Tūdaļ, tūdaļ absolvēsi pamatskolu un ir jāpieņem gana nopietnais lēmums, ko darīt tālāk? Ivita ir sagatavojusi noderīgus ieteikumus, kas izvēli padarīs vieglāku un patīkamāku:

  • Saproti, kas Tev pa īstam patīk. Kādas ir intereses, kas sagādā prieku un gandarījumu, kas padodas vieglāk un bez īpašas piepūles? Vai visas intereses patiesi ir Tavas vai nemanot pārņemtas no vecākiem, skolotājiem, draugiem…
  • Klausi sirdij, nevis naudai! Ivita atgādina - Tu vari būt labi atalgots viesmīlis vai slikti pelnošs jurists. Nav jāskatās uz vidējo ienākumu līmeni, bet gan uz to, ko no sirds vēlies darīt, kas rada patīkamas sajūtas. Tad arī nauda nāks.

  • Iztēlojies, kādu vēlētos savu darba ikdienu. Vai patīk darīt fizisku darbu, pavadīt daudz laika svaigā gaisā vai labāk dod priekšroku pienākumiem, kuri jāveic ar prātu, pie ofisa galda? Vai vēlies darīt darbu ar noteiktu grafiku vai mainīgu? Vai patīk, ka pienākumi arvien ir paredzami un atkārtojas, vai arī dod priekšroku darba videi, kur veicamie darbi bieži mainās? Patīk strādāt komandā vai esi individuālists? Vēlies komunicēt ar cilvēkiem vai darboties ar ierīcēm? Vēlies strādāt Latvijā, ārzemēs vai bieži doties komandējumos? 
  • Tikai tad, kad tapis skaidrs, kādu tad gribētu savu ideālo darba dienu, meklē profesijas, kuras atbilst šīm vēlmēm. Te vari vaicāt padomu vecākiem, skolotājiem, karjeras konsultantiem. Atceries kārtīgi izpētīt noskatītās profesijas – kādi ir galvenie pienākumi, kādas zināšanas un prasmes nepieciešamas, kādas ir potenciālās darba vietas un darba vide?

  • Kad esi izvēlējies sev tīkamāko nākotnes darbu, atrodi profesijas apguvei piemērotāko skolu. Te no svara pielūkot šādas lietas: vai programma ir akreditēta; kāda ir skolas vide un tehniskais nodrošinājums; vai pieejamas ērtas kopmītnes; vai kursē transports uz skolu; vai mācības ir balstītas darba vidē; vai pieejama stipendija; kādas ir interešu izglītības iespējas; kāda kopumā skolā ir atmosfēra un citi jautājumi, kas pašam aktuāli. 
  • Galvenais – izdari izvēli pats! Jo citādi aizraujošas un interesantas mācības var pāraugt neizturamās, gadiem ilgās mocībās. Iespējams, Taviem draugiem, vecākiem, skolotājiem un citiem apkārtējiem ir viedoklis par to, ko Tev vajadzētu mācīties un kas Tev varētu padoties, varbūt viņi noniecina kādas Tavas idejas un vēlmes, izsakot nepatīkamus komentārus un iesējot šaubas par izdarīto izvēli. Neļauj citiem pieņemt lēmumu Tavā vietā.

Lai laikus palīdzētu saprast, kur virzīt savu karjeru, Ivita labprāt tiešsaistē satiksies gan uz individuālajām konsultācijām, gan klašu grupām. Tikšanās būs īpaši aktuāla 8. un 9. klasēm, bet droši var pieteikties arī jaunāki interesenti. Tāpat arī ir lieliska iespēja teleportēties uz Valmieras tehnikumu. Karjeras konsultantes pavadībā būs iespēja iepazīties ne tikai ar visām 11 skolā apgūstamajām profesijām, bet arī ar tehnikuma kopmītnēm, trenažieru zāli, laboratorijām un citām iespējām.  Sazinies, rakstot [email protected] vai zvani 26616822. Lai bezrūpīgi Tavas jaunās skolas meklējumi!

Vairāk par mācībām Valmieras tehnikumā uzzini www.valmierastehnikums.lv, Facebook, Instagram un Tiktok

Reklāmraksts