AktualitātesPasaulē Latvijā Viedokļi Skola2030
 
 

Finansējuma trūkuma dēļ daļa internātskolu bērnu varot "nonākt uz ielas"

Komentāri16   
Foto: Pexels

Latvijas Reģionu apvienība (LRA) pauž satraukumu, ka, ņemot vērā valdības atbalstītās izmaiņas, finansējuma trūkuma dēļ daļa internātskolu bērnu varot "nonākt uz ielas".

LRA pārstāvis Valdis Verners informēja, ka politiskais spēks norāda, ka ar 2018.gada 1.janvāri no valsts budžeta plānots pārtraukt finansēt internātskolu uzturēšanu, jo atbilstoši izglītības un ministra Kārļa Šadurska uzskatam internātskolas ir jāuztur no pašvaldību budžeta. Tas nozīmējot, ka 12 internātskolas 11 pašvaldībās tikšot atstātas bez uzturēšanai paredzētajiem finanšu līdzekļiem, teikts politiskā spēka paziņojumā.

Neapmierinātību ar šo situāciju pauž arī LRA Saeimas deputāts Varis Krūmiņš. "Latvijas Reģionu apvienībai nav pārliecības, vai izglītības ministram ir saprotams, kas notiks ar audzēkņiem, ja pašvaldībām šie līdzekļi neatradīsies, turklāt vēl mācību gada vidū? Zinot to, ka internātskolu audzēkņi bieži vien nāk no tā saucamajām "problemātiskajām ģimenēm", jebkuram skolotājam ir skaidrs, ka šiem bērniem būs nopietnas problēmas ar iekļaušanos vispārizglītojošajās skolās - gan izglītības līmeņa ziņā, gan sabiedrisko aktivitāšu, gan, iespējams, - uzvedības ziņā. Rezultātā - daļa šo bērnu nonāks uz ielas ar visām no tā izrietošajām sekām. Kas tālāk notiks ar viņiem? Vai par to K.Šadurskis ir padomājis? Šķiet, ka nē. Galvenais, ka uz bērnu un mazturīgo iedzīvotāju rēķina ir panākts ietaupījums Izglītības ministrijas budžetā," paudis V.Krūmiņš.

LRA uzskata, ka nedrīkst pārtraukt internātskolu finansēšanu no IZM budžeta, ja pirms tam nav panākta vienošanās ar konkrētajām pašvaldībām par izdevumu segšanu šo skolu uzturēšanai, īpaši ņemot vērā, ka tas notiek mācību gada vidū. Ja ministrija nespēj vienoties ar pašvaldībām, internātskolas ir jāturpina finansēt no valsts budžeta. Internātskolu audzēkņi un skolotāji nav vainīgi, ka IZM nespēj ilgtermiņā plānot izglītības reformas Latvijā, kā arī neuzskata rūpes par bērniem kā prioritāti un savu galveno pienākumu, par politiskā spēka nostāju pavēstīja V.Verners.

Kā ziņots, Ministru kabinets 3.oktobrī atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz mainīt internātskolu un speciālās pirmsskolas izglītības iestāžu uzturēšanas finansēšanu no pašvaldību, nevis valsts budžeta, informē aģentūra LETA.

IZM sagatavotā likumprojekta anotācijā skaidrots, ka vēsturiski Izglītības likuma sestā nodaļa paredzēja īpašas mācību un audzināšanas iestādes - bērnunamus, bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu internātskolas, kā rezultātā radās situācija, ka internātskolas īsteno ne tikai izglītības funkciju, bet arī ir saglabājušas savu pozīciju, pildot ilgstošas sociālās aprūpes funkciju izglītojamajiem, kuri internātskolās uzņemti no ģimenēm, kurās netiek pilnvērtīgi nodrošināta bērnu aprūpe un uzraudzība. IZM uzsvēra, ka šādā veidā tiek veicināta bērnu segregācija pēc sociālā stāvokļa.

IZM norādīja, ka jau vairākkārt ir aktualizēta nepieciešamība pārskatīt pašvaldību dibināto internātskolu funkcijas un to finansēšanas modeli, taču arī pēc diskusijām ar pašvaldībām par nepieciešamību no valsts pārņemt internātskolu finansēšanu konstruktīvs risinājums nav panākts.

Izstrādātie grozījumi Izglītības likumā patlaban paredz pārtraukt uzturēšanas izdevumu segšanu no valsts budžeta pašvaldību internātskolās un speciālās pirmsskolas izglītības iestādēs.

Likumprojektā arī noteikts, ka pašvaldību speciālās pirmsskolas izglītības iestāžu uzturēšanas izdevumu segšana turpmāk tiks veikta no pašvaldību budžetiem. Atbilstoši Izglītības likumam pašvaldības izglītības iestādes, tai skaitā speciālās izglītības iestādes un vispārējās izglītības iestādes, kurās atvērtas speciālās klases un grupas, saņems valsts budžeta finansējumu pedagogu darba samaksai.

 
E-klase 12.10.2017.
 
22 : 32
 Novērtē
Pievienot komentāru


E-KLASE neatbild par komentāriem, kas pievienoti rakstiem, tomēr aicina portāla lasītājus ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, kā arī iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā E-KLASE brīdina, ka tai ir tiesības nodot informāciju par portāla lasītāju tiesībsargājošajām institūcijām, kas var lemt par kriminālprocesa sākšanu.

Twitter sadaļa

@eklase @cyxob Neizdodas problēmu replicēt. Vai dzēšot pārlūka/lapu vēsturi problēma atkārtojas? App izveide ir nākotnes pl… https://t.co/hHDyrJJsIa
@eklase @cyxob Labdien! Paldies par informāciju. Vai problēma vēljoprojām atkārtojas?
@eklase @jaunzemis_m Labdien! Lūdzam norādīt savu tālruņa numuru DM, apskatīsim situāciju un izsūtīsim Jums jaunu pieejas paroli.
@eklase @AgitaMace @BerzinaAiga @mmmaruta Atvainojamies, ja radies iespaids par konkrētiem termiņiem. Iecere ir, bet aktīvs… https://t.co/Izb5Vu7MH8
@eklase @mmmaruta Labdien! E-klases aplikācija šobrīd pieejama tikai vecākiem un skolēniem. Pārliecinieties, ka izmantojiet… https://t.co/JiJRNFNuEQ
@eklase Mazākajā skolā Latvijā šogad mācās astoņi bērni, lielākajā - 1610 https://t.co/0Dc1xnLlU1 via @eklase
@eklase @LaurisMorics Labdien! Ģimenes komplekta lietotājiem sadaļā “Uzstādījumi” -> “Lietotāju dati” ir iespēja atslēgt reklāmu rādīšanu.
@eklase Kāpēc Latvijas izglītības sistēmai jāvirzās uz izcilību? https://t.co/Mi5kPJjAcp via @eklase
@eklase 4/4 vērtēšanas metode – risinājums skolotāja darba apjoma samazināšanai https://t.co/se0PTqS3YB via @eklase
@eklase Somijas izglītība nav brīnums, bet mērķtiecīga un sistemātiska darba rezultāts https://t.co/dDzWUIrN0u via @eklase
@eklase Sveicam Zinību dienā! Vēlam panākumus un enerģiju jaunajā mācību gadā! https://t.co/fM7HNhdmTj
@eklase Prezidents: Šodienas mainīgajā pasaulē skolotājiem ir jāmāk ieinteresēt un aizraut skolēnus https://t.co/Wwv6RpvoeD via @eklase
@eklase Vāc parakstus, lai saglabātu skolas gaitu sākšanu no septiņu gadu vecuma https://t.co/kNt12STpm8 via @eklase
@eklase Septembrī skolas gaitas sāks 18 744 pirmklasnieki https://t.co/1uLXnrlgJN via @eklase
@eklase Latvietim bronzas medaļa Vispasaules informātikas olimpiādē https://t.co/MTsvl8pbtF via @eklase