Biedrība Neatkarība Balt īsteno informatīvo akciju "Palīgs vecākiem!", lai pievērstu plašāku vecāku uzmanību savu bērnu uzvedībai, kas varētu liecināt par narkotiku lietošanu, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Brīvprātīgie ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu regulāri veic informatīvo darbu Rīgas pilsētas rajonos un dažādās Latvijas pilsētās, uzrunājot cilvēkus par narkotisko vielu lietošanas simptomiem, kurus pamanot viņi pēc iespējas savlaicīgāk var vērsties pēc palīdzības.

Tie, kuru bērni tagad mēģina atgriezties pilnvērtīgā dzīvē pēc ''legālo narkotiku'' lietošanas, iedrošina citus vecākus sekot līdzi savu bērnu ikdienas paradumiem un uzvedībai. Ja jaunietis lieto kādu no narkotisko vielu veidiem - psihostimulatorus, piemēram, "extasy", amfetamīnu, "speed", opiātus, heroīnu, "krokodilu", metadonu, neapstrādātu opiju, kodeīnu saturošus preparātus un augu maisījumus, piemēram, "spice", JWH, "kreku", "kumelīti" - lietošanas simptomi mēdz izpausties dažādi. Gadījumos, kad narkotiku lietošana jaunietim izraisa halucinācijas, tās tiek uztvertas kā realitāte, un jaunietis vairs nekontrolē savu prātu un uzvedību, kļūstot bīstams gan sev, gan apkārtējiem.

Psihostimulatori ir vieni no nāvējošākajiem preparātiem, jo pat īslaicīga to lietošana var izraisīt psihozi, šizofrēniju, fobijas un smadzeņu darbības bojājumus. Ilglaicīgas lietošanas gadījumā cilvēks kļūst psihiski un fiziski novājināts, tas strauji novājē un noveco. Psihostimulatoru apreibuma stāvoklī sašaurinās lietotāja acu zīlītes, paātrinās sirdsdarbība, novērojama izteikta aktivitāte, ātra runāšana, nereti pazeminātā tonī, nesakarīga domu izteikšana, sarunas laikā mainot savstarpēji nesaistītas tēmas. Pēc pāris dienu lietošanas atsevišķos gadījumos var parādīties halucinācijas, izsekošanas mānija un paniskas bailes. Abstinences jeb tā saucamo lomku stāvoklī psihostimulatoru lietotājs pastiprināti svīst, ir miegains, bāls, nomāktā garastāvoklī, viegli aizkaitināms un bailīgs.

Visi opiātu grupas narkotiskie līdzekļi tiek iegūti no magonēm un pretēji psihostimulatoriem, tie izraisa eiforijas stāvokli, kas deaktivizē lietotāju un izraisa mieru. Opiāti pat pēc vienas vai divām reizēm lietotājam var radīt psihisko un fizisko atkarību. Opiātu ilgstoša lietošana strauji vājina organisma imūnsistēmu, un nesterilu šļirču izmantošana veicina iekaisumu veidošanos vēnās, infekciju un vīrusu izplatīšanos aknās, plaušu karsoni un asins saindēšanos. Opiātu lietošana izsūc kalciju no lietotāja kauliem un zobiem un soli pa solim sagrauj visu organismu.

Opiātu apreibuma stāvoklī lietotāja acu zīlītes kļūst šauras, slikti redz vāja apgaismojuma gadījumā un nereaģē uz apgaismojuma izmaiņām. Lietotāju moka bezmiegs, raksturīgs bālums, izstiepta un lēnāka izruna, aizdomāšanās un koncentrēšanās sarunā uz vienu un to pašu tēmu. Atsevišķos gadījumos cilvēks var būt pacilāts, jautrs, pārspīlēti labsirdīgs un asprātīgs.

Abstinences stāvoklī lietotājs kļūst agresīvs, paplašinās acu zīlītes, novērojamas sāpes muskuļos un locītavās, iesnas un drebuļi, vēdersāpes, slikta dūša un vemšana, vājums, depresija un bezmiegs. Ja narkomāna lietošanas stāžs nav ilgs, simptomi var aprobežoties tikai ar garastāvokļa pasliktināšanos, gurdenumu, miegainību un vieglu aizkaitināmību.

Smēķējamo augu maisījumu sastāvā ir speciālas vielas - sintētiskie kanabionīdi -, kas ļoti ātri izraisa atkarību un smēķētājs vairs nespēj kontrolēt pats savas emocijas, radot risku traģiskam iznākumam. Augu maisījumu smēķētāja psihe tiek bojāta ar pirmajām smēķēšanas reizēm, pamazām graujot visu organismu, it īpaši plaušas un nieres. Ir iespējama hronisku slimību izplatīšanās elpceļos, ļaundabīgu audzēju veidošanās bronhos, balsenē, rīklē un mutes dobumā.

Apreibuma stāvoklī lietotājam nedaudz paplašinās acu zīlītes, acu baltumi kļūst apsārtuši, parādās spīdums acīs, sejas bālums un sausums mutē. Cilvēka uzmanība ir nenoturīga, neadekvāta, saraustīta izruna un uzvedība, reizēm parādās halucinācijas un paaugstināta apetīte. Līdzīgi, kā lietojot opiātus, abstinences stāvoklī cilvēks kļūst agresīvs, depresīvs un mokās ar miega traucējumiem vai bezmiegu. Lietotājam parādās temperatūra, iesnas, klepus, laušana kaulos un locītavās, kas raksturīga arī apaukstēšanās gadījumos.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra speciālisti apliecina, ka augu maisījumu lietošanas sekas ir psihozei līdzīgi stāvokļi, izteiktas baiļu sajūtas un citas izjūtas, kuras ir grūti pakļaut terapijai. Speciālisti iesaka vecākiem pievērst rūpīgu uzmanību sava bērna ikdienas paradumiem un brīvā laika pavadīšanai draugu lokā.

Jaunieša uzvedībā var parādīties noslēpumainība, noslēgtība un norobežošanās no vecākiem un tuvākajiem cilvēkiem, bieža atrašanās ārpus mājām, interešu un draugu maiņa, mācību kavējumi. Jaunieša nervu sistēma kļūst nekontrolējama, tāpēc reakcija uz apkārt notiekošo var būt palēnināta, kad cilvēks izskatās ļoti mierīgs, pat miegains un apātisks, vienaldzīgs pret apkārt notiekošo vai tieši pretēji - reakcija ir paātrināta un impulsīva, jaunietis ir uzbudināts un viegli aizkaitināms.

Līdz ar atkarības veidošanos nostiprinās jaunieša noliegums pret narkotiku lietošanas sekām un ilūzija, ka jebkurā brīdī tas ir spējīgs pārtraukt lietot. Iespējamie vecāku aizrādījumi un jautājumi par uzvedības izmaiņām var tikt uztverti kā uzbrukums, pasliktinot savstarpējās attiecības un uzticēšanos. Ilgstošas un regulāras lietošanas gadījumā, palielinās apreibinošo vielu devas daudzums, un lietotājs izmantos jebkurus līdzekļus, lai tās iegādātos.

Savlaicīga vēršanās pēc palīdzības un tuvinieku atbalsts ir tikai pirmie soļi, lai atbrīvotos no narkotisko vielu atkarības, tomēr tas ir iespējams. Ikviens interesents var saņemt bezmaksas konsultācijas, palīdzību sociālās adaptācijas centros, sazinoties ar centru speciālistiem, vai atrast sīkāku informāciju par atbalsta iespējām tiem, kuri saskārušies ar alkohola un narkotiku atkarības problēmām. Informācija ir pieejama biedrības mājaslapā www.neatkariba-balt.lv vai zvanot pa tālruņa numuriem 22 318 291, 29 241 578.

Biedrība Neatkarība Balt darbojas kopš 2007.gada un ir izveidota no bijušo atkarīgo vidus, kuri ir apņēmušies turpināt darboties sabiedrības labā, palīdzot citiem atkarīgajiem un cīnoties pret atkarību izplatīšanos sabiedrībā.

Pašlaik biedrība attīsta divu rehabilitācijas centru darbību Tukuma un Balvu novadā, īsteno regulāru ielu darbu un dažādas atbalsta aktivitātes atkarīgām personām un viņu ģimenēm un draugiem, kā arī īsteno regulāru interešu aizstāvības darbu, lai arvien uzlabotu to rehabilitācijas centru iemītnieku dzīves un darba apstākļus, kas dodas pēc rehabilitācijas programmu iziešanas patstāvīgā dzīvē.