Šogad ziema ir pavisam citādāka, un tas ļauj mežu iepazīt atšķirīgu no ziemas, kas iepriekš iepazīta sniegota un balta. Vai šobrīd dabā viss ir pelēks – bez krāsas un smaržas, vai tomēr niansēti krāšņs? Izrādās, mežā pamanāmas Latvijas mūžzaļo kokaugu – priežu, egļu un kadiķu; brūkleņu un milteņu, sila viršu, kā arī vismaz 250 (!) dažādu sugu sūnu zaļās nokrāsas. Mūžzaļie augi ir nelokāmi savā apņēmībā, un tajos turpinās fotosintēze, saglabājot lapas visu ziemu.

Mežs ziemā ir oāze savvaļas dzīvniekiem. Aukstā laikā tas nodrošina pajumti un barību. Skuju koki ir vieta, kur no aukstuma var patverties gan putni, gan zvēri, tie aizsargā no nokrišņiem un var būt laba slēptuve. Piemēram, meža pūce dienas laikā atpūšas no nakts medībām, biezā eglē tā slēpjas no dienā aktīvajiem putniem. Savukārt vāvere tur atrod čiekurus, ar kuru sēklām mieloties. Zariņi, pumpuri un pat koku miza ir garda uzkoda staltbriežiem un aļņiem.

Vai mežā ir pavisam kluss? Nemaz ne. Te dzied Latvijā ziemojošie putni. Balsu ir mazāk nekā pavasarī, toties tās ir vieglāk sadzirdēt un mācīties atpazīt. Tā, piemēram, bieži sastopamā dižraibā dzeņa dziesmu un bungošanu, kraukļa raupjo balsi un sīļa saucienus, meklējot, kur pats rudenī paslēpis ozolzīles.

Pretēji Latvijas mūžzaļajiem skuju kokiem, lapu koku pelēkbrūnais stumbru cēlums ziemā ļauj pavērst skatu līdz pat koku galotnēm. Interesanti, bet arī tad, kad kokiem lapas jau nobirušas, uzmanīgi izpētot mizas tekstūru, zarojumu un pumpurus, iespējams atpazīt koku sugas.

Tas, ka šogad ziema nav nesusi līdzi sniegu un salu, aicina mūs būt vērīgiem, ieskatīties un saredzēt pārmaiņas – globālās klimata pārmaiņas. Siltas ziemas rada labvēlīgus apstākļus meža kaitēkļiem – zāģlapsenēm, smecerniekiem, egļu astoņzobu mizgraužiem, kas savukārt nelabvēlīgi ietekmē meža veselību. Toties varam priecāties par neparasti agro sulu tecināšanas sezonu – siltais laiks ļauj sākt tecināt saldās kļavu sulas jau janvārī, kas parasti iespējams vien februāra beigās pēc sala.

Lai nu kā, dodoties pastaigā pa Rīgas mežu dabas takām, tajās atradīsit daudz interesanta gan zaļas, gan baltas ziemas laikā.

Vairāk informācijas par ekskursiju ŠEIT.

Rakstu sagatavoja Anna Vanaga, SIA „Rīgas meži” vides izglītības projekta „Zaļā klase” ekskursiju vadītāja