Kāpēc lasīt ir aktuāli un stilīgi?

Pirmkārt, tā ir relaksējoša nodarbe. Tikpat, cik, piemēram, baseina apmeklējums. Tu pilnībā iedziļinies grāmatā, reālā apkārtējā pasaule un tās ķibeles uz laiku pazūd. Tas var palīdzēt teicami atjaunot spēkus pēc mācībām, ļauj pabūt vienatnē un atgriezties sabiedrībā pozitīvi uzlādētam. Taču tas nav vienīgais, ko saņemsi, - ir arī daži praktiskāki ieguvumi!

Tu mācies kodolīgi izteikt un argumentēt savu viedokli. Zināji, ka literatūrā ir aptuveni par 50% vairāk dažādu vārdu, nekā ikdienas sarunās? Grāmatās sastapsi daudz retāk izmantojamu vārdu, kuri pamazām iesakņosies arī Tavā runā. Rezultātā, vārdu krājums kļūs lielāks, Tu varēsi daudz precīzāk izteikt un argumentēt savu viedokli, nebaidīsies kontaktēties ar dažāda vecuma cilvēkiem un veidot jaunus kontaktus. Protams, Tavs bagātīgais vārdu krājums noteikti atspoguļosies arī skolas sacerējumos, kas patīkami pārsteigs skolotāju!

Uzlabojas pareizrakstība. No gramatikas likumu kalšanas galvā, protams, neizvairīties. Taču to var apgūt daudz dabīgākā veidā! Lasīšanas laikā mēs neapzināti iegaumējam vārdu pareizrakstību, pieturzīmju likšanas vietas, teikumu konstrukcijas, kas ievērojami uzlabo arī pareizrakstību!

Var uzzināt daudz jauna par citām kultūrām. Grāmatas notikumu vieta var būt jebkura pasaules mala – intriģējošā Anglija, modernā ASV, svelmainā Āfrika u.c. Tādēļ papildus galvenajam sižetam varēsi uzzināt arī kaut ko jaunu par citu tautu tradīcijām, dabu, tehniku utt. Iespējams, pat pamainīsi viedokli par kādu no tām.

Var gūt mācību no varoņu pārdzīvojumiem un piedzīvojumiem. Grāmatās atspoguļotie sižeti iemāca atšķirt labo no ļaunā, pareizo dzīves ceļu no ne tik labā. Kā reaģēt uz dzīves likstām? Atmest visam ar roku vai cīnīties? Un kā saprast, ko varētu domāt un just cits cilvēks? Grāmatu varoņu pārdzīvojumi, pieredze, rīcība būs laba pamācība, kā tikt galā ar sarežģījumiem un veidot pozitīvas attiecības ar citiem!

Ja prāto, ko iesākt lasīt skolas brīvlaikā vai jau tagad garajos vakaros, ķer rokās kādu no tālāk minētajām 5 grāmatām! Spilgtas emocijas, līdzpārdzīvojums varoņiem un negaidīti pavērsieni ir garantēti!

Grāmatas, kurām tuvākajā laikā jānonāk Tavās rokās!

Džoannas Roulingas 7 romānu sērija par burvi Hariju Poteru un viņa piedzīvojumiem maģiskajā pasaulē ir iemantojusi vispasaules mīlestību no miljoniem cilvēku. Notikumi norisinās Anglijā, kur līdzās parastajiem ļaudīm paralēli un slepeni eksistē maģiskā sabiedrība! Un kādu dienu audžuģimenē dzīvojošais zēns Harijs atklāj, ka arī viņš ir īsts burvis, kuram drīzumā jādodas mācīties uz maģijas skolu! Harijs vēl neapjauš, ka priekšā viņu gaida ne tikai maģijas pasaules noslēpumu apguve, īsta draudzība un milzīga popularitāte, bet arī tikšanās ar visu laiku ļaunāko burvi, kurš kādreiz nogalināja viņa vecākus… Sāc ar pirmo daļu „Harijs Poters un filozofu akmens”, un nepaspēsi pamirkšķināt acis, kad ķersies klāt jau romāna noslēgumam, jo no šīs grāmatas patiešām nevar atrauties!

Ne mazāk aizraujoša un fantastiska pasaule ir aprakstīta K.S. Lūissa pasaulslavenajā grāmatu sērijā „Nārnijas hronikas”. Nārnija ir vieta, kurā iespējams viss! Un parasti bērni pavisam nejauši nokļūst šajā neparastajā esamībā. Te laiks rit savādāk, ir karaļi un dažādas tautas, runājoši dzīvnieki, mītiskas būtnes, maģija un daudz neparastu, fantastisku notikumu, kā arī mūžīgā cīņa starp labo un ļauno. „Lauva, ragana un drēbju skapis” ir pirmā romāna daļa, kurā bērniem vajadzēs apvienoties un glābt Nārniju no ļaunās raganas varas un mūžīgā sasaluma. Viņiem noderēs gan drosme, gan ticība saviem un viens otra spēkiem. Fantastiskā Nārnija noteikti kļūs par grāmatu, pie kuras pārlasīšanas atgriezties vēl un vēl! Turklāt pēc „Nārnijas hroniku” motīviem var noskatīties tikpat iespaidīgas filmas.

Arī mūsu pašu Latvijas rakstnieki piedāvā piedzīvojumu stāstus, ar kuriem lepoties! Māra Putniņa romānu sērijas „Mežonīgie pīrāgi” grāmatas ar autora veidotām asprātīgām ilustrācijām ir ierindojušās starp lasītākajām bērnu piedzīvojumu grāmatām Latvijā un tika augsti novērtētas arī ārzemēs. Tie ir aizraujoši stāsti par neparastiem izdomu tēliem alternatīvajā pasaulē - pīrāgiem, čeburekiem, Magoņmaizīti, pildītiem pipariem, kapteini Mordānu, viņa mežonīgo pīrāgu komandu u.c. Īstu pirātu cienīgi notikumi lielākoties norisinās jūrā, kur varoņi regulāri iesaistās satraucošos un bīstamos piedzīvojumos, - laupīšanās, jaunu zemju atklājumos, cīņās ar sastaptajām ciltīm. Romānu sērija noturēs uzmanību no pašas pirmās daļas „Mežonīgie pīrāgi. Dienvidjūras pasaka” līdz noslēdzošajai - „Mežonīgie pīrāgi un apburtais kalns”

Tikpat neparasti ir Ērinas Hanteres romānu sērijas „Klanu kaķi” galvenie varoņi. Kā var noprast pēc nosaukuma, tie ir kaķi. Taču nebūt ne tie pūkainie un mīlīgie mincīši, kas mitinās mūsu mājās. Tie ir savvaļas kaķi, kuri dzīvo mežā un dala tā teritoriju starp vairākiem klaniem. Te viņiem jāiemācās sadzīvot un izdzīvot, sastopoties gan ar brīnumiem, gan ar īstām briesmām. Meža liktenis nemitīgi būs pašu ķepaiņu rokās. Savukārt savstarpējās attiecības attīstīsies ne mazāk spraigi, kā tas notiek cilvēku dzīvē, – būs gan konflikti, politikas, atriebības un kara elementi, gan mīlestības dvesmas. Romānam ir 6 cikli, katrs no kuriem ietver vairākas grāmatas. „Klanu kaķu” piedzīvojumu netrūks, - būs ko palasīt ilgākā laika posmā!

Fantastika, protams, fascinē. Ja tomēr ir vēlme palasīt kaut ko reālāku, īstā izvēle ir latviešu autora Dzintara Tilaka piedzīvojumu romāns „Labo blēņu vasara”. Te nav ne fantastikas, ne modernu tehnoloģiju, bet tikai Latvijas lauki vasarā. Taču tas nenozīmē, ka romāna varoņiem - pilsētniekam Aivim, vietējam puisim Renāram un veiklajai Edītei būs laiks garlaikoties! Jaunieši pavadīs vasaras brīvdienas laukos spraigi un pat ar bīstamiem trillera cienīgiem pavērsieniem. Lauku darbu veikšana un ikdiena mīsies ar tīņu prātīgām un arī pārgalvīgām idejām. Par laimi, pat dullākās viņu izdomas beigās izvērtīsies par jēgpilniem labiem darbiem. Pamācošs, mūsdienīgs un asprātīgs stāsts!

Ja esi ieintriģēts un meklē, kur dabūt šos piedzīvojumu stāstus, ieskaties interneta veikalā www.220.lv! Te atrodamas šīs un arī daudzas citas jauniešu un bērnu grāmatas, kā arī mācībām noderīgas bagātīgi ilustrētas enciklopēdijas. Iegādāties grāmatas internetā ir drošs, lēts un ērts veids, kā papildināt savu grāmatplauktu! Ienāc un atrodi savu favorītu!

Reklāmraksts