipīdu un vitamīnu komplekss Latvijā bērniem no 2 gadu vecuma.

 

Astoņi “JĀ”, kāpēc Latvijas iedzīvotāji ir uzticīgi un atzinīgi novērtē LYL Krill Oil kā papildus omega-3 uzņemšanas veidu:

1.            Krila eļļas forma ir organismam vieglāk atpazīstama un saprotamāka, salīdzinājumā ar zivju eļļa, jo tajā esošās omega-3 taukskābes ir jūras fosfolipīdu formā (savukārt zivju eļļā - triglicerīdu formā). Šo atšķirību šūnu līmenī kā eksperimentu var novērot arī mājas apstākļos: ūdens glāzē izšķīdinot LYL Krill Oil krila eļļu, otrā – zivju eļļu. Krila eļļa izšķīdīs ūdenī un to iekrāsos viegli sārtu, turpretim, lai kā ar karoti ūdens tiktu glāzē jaukts, zivju eļļa pacelsies un paliks ūdens virsējā slānī. Šis eksperiments vienkāršā veidā apliecina, cik viegli mūsu organisms uzņem krila eļļu. Zinātniskajos pētījumos pamatots, ka salīdzinājumā ar zivju eļļu, omega 3 taukskābes jūras fosfolipīdu formā cilvēka šūnām ir piemērotākas. Tas ļauj LYL Krill Oil esošajām omega 3 taukskābēm uzsūkties cilvēka organismā līdz pat 98 procentiem.

2.            Lai uzņemtu vienu un to pašu omega-3 EPS un DHS daudzumu, būs nepieciešamība pēc mazāka apjoma LYL Krill Oil, salīdzinājumā ar zivju eļļu. Tas ir tāpēc, ka organisma šūnu nodrošinājums ar omega-3 taukskābēm krila eļļas formā ir daudzkārt efektīvāks. Pietiek uzņemt tikai 1 kapsulu krila eļļas, lai sasniegtu tādu pat rezultātu, kā iedzerot 4 kapsulas zivju eļļas.

3.            Papildu omega-3 taukskābēm, LYL Krill Oil sastāvā dabiskā veidā ir dabā zināmais tīrākais un spēcīgākais antioksidants astaksantīns, jo to satur aļģes, ar kurām mielojas fitoplanktoni. Vienkāršiem vārdiem runājot, antioksidantiem ir vitāla loma šūnu veidošanās procesos un spēcīgas imunitātes stimulēšanā.

4.            Tik pat dabiskā veidā LYL Krill Oil satur holīnu jeb B4 vitamīnu, kas iesaistīts dažādos organisma metabolisma procesos un tiek izmantots fosfolipīdu sintezēšanai.

5.            LYL Krill Oil produktu ražošanas procesā tiek izmantota inovatīva, patentēta Superba2™ tehnoloģija, kas nodrošina to, lai krila eļļas produkts būtu bez izteiktās zivju smaržas, garšas un pēcgaršas. Pēc LYL Krill Oil kapsulas uzņemšanas nesekos atrauga.

6.            Šos mazos fitoplanktonus - krilus iegūst pasaules tīrākajos ūdeņos Antarktikā. Tie ir tik mazi un ekoloģiski jūtīgi, ka, pat pie mazākā piesārņojuma, nekavējoties iet bojā. Salīdzinājumā ar šīm trauslajām radībām, zivis brīvā vaļā spēj dzīvot “netīros” ūdeņos un uzņemt ievērojamu daudzumu toksisko vielu un smago metālu daļiņu.

7.            Tā kā krili ir lielākā biomasa pasaulē, krila eļļas ieguvei tos nav nepieciešams audzēt mākslīgi audzētavās. Savukārt, audzētavās audzētajām zivīm omega-3 koncentrācija organismā diemžēl ir stipri zemākā daudzumā, jo tās, galvenokārt, pārtiek no graudaugiem, nevis to dabiskās pārtikas. Kā arī saslimšanu apkarošanas nolūkos, šīs zivis nereti tiek piebarotas ar antibiotikām.

8.            Vēl maza piebilde - krilu ieguves process ir dabai saudzīgs un nekaitē pasaules ekosistēmai. LYL Krill Oil ražotājs Aker Biomarine™, kas ir pasaulē lielākais krilu ieguves uzņēmums, sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu veic regulāru krilu biomasas uzskaiti un iesaistās savvaļas dabas aizsardzības un klimata pārmaiņu jautājumu risināšanā.

Martā LYL Krill Oil produktus iespējams iegādāties ar atlaidi līdz – 20% aptiekās visā Latvijā.

1.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6116096/

2. “Do Omega-3/6 FattyAcidsHave a TherapeuticRoleinChildrenandYoungPeoplewith ADHD?” E. Derbyshire, 2017 Aug 30. doi: 10.1155/2017/6285218.

2. “InTime: importanceof omega-3 inchildren’snutrition.” FranciscaEcheverríaGonzález, and Rodrigo ValenzuelaBáez, 2017 Jan-Mar; 35(1): 3–4. Doi: 10.1590/1984-0462/;2017;35;1;00018

3. https://www.longdom.org/open-access/omega36-fatty-acids-and-learning-in-children-and-young-people-a-review-of-randomised-controlled-trials-published-in-the-last-5-yea-2155-9600-1000670.pdf

4. https://estprieks.com/jaunumi/uzturs-arpus-majas-un-maltisu-regularitate-petijuma-noskaidroti-galvenie-bernu-uztura-izaicinajumi/

Reklāmraksts