PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 05. marts

Aurora, Austra

9521.jpeg
Foto: mazgarokas.lv
Ziemas un gripas sezonā ir svarīgi ievērot dažas vienkāršas metodes, kā izvairīties no saslimšanas. Viena no tām – pareiza roku mazgāšana. 

Tā ir īpaši svarīga pēc sabiedrisku vietu apmeklējuma un sabiedriskā transporta izmantošanas, dārziņos un skolās, pirms un pēc ēšanas, pēc labierīcību apmeklēšanas, mājdzīvnieku mīļošanas. Mikroorganismu „iecienītākās” vietas uz cilvēka ķermeņa ir galvas matainā daļa un rokas. Uz rokām to visvairāk ir aiz nagiem, plaukstu sānu daļās un rievās. Tāpēc regulāra roku mazgāšana ir vienkāršākais, lētākais un efektīvākais veids, kā izvairīties no saslimšanas ar gripu un daudzām citām slimībām. Ir izpētīts, ka regulāra roku mazgāšana ar ziepēm un ūdeni samazina infekcijas slimību īpatsvaru bērniem vecumā līdz 5 gadiem vismaz par 50%.

Ieteicamais roku mazgāšanas ilgums – vismaz 20 sekundes, ievērojot šos mazgāšanas noteikumus:

  • Roku noskalošana zem tekoša ūdens NAV roku mazgāšana! Rokas ir jāmazgā ar ziepēm.
  • Kārtīgi ieziepējiet rokas, aptverot visas to virsmas – gan plaukstas, gan apakšdelmus. Īpašu uzmanību pievērsiet pirkstu starpām un nagiem. Astoņi roku mazgāšanas soļi vizuālā un bērniem viegli saprotamā veidā ir pieejami interneta vietnē – plakātu iespējams arī izdrukāt un izvietot virs izlietnes.
  • Kārtīgi noskalojiet rokas tīrā, tekošā ūdenī aptuveni 10 sekundes. Pirms slaucīt rokas, pārliecinieties, vai uz tām nav ziepju palieku.

Lai bērniem iemācītu regulāru roku mazgāšanu, var izmantot roku higiēnas zelta likumu: jo veiksmīgāk viņi apgūs roku mazgāšanas pamatus, jo mazāk dienu gadā viņiem būs jācīnās ar sliktu pašsajūtu un jāšņaukājas. Noteikti ir vērts uzsvērt – nemazgājot rokas, nāksies biežāk slimot. Savukārt slimi bērni nevar apmeklēt bērnudārzu vai skolu, iet pagalmā rotaļāties ar citiem bērniem, apmeklēt interešu pulciņus – futbolu, dejošanu, dziedāšanu, gleznošanu utt. Attiecīgi – jo biežāk rokas tiks mazgātas pareizi, jo vairāk laika viņi varēs pavadīt kopā ar draugiem.

Lai arī roku mazgāšana šķiet pašsaprotama ikdienas sastāvdaļa, kas bērnam būtu jāapgūst no mazotnes jau ģimenē, audzinātājas bērnudārzos, pirmsskolas izglītības iestādēs un skolās saskaras ar dažādām situācijām – reizēm bērni nav iemācīti regulāri mazgāt rokas vai nevēlas to darīt.

Tādēļ mājaslapā ir atrodami atraktīvi un viegli saprotami materiāli ar roku mazgāšanas palīgiem – īpaši radītiem tēliem Ziepju Burbulīti un Neganto Mikrobu. Viņi redzami gan izdrukājamā plakātā ar 8 roku mazgāšanas soļiem, gan jautrā dziesmiņā un mācību video.

 

 

Mācību video par pareizu roku mazgāšanu

Šī mājaslapa ir radīta kā noderīgs resurss bērnudārziem, pirmskolas izglītības iestādēm, skolām un vecākiem visā Latvijā, lai bērniemiemācītu šo veselībai svarīgo prasmi – pareizu un regulāru roku mazgāšanu. Mājaslapa un visi tajā esošie materiāli ir pieejami latviešu un krievu valodās.

Materiāli tapuši ciešā sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministrijas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Veselības inspekcijas pārstāvjiem, AS „Drogas” korporatīvās sociālās atbildības projekta ietvaros.