Eksaktie priekšmeti bieži vien tiek saistīti ar sarežģītām un nesaprotamām idejām, taču patiesībā tās ir ļoti loģiskas, un, iedziļinoties tajās, var ne tikai rast atbildes uz daudziem jautājumiem, bet arī pamanīt visdažādākās likumsakarības mums apkārt. Ne reizi vien ir dzirdēts, ka visi eksakto priekšmetu likumi un šausminoši garās formulas ir pārāk tālu no mūsu ikdienas dzīves, taču tā nav taisnība. Ikviena no formulām un likumiem apraksta kādu dabas procesu vai likumsakarību. Piemēram, fizika apraksta visdažādākos procesus, kuri līdz šīm mums ir palīdzējuši uzzināt, kas ir zibens un varavīksne, kāpēc upes ziemās sasalst un kāpēc nogatavojušies augļi krīt no kokiem.

Jā, eksaktās zinātnes var izskaidrot šķietami neiespējamo. Ikviens no iepriekš uzdotajiem jautājumiem ir viegli izskaidrojams, izmantojot kādu no eksakto zinātņu teorijām un likumiem.

1.            Kāpēc dažreiz, novelkot vilnas cepuri, mani mati stāv gaisā?

Fizikā šo parādību sauc par statiskās elektrības izlādi. Tā rodas brīdī, kad mati berzējas pret cepuri, uzkrājot lādiņu. Elektroni no vienas virsmas pāriet uz otru, uzkrājas un tad izlādējas statiskā elektrībā, ceļot matus uz augšu.

2.            Kāpēc citronu sula maina tējas krāsu?

Brīdī, kad tējai pievieno skābi, piemēram, citrona sulu, tā mainīs krāsu, jo tiks samazināts pH līmenis. Krāsa mainās atkarībā no izmantotā šķidruma skābuma.

3.            Kāpēc pilsētas debess jumā nevar saskatīt zvaigznes?

Tas skaidrojams ar “gaismas piesārņojumu”, kurš rodas no ēku radītās gaismas, reklāmām, ielu apgaismojuma u.c. Pilsētas gaismas debesis izgaismo tik ļoti, ka zvaigžņu spožums tajās pazūd.

4.            Kāpēc sviestmaize krīt ar sviestu uz leju?

Brīdī, kad sviestmaize krīt pāri šķīvja malai, tā sāk griezties, taču sviestmaizes griešanās ātrums ir pārāk lēns, lai sviesta puse piezemējoties atkal būtu augšā.

Šie ir tikai pāris piemēri, kuros eksaktie priekšmeti sniedz atbildes uz mūsu ikdienas neizskaidrojamajām dīvainībām. Lai izprastu šos un citus konceptus, ir ļoti svarīgi ieguldīt laiku eksakto priekšmetu apgūšanā. Tas ne tikai dos iespēju labāk saprast pasauli, kurā dzīvojam, bet arī attīstīs loģisko domāšanu un sniegs iespēju risināt problēmas racionāli un ar vēsu prātu. Šīs iemaņas un zināšanas par visdažādākajiem dabas procesiem noderēs ļoti daudzās dzīves jomās ne tikai skolas laikā, bet arī tālākā nākotnē, kad būs jāuzsāk profesionālās gaitas vai mācības universitātē. Mūsdienās gan universitātes, gan darba devēji ļoti novērtē cilvēkus ar spēcīgām tehniskajām iemaņām, augsti attīstītu loģisko domāšanu un inovatīvām idejām, vēl jo vairāk, ja izvēlētais karjeras lauciņš ir saistīts ar zinātni.

Velti laiku savai izaugsmei eksaktajos priekšmetos, rodi atbildes uz neizskaidrojamo, un varbūt Tu būsi nākamais, kas nāks klajā ar jauniem un ievērojamiem atklājumiem! Ienāc mājaslapā STEaMup.lv un iedvesmojies no sabiedrībā zināmu cilvēku atklāsmēm par eksaktajām zinībām, kā arī noskaties dažādu eksperimentu video, kas palīdzēs izskaidrot šķietami neizskaidrojamo!