PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 14. maijs

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis

5766.jpeg
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija vakar atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz, ka darba burtnīcas būs jāpērk valstij, un tam papildus būs nepieciešams aptuveni pusmiljons latu.

Komisija, pabeidzot darbu pie grozījumiem Izglītības likumā, nolēma, ka darba burtnīcas, kuras ir pielīdzinātas mācību grāmatām, piemēram, svešvalodās un sociālajās zinībās, kur ir tikai darba burtnīca, būs jāiegādājas par valsts līdzekļiem. Līdz ar to vecāku atbildība būs materiālo iespēju robežās nodrošināt bērna izglītošanai nepieciešamos individuālos mācību piederumus, piemēram, kancelejas preces personiskai lietošanai, higiēnas piederumus, svētku un sporta apģērbu un apavus, vēsta laikraksts Diena.

Komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete pastāstīja, ka, neskatoties uz to, ka Finanšu ministrijas pārstāvji sēdē iebilda, sakot, ka papildu naudas neesot, deputāti tomēr nolēma Satversmē noteikto bezmaksas izglītību nostiprināt arī likumā jau no 1. septembra, nevis nākamā gada. Tāpat arī pašvaldības, neskatoties uz naudas trūkumu, darīs visu, lai tiktu nodrošināta tā daļa, kas ar likumu ir noteikta pašvaldību kompetencē, sacīja I. Druviete.

Jau pirms lēmuma pieņemšanas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta direktore Evija Papule sacīja, ka ministrija grib izvairīties no lēmumiem, ko nevar izpildīt, tāpēc svarīgi ir nodrošināt iespēju iegūt papildu finansējumu. Tāpat līdz 1. septembrim IZM izstrādās Ministru kabineta noteikumus, kur detalizēti būs uzskaitīts, tieši kas ir jāiegādājas vecākiem, pašvaldībām un kas par valsts līdzekļiem. Lai arī likumā sadalījums ir noteikts, Ministru kabineta noteikumi kalpos, lai nerastos pārpratumi, atzīmēja E. Papule

Savukārt Tiesībsarga biroja pārstāve Laura Bagātā norādīja, ka ar šiem likuma grozījumiem tiekot būtiski mainīta esošā prettiesiskā prakse - prasīt vecākiem iegādāties mācību līdzekļus valsts vietā. "Ja Saeima šo likumprojektu atbalstīs, jau no 2013.gada 1.septembra varēs uzskatīt, ka izglītība bez maksas tiek nodrošināta pēc būtības," norāda L. Bagātā.

Tiesībsargs Juris Jansons augsti vērtējot Saeimas komisijas spēju sadarboties ar Izglītības un zinātnes ministriju un rast risinājumu izglītības bez maksas nodrošināšanas problēmai.