PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2025. gada 12. maijs

Ina, Ināra, Inārs, Valija

5939.jpeg
Foto: 123RF Stock Photo
1. septembrī, stājoties spēkā grozījumiem likumā Par izglītību, Krievijā ne tikai atkal tiks ieviesti skolēnu formas tērpi, bet arī skolās un augstskolās aizliegta tradicionālo musulmaņu galvas lakatu valkāšana. 

Laikraksts Novije izvestija norāda, ka šis likums, visticamāk, netiks ievērots tajos Krievijas reģionos, kur ir liels musulmaņu īpatsvars (piemēram, Ziemeļkaukāza republikās un Tatarstānā), bet citur var izraisīt musulmaņu protestus.

Avīze atgādina, ka diskusijas par musulmaņu meiteņu tiesībām skolās un augstskolās valkāt lakatus un apmetņus, kas sedz frizūras un daļu ķermeņa (hidžabus, nikabus, burkas utt), uzliesmoja pērnā gada rudenī. Kādas Stavropoles novada vidusskolas direktors oficiāli izdeva rīkojumu, kas aizliedza jaunietēm šādā apģērbā apmeklēt skolu. Vēlāk līdzīgi noteikumi ieviesti citos Krievijas reģionos - Ivanovas un Astrahaņas apgabalos, aizliegumi pieņemti arī atsevišķu rajonu un skolu līmenī. 10. jūlijā šo aizliegumu likumību apstiprināja Krievijas Augstākā tiesa, kas nozīmē, ka to pretiniekiem ir ļoti niecīgas iespējas apstrīdēt grozījumus likumā par izglītību.

"Uz hidžabu aizliegumu musulmanietes atbildējušas ar atteikšanos apmeklēt mācību iestādes. Stavropoles novadā vismaz 10 musulmaņu ģimenes pavēstījušas, ka savām meitām izvēlējušās mājas izglītību. Atsevišķās skolās aizliegums gan tiek ignorēts, un tajās joprojām var sastapt musulmaņu lakatos ievīstījušās jaunietes," raksta Novije izvestija. Piemēram, Tatarstānā ir skolas, kur hidžabos staigā ne tikai skolnieces, bet arī skolotājas.

Attieksme pret musulmaņu tradīcijās tērptajām jaunietēm Krievijas sabiedrībā ir radikāli pretēja. Piemēram, cilvēktiesību aizsardzības organizācijas Bērnu tiesības (Право ребенка) vadītājs Borss Aļtšulers (Борис Альтшулер) ir pārliecināts, ka galvas lakatu nēsāšana nāk par ļaunu pašām musulmaņu meitenēm, kuras šīs ģērbšanās manieres dēļ nespēj pilnībā iejusties skolas kolektīvā. "Bērni izaug ar apziņu, ka laicīgajā pasaulē viņi ir izstumtie. Jā, viņi būs savējie ģimenē, bet absolūti svešinieki mūsu pasaulē," viņš skaidrojis. Savukārt Maskavas islāma koledžas prorektors Marats Aļimovs (Марат Алимов) uzskata, ka vēršanās pret musulmaņu tradicionālo ģērbšanās stilu ir vēršanās pret islāmu kā reliģiju. "Musulmaņiem dzīve Krievijas teritorijā ir kļuvusi bīstama: pašlaik mums ievērot savas tradīcijas ir grūtāk, nekā pirms 100 gadiem," viņš sacījis.

Novije izvestija prognozē, ka aizlieguma stāšanās spēkā vēl vairāk nošķirs musulmaņu kopienu, jo jaunietes, kuras vēlas ievērot ģērbšanās tradīcijas, būs spiestas mācīties mājās vai apmeklēt specializētās musulmaņu privātskolas. Ir gan arī tādas, kuras gatavas cīnīties par savām tiesībām. "Konflikts par hidžabiem izvērtīsies masveidīgs, un es, protams, būšu starp tiem, kuri streikos. Tā taču ir diskriminācija reliģisku iemeslu dēļ," saka Dienvidu federālās universitātes (Rostovā pie Donas) juridiskās fakultātes studente Hadi Alishanova (Хади Алисханова).