PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 04. marts

Alise, Auce, Enija

10448.jpeg
Foto: Mammamuntetiem.lv
Tēvu diena tradicionāli notiek septembra otrajā svētdienā, tātad šogad tā norit šodien, 11.septembrī. 

Vakar Rīgā no Brīvības pieminekļa līdz Vērmanes dārzam gājienā devās Tēva dienas festivāla dalībnieki – daudzas jo daudzas ģimenes no visas Latvijas.

Svinīgā solī, skanot bērnu čalām un smiekliem, un LR Zemessardzes orķestra spēlei diriģenta Anda Kareļa vadībā, gājienu kuplināja arī vairākas sabiedrībā zināmas ģimenes – Dailes teātra aktieri Gundars Silakaktiņš, Lauris Subatnieks un Aldis Siliņš ar ģimenēm, mūziķi Andris Sējāns un Nils Īle ar ģimenēm, hokejists Jēkabs Rēdlihs ar ģimeni, kā arī citi.

Latvijā Tēvu dienai ir svētku dienas statuss, bet tā nav valsts oficiālā brīvdiena. Latvijā Tēva diena tiek atzīmēta kopš 2008. gada, bet tikai kopš 2009. gada rudens tā ir Latvijas svinamo dienu kalendārā, informē portāls visisvetki.lv

Savukārt vakar, 10.septembrī, plkst. 12.00 no Brīvības pieminekļa sākās Tēva dienai veltīts gājiens, ko rīkoja Latvijas vecāku organizācija Mammamuntetiem.lv. Pirms gājiena sanākušās ģimenes sastājās ūsu formā, kas ir kļuvušas par Tēva dienas festivāla simbolu, un tika uzņemta kopbilde no putna lidojuma, E-klasi informēja Inga Akmentiņa-Smildziņa, mammamuntetiem.lv vadītāja.

Tēva dienas gājiens noritēja pa Brīvības bulvāri un noslēdzās Vērmanes dārzā. Tur visi sanākušie Tēva dienas festivāla viesi tika godināti ar Latvijas valsts prezidenta Raimonda Vējoņa apsveikumu, kurā prezidents aicināja Tēva dienā īpaši padomāt par vecāku un bērnu savstarpējām attiecībām. “Novērtēsim to, ka esam cits citam, un biežāk teiksim: “Es Tevi mīlu! Paldies, ka Tu man esi!” apsveikumā dalījās prezidents Raimonds Vējonis. “Novērtēsim to, ka tētis zina smieklīgākos jokus un nebaidās no tumsas. Tēta rokas ir stipras. Tētis paceļ augstāk, lai bērns redzētu pāri apvārsnim. Tētis māk pastāstīt par Latvijas karogu un kas ir Lāčplēša diena. Mīļie tēti, mīļās ģimenes! Lai šodien gūtās pozitīvās emocijas iedvesmo mūs visus jaunām idejām! Lai Jums skaisti svētki!” sacīja R.Vējonis.

Savukārt aptaujā noskaidrots, ka lielākā daļa tēvu Latvijā uzskata, ka viņiem ir viss nepieciešamais, lai būtu labs tētis, un viņi vēlas iesaistīties bērnu dzīvē, aprūpē un audzināšanā. Tā liecina Latvijas vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” veiktais pētījums “Kā jūtas tēvi Latvijā”.

“Esam novērojuši, ka pēdējos gados, kopš intensīvi aktualizējam tematu par tēva nozīmi ģimenē un bērna dzīvē un popularizējam Tēva dienu, tēti Latvijā jūtas novērtētāki, sajūt, ka sabiedrība kopumā novērtē viņu ieguldījumu bērna dzīvē. Attiecīgi aug viņu kā tēvu pašapziņa un vēlme arvien vairāk iesaistīties ģimenes un atvašu dzīvē. Un to parāda arī aptauja,” preses konferencē prezentējot aptaujas datus, teica Latvijas vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Par šo pilsonisko aktivitāti Tēva dienas popularizēšanā Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākais eksperts Lauris Neikens Latvijas vecāku organizācijai izteica pateicību: “Kad radās doma Tēva dienu ieviest kā oficiālus svētkus arī Latvijā, pastāvēja viedoklis – tādai nav jēgas. Tomēr Tēva diena kā svētki pamazām kļūst arvien populārāka un piepildās ar saturu, liekot sabiedrībai padomāt par to, ka bērns jāaudzina diviem vecākiem – mammai un tētim.”

Sieviete nedrīkst likt šķēršļus tēva un bērnu attiecībām

“76% tēvu Latvijā piekrīt apgalvojumam: “Es patiesi ticu, ka man ir visas nepieciešamās prasmes, lai būtu labs tēvs.” Tāpat 86% teic: “Būt par tēvu ir viena no manas dzīves lieliskākajām un svarīgākajām daļām.” Aptauja rāda, ka tēti grib iesaistīties bērnu audzināšanā un aprūpē, bet praktiski dara to par maz. Vairāk vajadzētu, piemēram, bērnam priekšā lasīt grāmatas, biežāk samīļot, spēlēties kopā,” stāsta I. Akmentiņa-Smildziņa.

Kā vienu no iespējamiem iemesliem, kāpēc praktiskā veidā tēvi bērnu aprūpē un audzināšanā iesaistās ne tik daudz, cik paši vēlētos, vakar notikušajā preses konferencē Inga Akmentiņa-Smildziņa minēja mammas. “Manuprāt, Tēva diena ir svētki, kas ir domāti ne tikai tētiem un ģimenei kopumā, bet arī sievietēm – lai arī viņas izprastu, ka tēva loma bērna dzīvē ir vienlīdz svarīga mammas lomai un ka sievietei ir jāļauj tētim būt par tēti.”

Psihoterapeite Inese Putniece, kura jau deviņus gadus sadarbojas ar bāriņtiesām un ir redzējusi, cik ļoti lielu ietekmi uz bērnu atstāj tēva mīlestības un gādības trūkums, norādīja, ka Latvijā šķirto ģimeņu joprojām ir daudz, tāpēc tēviem ir jāmācās un jābūt gataviem ne tikai materiāli un vārdos rūpēties par savām atvasēm, ar kurām kopā vairs nedzīvo. “Arī šķirtā ģimenē tētis var pilnvērtīgi iesaistīties bērnu audzināšanā, ja tikai sieviete nav tā, kas liek šķēršļus šīm attiecībām. Bērns bez tēva klātbūtnes patiesībā nespēj pilnvērtīgi izveidoties kā personība, tāpēc sadarbošanās un tēva lomas izpratne ir īpaši nozīmīga. Šķiroties tēvs netiek izsvītrots no bērna dzimšanas apliecības, un viņu arī nevajadzētu izsvītrot no bērna dzīves,” uzsver psihoterapeite.

Jo gados jaunāks tēvs, jo vairāk iesaistās bērna aprūpē

Aptaujāto tēvu vidējais vecums ir 39,6 gadi, un jaunākā bērna vecums, par kuru lūgts dalīties aptaujā, ir 3,3 gadi. “Pētījums atklāj zīmīgas mijsakarības. Aptaujā redzam: jo gados jaunāks tēvs, jo biežāk un intensīvāk viņš iesaistās bērna ikdienas aprūpē – biežāk palīdz nomazgāties, saģērbties, biežāk midzina un mierina savu bērnu, biežāk kopā spēlējas, sarunājas par bērnu interesējošiem tematiem, kopā smejas un saka bērnam, ka mīl viņu,” stāsta psihologs un pētījuma autors Edmunds Vanags.

“Iespējams, tas ir saistīts ar to, ka vecāka gada gājuma vīriešiem ir cita bērnības pieredze attiecībās ar saviem tēviem un cita izpratne, kas ir tēva uzdevums ģimenē. Lielbritānijā, kur šādas aptaujas veiktas jau kopš 70. gadiem, redzams, ka, salīdzinot ar 40 gadus tālu pagātni, mūsdienu jaunie tēvi savus bērnus apskauj, samīļo un viņu ikdienā iesaistās astoņas reizes vairāk nekā toreiz. Visdrīzāk, ka līdzīgas tendences būtu redzamas arī Latvijā, ja mums aptaujas būtu rīkotas tikpat ilgstoši.”

Edmunds Vanags norāda, ka Tēva diena ir viens no instrumentiem, kā tēviem stiprināt pašapziņu – jo vairāk to kāpinās, vienlaikus dodot zināšanas tēta un bērnu attiecību veidošanā, jo vairāk tētis praktiski iesaistīties bērna dzīvē, jo ātrāk vīrietis kļūs labāks tēvs.