Lietotājvārds
Parole
Palasot "skolotaja Jekaterina 20.11.2016. 20:42" komentāru, jāsāk domāt, ka tas nelojālo likums tomēr ir viena laba padarīšana. ;)
Ne glutēns, ne laktoze, ne alergēni nav "ķīmija" ši vārda populārajā izpratnē, tie atrodas arī pilnīgi bioloģiski audzētos graudos, pienā, selerijās, tomātos utt. Kāpēc skolas neiepērk produktus tikai no bioloģiskajām saimniecībām un ražotājiem? Cena, cena..... bioproduktu cenas ir krietni augstākas kā konvencionāli ražoto.
Grēta-->Skolnieciņam 21.11.2016. 14:36:03
Žēl, ka ar tik vieglu roku "izraksti" abortu. Nedod Dievs, Tevi par dakteri vai ministru! Ātri vien sašķiroti visu tautu derīgajos un nederīgajos. Un kur nonāks nederīgie, nav ilgi jāmin. Pirms Tevis jau šīs pasaules takas minuši tādi šķirotāji....
Kāpēc vieniem bērniem gatavo bezglutēnu, bez alergēnu un ko vēl bez ķīmijām, tad kāpēc manam bērnam tiek dots ķimikāliju apstrādāts ēdiens, augļi, dārzeņi utt? Tad visiem gatavojas veselīgu ēdienu! Un tas būtu normāli. Nožēlojami, ka veikalos vispār atļauj tirgot visu to saķīmiķoto pārtiku. Kāpēc skolām atļau iepirkt ķimiski apstrādātus produktus? Bizness, paziņas utt. Jātbalsta...
Pie daudzām šeit minētajām "slimībā" un "alerģijām" vainīgi paši vecāki. ir iespējas kā bērnus atveseļot, tikai vecāki to negrib darīt un neuzklausa, ko saka tie, kas atbrīvojušies no šīm pašu radītām kaitēm.
Kādam "manam bērnam" !? Izslēdziet taču beidzot šo "MANSBĒRNS" programmu! Runa par to, ka šādu ēdienu nedrīkst gatavot kopā ar pārējo. P.S. Šeit, mammīt, komentē ne tikai "mammas", un ne tikai par "manubērnu" runā, te drīkst komentēt visi. Izlieniet taču no savas kastes.
Melisandra --> ??? 21.11.2016. 08:45:59
1. - 4. klasēm VISĀS skolās ir brīvpusdienas.
???->Vannai 20.11.2016. 21:09:28
Vai tāpēc visiem pārējiem bērniem būtu jāēd tikai tas, ko drīkst ēst Jūsu bērns???
???->Reālistam 20.11.2016. 20:59:02
Kurās skolās ir par brīvu pusdienas???
skolotaja Jekaterina 20.11.2016. 20:42:51
@ mamma, kurai bērns bieži slimo Es esmu biologijas skolotaja (un vientula mate) Preilu skola vairak ka 20 gadus. Macijos prestizaja Lomunosova Maskas universitates biokimijas fakultate 5 gadus. Es zinu ka veganisms ir nekas vairak ka rietumu sorositu seksualo minoritasu propaganda radita ar merki padarit musu bernus vajus un par degeneratiem . Man ir lielas bailes un pamatotas aizdomas, ka mana klase macas divi homoseksuali individi. Lidz kam mes esam nonakusi ??? Slimnicam ir jakoncentrejas uz pacientu tuvinasanu pie Dieva, nevis kaut kadam geju kariogramam .Savedisim savu valsti kartiba, la bi ?
Jabērnam ir alerģija - pilnīgs pamats uztraukties. Alerģijas lēkmi var izsaukt pat niecīgi alergēna daudzumi, tātad ēdiens jāgatavo atsevišķos traukos utt. 100% garantijas, ka nekādu piemaisījumu tur nebūs - nav. Ne velti ražotāji uz savas produkcijas etiķetēm raksta brīdinājumus par alergēnu pēdām, ko var saturēt kāda šokolāde, mērce vai tml. Kaut kāds sū..... zemesrieksta gabals vai tomāta fragments - un še tev.
mamma, kurai bērns bieži slimo 19.11.2016. 20:09:31
Kādēļ runājam tikai par ēšanu skolā? Tur vairāk vai mazāk viss kārtībā. Bet kā ar slimnīcu ēdienu? Cik un kas tur iekšā un cik maksā? Kas izstrādā normas šiem ēdieniem?
Skolnieciņš 18.11.2016. 20:26:22
Komplekss Turībā ir izcils, žēl ka manā skolā tik labi nebaro. Pat lētākais kompleks tur ir garšīgāks par skolas. Skolā es ēdu visus kompleksos, tikai ne visi garšo....
Skolnieciņš 18.11.2016. 20:23:31
Nezinu kā jūs, bet es nelaistu pasaulē bērnu ar "defektiem", ja vien ir tāda iespēja. Es labāk veiktu ģenētiskus testus uz citas testus 500€ vērtībā, ja rezultāts neapmierina, tad taisa abortu. Un vel bērna māti ir apzināti jāizvēlās, lai nerastos liekas grūtības. To es saku no savas pieredzes, jo trūkums un nabadzība n-to gadu laikā spēj salauzt un degradēt gan drīz jeb kuru no mums. Un ja uznāk trūkums, tad bērnam var nākties ciest, jo trūks resursu. Šādi bērni, lai normāli funcionētu prasa vairāk resursu. Uzturs sanāks dārgāks un vel ir jātaisa arī analīzes, tas maksā naudu, ne visu valsts apmaksā un visam ir limits. Man ar reliģiju vai citām dogmām smadzenes nesačakarēt, jo es esmu saskaries ar realitāti un "rozā brilles" ātri plīst. Piem., man pie ģenētiķa ir jāgaida 10 mēneši, t.i., skarbi... Un viss sākās ar manu piedzimšanu, tajā liktenīgajā dienā, kad es piedzimu, mans tēvs nokrita no stalažām un dabuja insultu. Pēc dažiem gadiem celtniecības darbos dabuja otro insultu un vēlāk saskārās ar asmu. Šādus cilvēkus pirmspensijas vecumā darba devēji ļoti diskriminē. Man pašam ir celiākija un esmu pats saskāries ar tās sekām. Neticu, ka bērnunamā kāds to man vispār gribētu diagnosticēt. Cilvēku nevīžība un vienaldzība mani fascinē, pat uzbudina. Manī tas rada smīnu, laikam esmu satīrs... Bez resursiem šie cilvēku gaļas kostīmi ir diez gan aprobežoti. Darīt jau daudz ko var, bet ar nobrāztu celi vienalga ir sāpīgi staigāt. Tas pastāv n-tās tehnoloģijas, kas padara dzīvi konfortablu, mani neuztrauc, jo pielaides šīm visām "fīčām" man nav. Celiākijas uzturs ir padārgs, bet to neievērojot rodas sāpes... Šādi tādi augšanas traucējumi, kurus nevarēs izlabot. Var ar plastisko ķirurģiju pāris cm dabūt, bet tas maksās gadu dzīves un ap 10000€ + operācijas sekas. Ja bērnam nepārbauda katru gadu kaulu vecumu un hormonus, tad teikt, ka izaugs nedrīkst. Sliktos apstākļos defekti var būt nāvējoši un pat citā veidā laba ģenētika neglābs.... Mans tēvs ir par nieka 14cm garāks par mani un es esmu par 6cm garāks par māti. Un manas kaulu zonas ir ciet.... Rēcīgi, tāpēc nevajag uztraukties par ēdienu, kamēr bērns no tā nevemj....
Mamma un skolotāja 18.11.2016. 14:14:07
Gan uzvedības normas (vērojot savu vecāku uzvedību), gan ēšanas paradumi (ko, kā, kad ēd) veidojas ģimenē. Cik es zinu, skolās pusdienas ir normālas. Protams, tas nav pieczvaigžņu restorāns. Lai cik "pārideālas'' būtu tās skolas pusdienas, paradumus tas nelauzīs! Tā kā, mīļie, viss sākas un veidojas ģimenē. Var jau gāzt visu uz skolu, bet skola NEPĀRAUZINA un arī nevar to izdarīt. Gribam paši sev noņemt atbildību un atrast vienu grēkāzi!
Tas, ka daudzās skolās pusdienu ēdienu izmet, ir saistīts pa daļai arī ar to, ka skolēni, īpaši pilsētnieki, dienas laikā nemitīgi našķojas - konfektes, cepumi, bulciņas, dzērieni, utt. - no skolas kafejnīcas, no mājām, no veikala. Mutes kust nepārtraukti. Pusdienās tad nu ir tā, ka daudzi ar acīm ta ēstu, bet organisms vairs pretī diez ko neņem. Nav jau tā vecmāmiņu gudrība - nedot bērniem niekus ēst starp ēdeienreizēm, saldumus pirms pusdienām - gluži no gaisa pagrābta. Bijām šoruden ekskursijā, programmā bija arī pudienas. O, cik gardi būs! Un bija jau arī - kartupelīši, mērce, kotlete, divu veidu salāti(teikšu, kā ir - skolā nav sliktākas). Nu tik ēdīs, nu tik būs. Nekā, iekšā neiet. Jo visu ceļu nemitīgi ir ēsts, kas nu kuram ir dots līdzi, ēsts, ēsts, ēsts. Un skolā starpbrīžos ir tas pats, kur tik ej, vairums kaut ko ēd.
"Nevajag jaukt jēdzienus. Vārds ”diēta” nozīmē speciālu ēdienkarti, no kuras izslēgti produkti, kurus vesels cilvēks var ēst bez ierobežojumiem. Diētu nosaka ārsts, ja cilvēkam ir kuņģa, nieru un aknu problēmas vai arī nesaderība (iespējams arī – alerģija) ar dažiem produktiem. Diētisks uzturs ir bēdīga nepieciešamība un tajā pašā laikā nepilnvērtība. Parasti skolas virtuve šādu specifisku diētu prasības nevar izpildīt. Neviens ārsts bērnam vai pusaudzim neriskēs noteikt badošanās diētu. Sabalansēts uzturs ir dārgs, jo prasa lielu gaļas un augļu daudzumu ēdienkartē. Skolas virtuvēm no vienas puses jāiekļaujas paredzētajās summās un no otras puses jānodrošina nepieciešamais kaloriju daudzums. To var nodrošināt tikai iekļaujot ēdienkartē miltu izstrādājumus, taukvielas un arī cukuru. Pret to nevajadzētu sevišķi iebilst. Papildus problēma – skolēni atsakās no ēdieniem, pie kuriem nav pieraduši ģimenē (zupas, sautējumi, pat kotletes)." Šim pilnībā pievienojos, bet par Ikšķiles skolu - tā ir privātā un dara, kā vēlas. Kas maksā, tas pasūta mūziku: galvenais ir tas, ka bērniem garšo, viņi visu apēd, neko nav jāizmet...nevis kā vienā otrā "pāķu" skolā, kur kaudzēm met laukā pat makaronus ar malto gaļu...
Manā skolā ir iespēja pie ēdnīcas darbiniekiem vērsties ar īpašajām prasībām, bet jāuzrāda ārsta-speciālista zīme. Mani vairāk uztrauc tas, ka mūsu bērni vispār nesaprot, ko nozīmē veselīgs ēdiens. Pēc pusdienām uz šķīvjiem paliek gan gaļa, gan salāti. Ar ēdienu ņergājas arī tie, kam sagatavots īpašais pasūtījums. Nezinu, ko bērni ēd mājās. Gribētu redzēt tās ļoti pareizās mājās gatavotās ēdamlietas. Vecāki bieži ir gatavi kritizēt visu.
Tas ir sarežģīts jautājums un piekrītu, ka skolās nav perfekti sabalsēts šis ēdiens, ne tuvu. Bet. Es arī zinu Latvijas ekonomisko situāciju un situāciju skolās, ņemot vērā, ka bērniem piedāvā pusdienas jau tā par brīvu, tad būtu dīvaini gaidīt, ka pusdienas būs trīs kursu maltīte ar vietējo karūsu, rabarberu musu un zosu fuagrā.
Nevajag jaukt jēdzienus. Vārds ”diēta” nozīmē speciālu ēdienkarti, no kuras izslēgti produkti, kurus vesels cilvēks var ēst bez ierobežojumiem. Diētu nosaka ārsts, ja cilvēkam ir kuņģa, nieru un aknu problēmas vai arī nesaderība (iespējams arī – alerģija) ar dažiem produktiem. Diētisks uzturs ir bēdīga nepieciešamība un tajā pašā laikā nepilnvērtība. Parasti skolas virtuve šādu specifisku diētu prasības nevar izpildīt. Neviens ārsts bērnam vai pusaudzim neriskēs noteikt badošanās diētu. Sabalansēts uzturs ir dārgs, jo prasa lielu gaļas un augļu daudzumu ēdienkartē. Skolas virtuvēm no vienas puses jāiekļaujas paredzētajās summās un no otras puses jānodrošina nepieciešamais kaloriju daudzums. To var nodrošināt tikai iekļaujot ēdienkartē miltu izstrādājumus, taukvielas un arī cukuru. Pret to nevajadzētu sevišķi iebilst. Papildus problēma – skolēni atsakās no ēdieniem, pie kuriem nav pieraduši ģimenē (zupas, sautējumi, pat kotletes). Nesen TV varēja redzēt sižetu par to, ka viena skola saviem skolēniem piedāvā tikai veģetārus ēdienus bez gaļas un zivīm. Iespējams, ka aiz tā slēpjas merkantilisms ar domu samazināt skolas izmaksas. Ja pieaudzis cilvēks atsakās no gaļas, tā ir viņa iedoma un viņa griba, bet uzspiest bērnam vai pusaudzim nepilnvērtīgu uzturu – tā jau ir darbība, kurā saskatāmas nozieguma pazīmes.
Ja vecāki / ēdinātāji domā par bērnu veselību, tad diētiskums nebiedēs. Daudzi "obligātie" pārtikas produkti, kas jāiekļauj ēdienkārtē, ir diezgan taukaini. Tās pašas treknās zivis, avokado, dažādas sēklas un rieksti, pupas utt. Bet, ja ēd, izmantojot attiecīgo uztura piramīdu, tad arī veselīgajiem - taukainajiem produktiem nebūtu jābaidās.
Bet sabalnsēts arī nozīmētu diētiskāks... Nav nekāda pamata bērnam skolā ēst tos pašu vistas nagetus vai makaronus - veselīga, sabalansēta alternatīva automātiski būtu arī diētiskāka. Tas iet roku rokā.
Ja bērnam ir kāda īpašakā alerģija, tad vecākiem drīzāk tiešām pašiem jāseko līdzi, ko ēd, kārtīgi jāizpēta, vai arī pat jādod līdzi. Zinu daudzus, kam ir alerģijas, piemēram, pret zemesrieksriem vai kviešiem - nu pat ēdinātājiem ir grūti noteikt, kuros ēdienos varētu būt mikroskopiskas šo produktu daļiņas.. Nemaz nerunājot par bufeti.
Par diētiskā es arī neesmu pārliecināts. Atbilde ir sabalansētā uzturā.

Rakstīt komentāru

Lūdzu norādiet segvārdu!
Lūdzu ierakstiet komentāru!
2-1=
Kļūda!
Maksimālais komentāra garums ir 2000 zīmes. Portāla lietotājs atbild par saviem komentāriem, kas pievienoti rakstiem. E-klase aicina portāla lietotājus ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz naidu un diskrimināciju, kā arī iztikt bez rupjībām. E-klase patur tiesības komentārus nepublicēt vai dzēst.