PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 27. februāris

Andra, Līva, Līvija

12261.jpeg
Foto: Ilustratīvs
Ik gadu septembra beigās tiek atzīmēta Pasaules Sirds diena, kuras mērķis atgādināt ikvienam par izplatītākajiem sirds veselības riskiem un mudināt pievērsties veselīgam dzīvesveidam.

Veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes, regulāras veselības pārbaudes – ir vieni no svarīgākajiem faktoriem labai sirds veselībai.

Taču mēdz būt arī dažādas iedzimtas problēmas, arī novecojot cilvēka organismā rodas izmaiņas, kas var veicināt dāžādu sirds slimību attīstību. Tāpēc svarīgi ir gan izprast dažādu sirds slimību cēloņus, gan zināt, kā tās risināt un kā atbalstīt sev tuvos cilvēkus un draugus, kas saskārušies ar nopietnām sirds kaitēm.

Viena no šādām slimībām ir sirds mazspēja – tas ir stāvoklis, kad sirds funkcijas traucējumi izraisa sirds muskuļa nespēju sūknēt asinis atbilstoši organisma vajadzībām. Šī ir nopietna diagnoze, pie kuras var novest dažādas iegūtas vai iedzimtas sirds, kā arī citu orgānu slimības. Lielākoties sirds mazspēja ir izplatīta gados vecākiem cilvēkiem, taču mēdz būt gadījumi, kad iedzimtības vai kādu citu faktoru dēļ, tā attīstās arī agrākā vecumā.

Vislabākā sirds mazspējas profilakse ir sirds slimību riska faktoru novēršana, savlaicīga sirds slimību diagnostika un ārstēšana, lai nepieļautu sirds mazspējas attīstību un progresēšanu. Taču, ja slimība jau attīstījusies, tad visbiežāk pacientiem nepieciešama ārstēšana visa mūža garumā. Rūpīga sekošana ārstu ieteikumiem, ļaus uzlabot pacienta pašsajūtu un veselības stāvokli, kā arī pagarīnāt kvalitatīvi nodzīvotos gadus.

Lai savlaicīgi atklātu sirds mazspēju, svarīgi konsultēties ar savu ģimenes ārstu, kā arī nekautrēties uzdot jautājumus, ja pašsajūta pasliktinās.

Īpaša uzmanība jāpievērš sekojošiem simptomiem:

  • pieaugoša tūska kājās sākot no potītēm uz augšu;
  • elpas trūkums, nogurums un nespēks;
  • paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.

Šajos gadījumos noteikti jākonsultējas ar savu ārstu!

Nozīmīga loma pacienta stāvokļa uzlabošanā ir tuviniekiem un draugiem, kas ar savu atbalstu var būtiski uzlabot pacienta pašsajūtu un veicināt ārstēšanās procesu!

Vairāk par šo slimību un kā var palīdzēt tuviniekiem ar  sirds mazspēju uzziniet ŠEIT

Peonija.

Materiāls ir tapis sadarbībā ar pacientu biedrību “ParSirdi.lv” un kompāniju Novartis Pharma Services Inc. /B11709704373(25.09.2017).

         

Peonija.