Lietotājvārds
Parole
Viss notiek tā, kā tam jānotiek! Valsts kontrole tikai konstatē rezultātu, kāds tika ieprogrammēts jau pirms 25 gadiem. Izglītība un zinātne mūsu valstī nav bijusi, nav un (diezgan ticami) nebūs īsta prioritāte. Pēc politiķu domām krīze esot beigusies, bet augstākās izglītības finansējumā tas ne tuvu nav tā! Viņu pašu (politiķu) solījumi (un pieņemtie lēmumi) par regulāru finansējuma pieaugumu netiek pildīti. Mūsu valstī nav naftas, zelta, dārgakmeņu vai citu derīgo izrakteņu, tāpēc ekonomikas izaugsmi (reālu, nevis virtuālu) var nodrošināt tikai ražotnes, kurās ir augsta intelektuālā pievienotā vērtība. To var panākt tikai ar harmonisku zinātnes attīstību. Šim nolūkam ir jāveido tāda finansēšanas sistēma, kas nodrošina pētījumu un zinātniskā personāla pēctecību. Šobrīd finasējumu praktiski nodrošina tikai dažādi fondi, kuru pieejamība ir sporadiska. Tēlaini izsakoties, tas atgādina tuksnesi: 5 gadus lietus nelīst un viss panīkst, tad uznāk lietavas un viss sāk plaukt, diemžēl lietus drīz pāriet un atkal viss nokalst un, līdz nākamajai reizei, jau daudz kas ir pagalam. Vai valsts vadītāji to nesaprot? Saprot, bet .... vai tad vēlēšanās no intelektuāļiem daudz balsis savāksi. Tādi "zinīši" taču atšķirs populismu no realitātes un arī grēciņus tik viegli nenoslēpsi.
Beidzot vienu no Rīgas ģimnāzijām un aizejot uz LU, likās, ka esmu atkal 10.klasē. Pasniedzēji LU, salīdzinot ar ģimnāzijas skolotājiem, bija daudz mazāk zinoši, daži pat ļoti atpalikuši. Bija jāmaina studijas uz starptautisku universitāti, lai turpinātu attīstīties nevis regresēt.
Kāda var būt runa par kvalitāti, ja skolēni ( dažs labs)beidzot 12. klasi iesniedz dokumentus teju vai visās iespējamajās augstskolās un fakultātēs, gan jau kaut kur uzņems, neskaties uz to , ka atestātā par vidusskolas beigšanu ir stiepti četrinieki. kas pietā ir vainīgs. vai nav pārāk daudz augstskolu , kur apgūst vienādas specialitātes, nepastāv konkurss. Un arī ,vai tad kādreiz varēja domāt par augstāko izglītību, ja atestātā bija trijnieki.
Diemžēl tā ir patiesība... Augstskolu daudz, studiju maksas augstas, bieži vien nodarbības nenotiek, jo pasniedzēji vienlaikus strādā vairākās vietās, programmas nereti atpalikušas no reālās dzīves... Kāda var būt kvalitāte? Ienesīgs bizness- tas, protams, neapšaubāmi!
LU vajag kārtīgu "mācībspēku" revīziju sen jau. Sevišķi pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē.
Beidzot. Skolēni no labām vidusskolām jau sen ar vsk piezīmēm var beigt, piemēram, LU atsevišķus studiju priekšmetus, kuru pamatus māca skolā. Sadarbība ar LU skolēnu konkursos nereti kļūt par nepatīkamu, vienaldzībā un augstprātībā marķētu pieredzi, un , par nelaimi, atsevišķos gadījumos viduvēju doktorandu nespējā adekvāti novērtēt materiālu, šauri pazīstot tikai vienu patiesību. Pēc tam šīs nepatīkamās pieredzes dēļ vidusskolu absolventi meklē studiju vietas citās Latvijas vai ārzemju augstskolās.
Jēkabs Ģipslis 19.12.2017. 18:59:46
slikti nu ko teikt
Man jau sens, pirms vairākiem gadiem, , no viena mācībspēka ienāca ziņa, ka tas izjūtot spiedienu nolaist studentu zināšanu latiņu krietni zemāk... lai maksātājus neaizbaidītu...
Latvija : Igaunija 19.12.2017. 18:21:12
Salīdzināsim ar brāļiem-igauņiem. Tartu ir mazāk studentu - tur ir tikai valsts finansētas studiju vietas. Tartu nav jāmaksā par studijām, bet vēl maksā stipendiju un nodrošina maģistra un doktora studiju programmu studentus modernu biroju, darba vietu, iespēju bez maksas piedalīties konferencēs.
Šādas kontroles būtu nepieciešamas regulāri, citādi masas to vien zin, kā kliegt "Nē, reformām!", kaut izglītības kvalitāte ir ...
Ja paceltu cenu maksas vietām, varbūt palielinātos konkurence budžeta vietās. Nav normāli, ka studenti aizņem vietas, jo tur ir budžets, bet tie, kas vēlas, netiek budžetā, jo pietrūkst dažu % vai vid. vērtējuma. Visās LV skolās nevērtē taču vienādi.

Rakstīt komentāru

Lūdzu norādiet segvārdu!
Lūdzu ierakstiet komentāru!
4+8=
Kļūda!
Maksimālais komentāra garums ir 2000 zīmes. Portāla lietotājs atbild par saviem komentāriem, kas pievienoti rakstiem. E-klase aicina portāla lietotājus ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz naidu un diskrimināciju, kā arī iztikt bez rupjībām. E-klase patur tiesības komentārus nepublicēt vai dzēst.