Aptauja liecina, ka visbiežāk sporto vīrieši, jaunieši vecumā no 13 līdz 18 gadiem un jaunieši, kuri apmeklē organizētas sporta nodarbības trenera vai sporta skolotāja vadībā, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Vidēji bieži - reizi nedēļā vai dažas reizes mēnesī - ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojas 17% jauniešu, un gandrīz tikpat sporto reti vai nekad.

Aptaujas rezultāti ļauj secināt, ka fizisko aktivitāšu veikšanas paradumi dažādās vecuma grupās atšķiras. Tā, piemēram, jaunieši vecumā no 13 līdz 18 gadiem ir aktīvāki, kamēr fizisko aktivitāšu kritums vērojams grupā no 19 līdz 25 gadiem. Tikpat kā visi, kuri apmeklē organizētās sporta nodarbības, norādījuši, ka paši sporto arī brīvajā laikā bez sporta skolotāja vai trenera.

Biežāk norādīto fizisko aktivitāšu un sporta veidu vidū, ar kuriem jaunieši nodarbojušies pēdējā gada laikā, ir vieglatlētika un braukšana ar velosipēdu, kam biežuma ziņā seko garākas pastaigas, volejbols, peldēšana un slidošana, tāpat jaunieši iecienījuši arī aerobiku, basketbolu un futbolu.

Aptaujas rezultāti arī liecina, ka lielākā daļa jeb 64% jauniešu aktīvi brīvo laiku kopā ar saviem ģimenes locekļiem pavada reti vai nekad. Bieži kopīgas aktivitātes ar ģimeni veic katrs desmitais jaunietis, un salīdzinoši biežāk kopā ar ģimenes locekļiem aktīvi brīvo laiku pavada gados jaunāki aptaujas dalībnieki.

Vēlme rūpēties par savu izskatu un veselību, kā arī iespēja gūt patīkamas emocijas minēti galveno iemeslu vidū, kāpēc jaunieši nodarbojas ar sportu.

Motivācijas trūkums vai neuzņēmība uzskatāmi par galveno šķērsli, kas jauniešus kavē veikt fiziskās aktivitātes. Tie jaunieši, kuri ar sportu nodarbojas reti vai nekad, kā iemeslus visbiežāk minējuši slinkumu, laika trūkumu vai to, ka nav biedru, ar ko kopā sportot.

Salīdzinoši retāk kā šķēršļus fizisko aktivitāšu veikšanai jaunieši norādījuši veselības problēmas, informācijas trūkumu par sportošanas iespējām vai to, ka dzīvesvietai tuvākajā apkārtnē nav iespēju nodarboties ar sev vēlamo sporta veidu.

Aptauja veikta februārī, un tajā piedalījās 820 respondenti visā Latvijā.