Lietotājvārds
Parole

  • Birkas:
  • Valoda

Normas par pāreju uz mācībām latviešu valodā atzīst par atbilstošām Satversmei

Izglītības likuma grozījumi, kas nosaka pāreju uz mācībām valsts valodā, atbilst Satversmei, nospriedusi Satversmes tiesa (ST).

Par godu Latgales kongresa dienai skolas aicinātas rīkot stundas latgaliešu valodā

Šogad 27.aprīlī pirmo reizi tiks atzīmēta Latgales kongresa diena, tāpēc visu mēnesi sabiedrībā pazīstami cilvēki ir gatavi doties uz Latgales skolām novadīt kādu mācību stundu latgaliešu valodā, informēja Latgaliešu kultūras biedrības valdes priekšsēdētājs Juris Viļums.

Par latviešu valodas kvalitāti periodiskajā presē apbalvojumu saņēmusi arī "Latvijas Avīze"

Šodien apbalvoti akcijas "Latviešu valodas kvalitāte periodiskajā presē" laureāti un nacionālo laikrakstu kategorijā apbalvojumu saņēmusi "Latvijas Avīze".

ST ierosināta vēl viena lieta par pārejas uz izglītību latviešu valodā atbilstību Satversmei

Satversmes tiesā (ST) ir ierosināta vēl viena lieta par likuma grozījumu, kas nosaka pāreju uz izglītību latviešu valodā, atbilstību Satversmei, pavēstīja ST pārstāve Ketija Strazda.

Izstrādāts latviešu valodas apguves pašmācības rīks „e-Laipa”

Latviešu valodas aģentūra (LVA) līdz šim pieejamo elektronisko latviešu valodas apguves materiālu klāstam pievieno jaunu, daudzveidīgu pašmācības rīku A1 un A2 valodas līmeņa apguvei „e-Laipa”.

Šogad latviešu valodas prasmes pilnveides kursus varētu apgūt vairāk nekā 1000 pedagogi

Plānots, ka 2019.gadā kursus latviešu valodas prasmes pilnveidei profesionālajām vajadzībām būs apguvuši vairāk nekā 1000 pedagogi, šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā sacīja Latviešu valodas aģentūras direktora vietniece Dace Dalbiņa.

Par pērnā gada vārdu izvēlēts "zibmaksājums", bet par nevārdu - "influenceris"

Par 2018.gada vārdu izvēlēts "zibmaksājums", par gada nevārdu - "influenceris", bet pērnā gada savārstījuma titulu izpelnījies politiķa Alda Gobzema izteikums "Darīsim visu, lai radītu valsti, kurā cilvēki gribētu piedzimt", šodien paziņoja akcijas "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2018" organizatori.

Uz gada spārnotā teiciena titulu pretendē "Čekas maisiņš vajag?" un "Valstij jāsāk ar sevi"

Uz 2018.gada spārnotā teiciena titulu pretendē tādi izteicieni kā "Čekas maisiņš vajag?" un "Valstij jāsāk ar sevi", informēja akcijas "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2018" organizatori.

Eksperte: Ārvalstu studenti apgūst latviešu valodu un priecājas, ka Latvijā svin vārda dienas

Jaunieši no dažādām pasaules valstīm, kuri šobrīd studē Latvijā, ar lielu interesi apgūst ne tikai latviešu valodu, bet arī izzina latviešu kultūru un tradīcijas.

Potenciālās valdības deklarācijā sola sekmēt un pakāpeniski ieviest latgaliešu rakstu valodas apguvi Latgales reģionā

Ministru prezidenta amatam nominētā Krišjāņa Kariņa valdības deklarācijā iekļauta apņemšanās sekmēt un pakāpeniski ieviest latgaliešu rakstu valodas apguvi Latgales reģionā, liecina valdības deklarācijas projekts.

Vairums mazākumtautību skolu devītklasnieku latviešu valodu zina vidējā līmenī

Vairums Latvijas mazākumtautību izglītības iestāžu devīto klašu absolventu latviešu valodu zina vidējā līmenī, liecina Valsts izglītības satura centra veiktā analīze.

Veiksmīgai saziņai tiešsaistē svarīgi ievērot latviešu valodas pamatlikumus

Mirkļsaziņa WhatsApp un Messenger lietotnēs, komunikācija sociālajos tīklos un forumos – rakstu valoda tiešsaistē kļuvusi nozīmīgāka, kā nekad agrāk.

Vēstniecība centīsies aktualizēt jautājumu par latviešu valodas apguvi Īrijā

Latvijas vēstniecība Īrijā ar Īrijas latviešu organizāciju pārstāvjiem šodien rīko gadskārtējo tikšanos, kuras laikā apspriedīs iespējas latviešu valodu apgūt arī Īrijas vispārizglītojošās skolās, norādīja Ārlietu ministrijā (ĀM).

VISC: Literatūras stundu skaita samazināšana nenozīmē, ka skolēni lasīs mazāk

Literatūras stundu skaita samazināšana 7.-9.klašu posmā nenozīmē, ka skolēni lasīs mazāk, skaidroja Valsts izglītības satura centra (VISC) direktors Guntars Catlaks.

Pasaules diktātu latviešu valodā šogad rakstījuši 1648 interesenti

Šogad pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē kopumā rakstījuši 1648 interesenti, informēja pasākuma pārstāvji.

Atvieglo valsts valodas prasības Rīgas Ekonomikas augstskolas rektoram

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par Rīgas Ekonomikas augstskolu, kas paredz atvieglot valsts valodas prasības augstskolas personālam, tostarp rektoram.

Valodnieki vienojas, ka Solsberi pilsēta jāsauc par Solsberiju

Valsts valodas centra (VVC) Latviešu valodas ekspertu komisija vienojusies par dažu angļu īpašvārdu atveidi latviešu valodā, tostarp nosakot, ka Lielbritānijas pilsēta Solsberi jāsauc par Solsberiju.

Izglītības komisija pagaidām atbalsta atvieglotas valsts valodas prasības tikai Rīgas Ekonomikas augstskolas rektoram

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija otrdien pirms galīgā lasījuma atbalstīja grozījumus likumā "Par Rīgas Ekonomikas augstskolu", kas paredz atvieglot valsts valodas prasības augstskolas personālam, tostarp rektoram.

Aicina septembrī svinēt Eiropas Valodu dienu

Latviešu valodas aģentūra aicina uz ikgadējiem valodas svētkiem – Eiropas Valodu dienas pasākumiem.

Igaunijas Iekšlietu ministrija meklē valodas skolotājus arābiski runājošajiem

Igaunijas Iekšlietu ministrija meklē organizāciju, kas varētu nodarboties ar igauņu valodas mācīšanu valstī iebraukušajiem arābiski runājošajiem ārvalstniekiem, vēsta Igaunijas sabiedriskā raidorganizācija ERR.

Fizikas un latviešu valodas centralizēto eksāmenu darbu atsevišķu daļu vērtēšanu plānots organizēt tiešsaistē

Lai optimizētu centralizēto eksāmenu darbu vērtēšanu, 2018./2019.mācību gadā plānots fizikas un latviešu valodas centralizēto eksāmenu darbu atsevišķu daļu vērtēšanu organizēt tiešsaistē, informēja Valsts izglītības satura centrā (VISC).

Vairākās Īrijas skolās plāno piedāvāt iespēju apgūt lietuviešu valodu

Vairākās Īrijas vispārizglītojošajās skolās tiek plānota iespēja kā izvēles priekšmetu apgūt lietuviešu valodu.

Ministrs: No vecāku attieksmes atkarīgs, vai diasporā augoši bērni apgūs latviešu valodu un kultūru

No vecāku attieksmes ir atkarīgs tas, vai diasporā augoši bērni apgūs latviešu valodu un kultūru, kā arī tas, vai bērni mācīšanos sestdienās uztvers kā slogu, vai kā iespēju, uzrunājot Diasporas izglītotāju foruma dalībniekus, pauda izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

IZM rosina būtiskas pārmaiņas izglītības pieejā

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina ļaut mazākumtautību izglītības iestādēm pašām izvēlēties mācību priekšmetus, kas noteiktā apjomā un saskaņā ar pāreju uz mācībām latviešu valodā apgūstami valsts valodā un mazākumtautību valodā vai bilingvāli, noskaidroja ministrijā.

Saeima vērtēs priekšlikumu ļaut apstiprināt REA un RJA rektoru bez valsts valodas zināšanām

Saeima nodeva izskatīšanai komisijās divus likumprojektus, kas paredz tiesības Rīgas Ekonomikas augstskolai (REA) un Rīgas Juridiskajai augstskolai (RJA) studiju darbu organizēt angļu valodā, kā arī ļaut rektora amatā apstiprināt ārvalstu speciālistu arī bez atbilstošām latviešu valodas zināšanām.

Trīs skolu 12.klašu skolēni pārrakstījuši angļu valodas eksāmena domrakstu

Visiem angļu valodas eksāmena domrakstu "tematu pārpratumā" iesaistītajiem skolēniem vakar tika dota iespēja pārrakstīt domrakstus, informēja Valsts izglītības satura centrā (VISC).

Valdība piešķirs Atzinības rakstu skolotājai, kura deviņus gadus Briselē bērniem mācījusi latviešu valodu

Briseles 2.Eiropas skolas sākumskolas latviešu valodas skolotājai Dacei Vuškānei tiks piešķirts Ministru kabineta Atzinības raksts par izcilu pedagoģisko darbu un ieguldījumu, stiprinot latviešu diasporas bērnu saikni ar Latviju, liecina valdības apstiprinātais rīkojuma projekts.

Jaunajā mācību saturā latviešu valodas prasmju apguvei veltīs vairāk laika

Jaunajā mācību saturā latviešu valodas prasmju apguvei plānots veltīt vairāk laika nekā patlaban, skaidroja projektā "Skola2030".

Mazākumtautību skolu pedagogi izrāda interesi par latviešu valodas apguvi

Pēc latviešu valodas kursiem lielākais pieprasījums - 22% no visiem pieteikumiem - ir no mazākumtautību skolu bioloģijas, fizikas, ķīmijas, ģeogrāfijas un dabaszinību skolotājiem.

Satversmes tiesā apstrīd pārejas uz mācībām latviešu valodā atbilstību Latvijas pamatlikumam

"Rīcības partijas" valdes priekšsēdētājs, bijušais Saeimas deputāts Igors Meļņikovs Satversmes tiesā (ST) ir apstrīdējis Izglītības likuma grozījumu, kas nosaka pāreju uz mācībām valsts valodā, atbilstību Satversmei, pavēstīja ST pārstāve Ketija Strazda.

Valsts valodas zināšanu atvieglojumus IZM rosina piešķirt tikai profesoriem

Atkārtoti vērtējot priekšlikumu par valsts valodas zināšanu atvieglojumiem akadēmiskajam personālam, Izglītības un zinātnes ministrija rosinās tādus piešķirt tikai profesoriem.

Pastiprinās prasības latviešu valodas apguvei mazākumtautību bērnudārzos

Mazākumtautību pirmsskolas izglītības programmās paredzēts pastiprināt prasības latviešu valodas apguvei, prezentējot jaunās pirmsskolas izglītības vadlīnijas, žurnālistiem pastāstīja Valsts izglītības satura centra direktors Guntars Catlaks.

Trīs skolu audzēkņiem ļaus vēlreiz rakstīt angļu valodas eksāmena domrakstu

Trīs skolu 12.klašu skolēniem, kuri pedagogu kļūdas dēļ angļu valodas eksāmena domrakstu rakstīja par pašu izdomātiem, nevis eksāmenu veidotāju uzdotiem tematiem, tiks ļauts tos rakstīt vēlreiz, informēja Valsts izglītības satura centrā (VISC).

Aptuveni trešdaļa privāto augstskolu studentu studē krievu valodā

Aptuveni trešdaļa privāto augstskolu studentu pagājušajā gadā studējuši krievu valodā, taču valsts augstskolās krievu valodā studējošo skaits nesasniedz par vienu procentu, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārskats par augstāko izglītību 2017.gadā.

Trīs skolu audzēkņiem varētu nākties vēlreiz rakstīt angļu valodas eksāmena domrakstu

Trīs skolu 12.klašu skolēniem varētu nākties vēlreiz pildīt centralizētā angļu valodas eksāmena rakstu daļu - rakstīt domrakstu, jo izglītības iestāžu vadības neuzmanības dēļ netika izsniegti domrakstu temati, kā rezultātā tie rakstīti par pašu izvēlētām tēmām, informēja Valsts izglītības satura centrā (VISC).

Pēc pusotra gada skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

12.klašu skolēni kārtos centralizēto eksāmenu krievu valodā

Šodien 12.klašu skolēniem notiks krievu valodas centralizētais eksāmens.

Saeima otrajā lasījumā atbalsta pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā

Saeima otrajā lasījumā atbalstīja likumu grozījumus, kas paredz no 2019.gada 1.septembra vispārējās izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Pedagogu valsts valodas zināšanu uzlabošanai plāno piešķirt vēl 30 000 eiro

Rīgas dome plāno piešķirt papildu 30 000 eiro pamatskolu pedagogu valsts valodas zināšanu uzlabošanai, informēja domes pārstāvis Mārtiņš Vilemsons.

IZM rosina ļaut profesionālās kvalifikācijas eksāmenus un noslēguma darbus augstskolās kārtot jebkurā ES oficiālajā valodā

Profesionālās kvalifikācijas eksāmeni, kā arī augstskolu noslēguma darbi būtu jāļauj kārtot jebkurā Eiropas Savienības oficiālajā valodā, kādā tiek īstenota studiju programma, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iesniegtie priekšlikumi grozījumiem Izglītības likumā.