Lietotājvārds
Parole
Mūžīga slava ministrijai!!! Viņi noteikti bulciņas neēd, bet pārtiek no salātu lapiņām.
Manuprāt, tas ir nepareizi- visu vainu uzkraut skolu ēdināšanas sistēmai! Tas taču ir absurds- ne jau skolu ēdnīcas atbildīgas par bērnu liekā svara problēmām! Vairākkārt esmu nejauši bijusi aculieciniece tam, ka skolnieki raiti rikšo pusdienu pārtraukumos uz tuvējiem veikaliem pēc bulciņām, čipsiem, kolas un citiem našķiem... Vairāk nepieciešams popularizēt aktīvu dzīves veidu, kustības. Arī pašiem vecākiem rādīt piemēru- sportojot un esot aktīviem! Zinu ļoti daudzus bērnus un jauniešus, kas ir aktīvi, pat ļoti aktīvi! Diena iesākas agri un beidzas vēlā pēcpusdienā vai pat vakarā- pa vidu sporta nodarbības skolā, sporta skolā, deju kolektīvos un baseinā. Uzskatu, ka šo bērnu līdzšinējā ēdienkarte ir ļoti labi sabalansēta un viņi noteikti neuzņem liekas un nevajadzīgas kalorijas, Galu galā ir taču arī jāmācās un jāaug! Ir skolas, kuras ļoti piedomā pie ēdiena daudzveidības un uztura piramīdas pamatprincipu ievērošanas! Arī pusdienu pārtraukumi ir izkārtoti pietiekami gari un bērni vēl tiek mudināti izkustēties svaigā gaisā skolas pagalmā!
Vai es kaut ko esmu palaidis garām? Tagad ministrija dara ēdnīcas darbu - veido ēdienkarti!? Ak ačgārnā sistēma.
Skolām vajag savu sivēnu fermu, jo ar tik daudz neapēstām porcijām varētu nobarot suķus visam nākošajam mācību gadam. Kuram tas labums tiek tagad?
Es saprotu, citiem varbūt tas skolas ēdiens neko neizsaka, jo mājās baro ar cepešiem no restorāna, bet lauku skolās dažiem bērniem tā ir vienīgā ēdienreize vispār. un ja to vēl samazina, tad jau tas bērns arī mācīties vairs naspēs.
Esmu 5. klases skolniece, man katru dienu ir dažādi pulciņi, kam vienkārši nepietiek enerģijas! Jau tagad man no pusdienām jāņem maizes līdzi, bet mums būs vēl mazākas porcijas?! Nu vienkārši super (it kā)! Ko viņi ir iedomājušies?
Vai vispār kāds tic, ka aptaukošanās notiek skolas pusdienu rezultātā??? Naivie! Skolā pusdienām jābūt garšīgām, siltām un tādām, pēc kurām bērns jūtas paēdis, nevis remdenām, bezgaršīgām un bez jebkāda sāta sajūtas! Tad vēl pusdienām ir jābūt normālā dienas laikā, nevis no rīta, kā arī, tām ir jāatvēl pietiekams laiks. Kāpēc dēļ tiem vecākiem, kuri savus bērnus ir pieradinājuši pie ātrās ēdināšanas neveselīgajiem izstrādājumiem (kurus, starp citu, visbiežāk ēd ārpus skolas), visus bērnus skolā turēs pusbadā?
KapecProgramma „Skolas piens” mudina bērnus lietot piena produktus un ievērot sabalansētu diētu. Pienu vai citus piena produktus (kefīru, jogurtu, pienu ar šokolādes piedevām u.c.) līdz 250 ml mācību dienā visa mācību gada laikā var saņemt gan pirmsskolas, gan pamatskolas, gan 10.-12.klašu skolēni vispārizglītojošajās skolās. Valsts atbalsts tiek paredzēts par piena piegādi pirmskolas izglītības iestādēm un 1.-9.klašu skolēniem un ES atbalsts tiek paredzēts par piena produktu piegādi pirmsskolas izglītības iestādēm, 1-9.klašu skolēniem, kā arī 10-12.klases skolēniem.Kapec Liep.15.vsk 10-12.kl nepienakoties skolas piens??????Viņi nemacas un nav běrni???
Labāk būtu padiskutējuši par starpbrīža garumu, kas ir atvēlēts pusdienu ēšanai. Man dēls apgalvo, ka bieži vien nevar paspēt izstāvēt rindu, lai tiktu pie pusdienām. Ja tomēr laimējas tikt pie pusdienām, tad tās ir jāaprij lielā ātrumā. Dažkārt skolotāji vēl aiztur stundā, kaut arī ir jau sācies starpbrīdis, un tad esot nereāli paēst pusdienas.
Viss tik kaitīgs palicis,nez kā mēs izaugām? Nu ,ko tur padarīsi,ko izcīnīsi,pārgudrie no ,,augšas,, ar saviem noteikumiem-kalorijām, naudas ir tik ,cik ir, pavāram droši vien ar nav viegli to visu saštimmēt un izkombinēt.Un cik ir to talantīgo skolas pavāru,kas var izgrozīties visiem pa prātam??? Skolas sapulcēs jau var baburkšķēt par ēdiena daudzumu un kvalitāti... bet kas mainās? ai -bet manējie saēdās mājās gan mājās audzētu gaļu un kartupeļus ,gan speķīti,utt.ķiplokus,kāpostus,uzcepam picu,raušus,jubilejās noēdās kūkas, putukrējumu,svētkos dažreiz arī čipsus un kolu, un neesam ne aptaukojušies,ne slimi! Tā ka nevajag aiziet kaut kādās stulbībās ar to pareizo,veselīgo ēdināšanu skolās.
Kāpēc tas tā notiek? Tāpēc, ka Jūs - vairums vecāku, patriotiski klusējat, jo negribat sanaidoties ar skolu. Bet paši te katru reizi cepaties, cik viss ir slikti! Kamēr Jūs paši nesapratīsiet, ka tikai skaļi un atklāti nostājoties pret izglītības sistēmu/skolu, var reāli ietekmēt kaut ko, tikmēr nekas nenotiks. Sūdzības Jūs nerakstat nekur - kāpēc? Tāpēc, ka atkal baidāties. Līdz ar to kontrolējošajās iestādēs nenonāk sūdzības, statistika automātiski liecina, ka skolās viss ir super - vecāki nesūdzas! Žēl, ka Jūs tikai te protat uztraukties par bērnu labsajūtu, bet reālajā dzīvē baidāties aizstāvēt sevi un sava bērna tiesības. Ko labu tad var sagaidīt? Neko!!!
Labāk būtu pakontrolējuši, kā skolas plāno stundas un pusdienu pārtraukumus, proti, garais starpbrīdis, kad bērnam jāstāv dzīvajā rindā pēc maksas pusdienām, un ja paveicās ko nopirkt, jāaprij un vēl jāpārskrien un jāpārgērbjas uz sportu, lai steigā aprītas tā "veselībai draudzīgi" sakratās- citi starpbrīži nav tik gari, lai varētu izstāvēt rindu. Vai tas atbilst veselīgam dzīves veidam- nez vai, līdz ar to visa šī kaloriju būšana ir tāda tukšu salmu kulšana, domājiet, kā bērnus izkustināt un nodarbināt starpbrīžos, nodrošinot kaloriju dedzināšanu, ja reiz tās ir uzņemtas.
Kāda problēma ar biezpienu? Saldajā ēdienā biezpiena krēms vai sacepums - un lieta darīta.
Laikam mūsējā skolā to problēmu ir mazāk, jo mums nav dažādo pusdienu. Visi bērni ēd kompleksās pusdienas, gan tie, kas maksā paši, gan tie, kam ir brīvpusdienas. Ēdiens ir uzlikts galdā kopīgā traukā, katrs sev ieliek, cik vēlas. Ja pierūkst - parasti jau saimniecēm ir kāda rezerve, ko papildināt. Nekādu īpašo problēmu, ka kādas paņem ļoti daudz un citiem pietrūkst - nav, jo no 1. klases jau pieradināti un iemācīti sadalīt lidzīgi. Mēs arī neesam tūkstošgalvains bērnu kombināts, tā ka jebkura nekārtība ēdnīcā tiek uzreiz pamanīta un kupēta. Pavārītes ir ļoti labas, ēdiens ir gards un silts. Katru dienu ir dārzeņu salāti, divi ēdieni, sulas dzēriens. Katram bērnam jau ir kaut kas, kas garšo mazāk, bet tā jau ģimenē arī ir - kāds negrib griķus, kāds neēd zivi, citam netīk sakņu sautēums vai biešu salāti. Protams, ir arī daži ņergas, kas labāk pusdienu vietā (par 1,38 eiro) ēdīs veikala mērdes par div - trīsreiz lielāku cenu, bet nu vecāki jau paši savu naudu atļauj tā tērēt - uzkodām, kolai, saldumiem, nevis pusdienām.
Siļķe kaitīga? Hm. Mūsu skolā parasti reizi mēnesī siļķe ir pusdienās, ar biezpienu un kartupeļiem. Droši vien ar to tāpat kā ar desiņām - ierobežots biežums, cik reizes to siļķi var dot. Un sautēti skābi kāposti mums arī nereti ir pusdienā, parasti gan ar karbonādi, cūkgaļas vai vistas.
Skatītājai 08.11.2016. 19:34:58
Un atkal - ja tiek pārkāpti MK noteikumi(konkrēti par noteiktu produktu daudzumu ēdienkartē), tad darbs kontrolējošām institūcijām, konkrēti PVD. No vārīšanās netā nekas "skolā, kur mācās mani bērni" nemainīsies. Kaut kā tomēr citas skolas to gaļu/zivi nodrošina katru dienu pusdienās - zupā, kotletē, karbonādē, gulašā vai citā ēdienā. Varbūt Jūsu bērns mācās tajā advancētajā veģetāriešu privātskolā? :D
Skolā bērni uzturās visu nedēļu. Tas nozīmē, ka ēd skolā 4 reizes. Nesaprotu- kāpēc ir izņemti no ēdienkartes zivju konservi un siļķes, bet bērni brokastīs smērē uz baltmaizes ārzemju šokolādes krēmu!!!! Siļķe esot kaitīga!!!! Tāpat arī kaitīgi esot saldie sieriņi. Launagā bērni labprāt apēstu speķpīrāgu, bet nevis dārzeņu piena zupu ( no saldētiem dārzeņiem).Bērni gaidīja tās piekdienas, kad pusdienās bija kartupeļi ar sautētiem skābajiem kāpostiem un sardeli, bet tagad izrādās, ka sardele ir aizliegto ēdamo sarakstā.... Vai tad latvieši jau paaudzēs savā pārtika neizmantoja zivis un to dažādos izstrādājumus? Bērni mājās tak ēd visādas sardeles un desveidīgos izstrādājumus ... Ir lietas, ko bērniem nevajadzētu ēst, bet ne jau tik muļķīgus aizliegumus!!!! Padomājiet paši!!!!
skatītāja 08.11.2016. 16:52:15
Skolā, kur mācās mani bērni, gaļa labi, ja sanāk 200 grami mēnesī. Pusdienās, kuras atmaksā valsts, parasti ir saķepusi makaroni, miltu mērce, svaigu kāpostu salāti, jo tie neko namaksā, un 2X2 cm gabaliņš aknu. Uzdzert sintētiskais ūdens dzēriens. Un tā visu gadu ar nelielām variācijām. Tā var labi uzvārīties!
Bezbizmarite 08.11.2016. 13:58:12
Un ko tad darīt bērniem, kas strauji aug, ir kalsni un grib ēst gaļu? Daļai bērniem šīs pusdienas ir vienīgais siltais ēdiens pa visu dienu, par viņiem arī Jūs padomājāt?
Klēra @Vita 08.11.2016. 12:17:48
Nogriezāt jogurtu un brokastu pārslas? tad nu gan kalorijains un neveselīgs ēdiens! Tas ir pilnīgi normāli, jogurts vispār ir superēdiens! No tik diētiskiem ēdieniem jau nu viņai nav tie liekie tauciņi, ko sakāt.
Vispār šķiet ļoti savādi, ka tik ļoti daudz grib mainīt bērnu dzīvēs. Bērni - roboti? Nekādas pašnoteikšanās? Ko valsts liks, to darīsiet? Kādu jauno paaudzi valsts plāno ieraudzīt?
Kā viņi plāno kaut ko samazināt? Skolēni savu ēdienkarti nosaka paši. Turklāt tas ka dziesveids mazkustīgāks nenozīmē ka kaloriju patēriņš mazāks. Smadzenes taču patērē lielāko daļu kaloriju. Intensīvi mācoties it īpaši.
Vidusskolniece 07.11.2016. 22:34:57
Skolā pusdienas ir 11, bet stundas beidzas 15. Pēc skolas aizeju mājās un uzreiz jāiet uz mūzikas skolu, un pēc tam uz treniņu. Mājās nav laika paēst, ja ir ko ēst. Vakarā esmu nogurusi, bet vēl līdz diviem naktī jāpilda mājasdarbi. Jāceļas 7 un viss sākas no gala. Liekais svars atkarīgs no audzināšanas un no motivācijas kaut ko darīt, nevis no skolas pusdienām. Tie kas gribēs, tie aizies uz tuvāko veikalu un nopirks ko neveselīgu. Tiem kam naudas nav, tie paliks pusbadā ar mazkaloriju ēdienu. Lēmēji ne no īstā gala sāk domāt. Un ar īsto vietu viņi arī nedomā.
Mūsu klasē no 30 bērniem tikai 3 ir liekais svars, pārējiem zem normas. Manas meitas sporto, dzied, spēlē klavieres, kur ņemt enerğiju- no mazkaloriju ēdiena? Ne jau augošam organismam un ne jau 90% bērniem jācieš dēļ 10% ! Lai mājās piegriež bulciņas un saldējumus! Tāpat labuma nebūs nevienam, ja liesu ēdienu sāks dot- vājie vēl vairāk novājēs, bet resnajiem mammītes mājās ieštopēs ar uzviju!
Kurš izmet sieru un biezpienu, un ko siers vispār dara pusdienās?
Nu nez par tiem makaroniem - ka neēdot.... šodien mūsu skolā bija makaroni ar malto gaļu un burkānu salātiem, vistas zupa ar rīsiem. Un ābolu sulas dzēriens. Un "programmas piens". Visi pusdienotāji ēda tīri labprāt, pat zupu. Ja nu skolas pavāriem trūkst fantāzijas - esot kaut kāda paraugēdienkarte, sakaņota ar MK noteikumiem, laikam 20 gatavi varianti divu ēdienu pusdienām. Lai tad ņem gatavus paraugus un vāra.
DUSMĪGAIS BABOLONAS ARMĪNIEKS 07.11.2016. 21:55:10
NE NU KA NU TĀ VAR ES TA JAU TUR DAUDZ ĒDU UN VEL KALORIJAS SAMAZINĀS NE NU SUPER TAD VAJADZĒS 2 PORCIJAS PIRKT UN DUBULTĀ NAUDU DOT NE NU KAS SKOLA NABADZĪGA PALIEK UN KAD BŪS BULKAS ATPAKAĻ JAU ZB
Es savai jaunkundzei nogriezu brokastu pārslas un jogurtu, nu neko - sāk liekie tauciņi pazust. :) Skolas pusdienas kā kurā skolā, bet kāpēc nevar izstrādāt vienotu receptūru skolas pusdienām atkarībā no bērnu vecuma un slodzes? Tas artisinātu daudzas problēmas.
Kartupeļi vēl ir greznība. Trakāk ir ar bezgaršīgajiem makaroniem, ko pat suņi negrib ēst. Kāpēc no biezpiena nesacep plātsmaizi, saldajā? No siera nepagatavo picu? Kāpēc Anglijā skolās ir pica? Vai tad labāk ir sieru, biezpienu izmest ?
Es īsti nezinu cik tas ir pareizi , jo es esu sportisks jaunietis kuram ir 15 gadi kurš sver 78kg un ir 182cm garš . Es brīvajā pec skolas laikā nodarbojos sporta zālē un esu pamanijis ka pat tagadējās pusdienas man nevar nodrošināt enerģijas devu tuvākajām 5 stundām .mans racions parasti sastav no griķiem ar merci, 600ml piena, 200ml sulas , 2 šķelēm maizes , vistas gaļas kotletes vai cukgaļas karbonādes , un bulciņas
Sportistu mamma 07.11.2016. 19:39:09
Mums arī Rīgā ir tagad tik mazas porcijas un dēļ tā, ka baro līdz 8.klasei, bet vietu ēdnīcā trūkst, sanāk, ka ēd jau 11:00, bet stundas beidzas 15:00. Visi puiši nāk mājās badā! Lai paši paskatās, kas tiek pēc ēdienkartes dots un tad vēl samazina kalorijas. Tik daudz pulciņu un kustību bērniem ka tagad pieejams, noteikti ir jāņem vērā. Tas, ka vecākiem citās ģimenēs nav laika saviem bērniem, lai nedotu čipsus un motivētu nodarboties ar sportu, tā ir cita lieta nevis skolas ēdienkarte. Ministrijai ir jāskatās, lai pārtika nav trešās šķiras, veca gaļa un ar pesticīdiem pārbāzti dārzeņi un, ka paredzētais uz 1 bērnu ēdiena daudzums arī nonāk uz šķīvja garšīgs un svaigs. Un PVD regulāri pārskata skolu ledusskapjus, kur neapēstais tiek glabāts un atdots pēc nedēļas launagā utt. Pirms pieņemt lēmumu, ir vajadzīga esošā regulāra kontrole!!!
Kur viņi redz tos aptaukojušos bērnus? Varbūt Rīgā. Mazpilsētās un laukos jaunieši pat pārāk slikti baroti, jo nevar atļauties daudz ko. Izskatās pēc kārtējā mēģinājuma kaut ko ietaupīt.
Mums senāk bija labas porcijas es visu nevarēju appēst, bet tagad mums dod vienu sauju makaronu un vienu sauju ar putru. Tas ir normāli, mums klasē visi ir puslīdz tievi un ēd 2 vai 3 vai 4 porcijas. Es ar skolas pusdienām varu izvilkt tikai trenniņu
Ja kādā skolā ēdinātājs dod MK noteikumiem neatbilstošu ēdienu(ātrās uzkodas, čipsus, kolas) - vecāki, iejaucieties. Pavasarī Siguldā vecāki sacēla traci un ēdinātājs tika nomainīts ārti un veikli. Un vēl - MK noteikumi attiecas vienādi uz brīvpusdienām un maksas, kompleksajām un izvēles. Un tie ir stingri - īpaši attiecībā uz sāli(minimāli drīkst lietot), citām garšvielām, desām(pāris x mēnesī, ne mazāk kā 70% gaļas), saldētiem produktiem, pārtikas krāsvielām utt. Tāpat nedrīkst izmantot t. s. izstrādājumus - siera, krējuma, sviesta utt. Ja pusdienās ir divi ēdieni, tad jau nu paēst var. Bet ne pārēsties, tā ka tā kaloriju skaitīšana tāds kārtējais vipendrons vien ir.
pāriet pilnībā un tikai uz skladraušiem! Sklandraušus rītā un pusdienā, un vakarā! Pacelsies arī patriotisms!
Jūs, ko idoti? Mums tāpat jau maz dod ēst, vēl gribat smazināt kur nu vēl mazāk! Darīt jums nav ko laikam!
Skolnieciņš 07.11.2016. 15:03:43
Redzot to ka, pie mums uzņēmumu vadītāji uzvārās un dzīvo šiki. Piem., tā pils, kuru redz, iebraucot Cēsīs no Rīgas, liecina, ka uzņēmji uzvārās. Mūsu sabriedrība ir kļuvusi daudz nevielīdzīgāka nekā padomju laikos. Un vai Jūs ticat, ka pavāriem tiešām pacels algu par to %, par kuru pacels pusdienu maksu? Argrāk es domāju, ka Lietuviešus noalgot ir nepatriotiski, tomēr tagad es nožēloju, kā ļaudis no domes noalgoja dārgos latviešus. Domes ļaudis crazy un kukū. Mana pilsēta ir kukū. Viņu izvēles pusdienas ir dārgākas nekā kompleks (daudz labāks!) Rīgas universitātēs. Kapitālisms, vārdu skot. Kalorijas grib noņemt, lai mazāk maksātu par mazturīgajiem... Viltīgi un ģeniāli... Bērni ļoti kustīgi, veicas tiem, kur klase ir neaktīva, vismaz mazāk cits citu apceļ.
1. Tas stulbais stereotips, ka bērni maz kustās. Kāds no veselības ministrijas vispār ir bijis skolā un redzējis, kas notiek starpbrīžos? Visi skrien un ārdās kā nenormāli, ņemās pa skolas sporta laukumu. Pēc skolas vairākas stundas klīst pa rajonu. Bērns jau pēc definīcijas nevar būt mazkustīgs. 2. Liekais svars? Manu bērnu klasē no 65 skolēniem (2 klases) NEVIENAM nav liekais svars. Kādam skolā ir manīts liekais svars, bet tie ir kādi 5%, nevis 40-60%, kā varam izlasīt kaut kādās mistiskās statistikās. 3. Pacelt pusdienu cenu no 1,42 uz 2,60 lai palielinātu algas pavāriem? Nu, piedodiet, murgi! Nu ja, kad ēdināšanu apmaksā valsts, tad var sākt kāst naudu. Līdz šim arī pa 1,42 sanāk visnotaļ normālas pusdienas.
Noteikumi ne noteikumi, bet es jums stāstu, ko vēl pirms dažiem gadiem reāli piedāvāja skolā. Varbūt tagad ir mainījies kaut kas, bet ļoti šaubos. Viens ir brūvpusdienas, kur ir veselīgāks piedāvājums, bet otrs ir ēdnīcas piedāvājums par maksu - un tajā ir visādi brīnumi.
Lazdānei iesaku iepazīties ar MK noteikumiem par skolēnu ēdināšanu un atrast tur nagetus un krējuma izstrādājumus.

Rakstīt komentāru

Lūdzu norādiet segvārdu!
Lūdzu ierakstiet komentāru!
8+2=
Kļūda!
Maksimālais komentāra garums ir 2000 zīmes. Portāla lietotājs atbild par saviem komentāriem, kas pievienoti rakstiem. E-klase aicina portāla lietotājus ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz naidu un diskrimināciju, kā arī iztikt bez rupjībām. E-klase patur tiesības komentārus nepublicēt vai dzēst.