PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2024. gada 24. maijs

Ilvija, Marlēna, Ziedone

8898.jpeg
Foto: tatyanagl / 123RF
Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) aicina vecākus neļaut bērniem apmeklēt skolu, kurā vēl noris remonts vai remonts tikko pabeigts. 

Biedrībā skaidro, ka visās lakās un krāsās ir vielas, kuras var izraisīt ādas vai gļotādas kairinājumu, elpošanas sistēmas traucējumus un iekaisumu, nervu sistēmas darbības traucējumus, tostarp galvassāpes, nogurumu, reiboni, sliktu dūšu, vemšanu, kā arī alerģiskas reakcijas un paaugstinātu organisma jutīgumu.

Vecāki tiek aicināti vasaras brīvlaiku bērniem pagarināt par nedēļu, bet neriskēt ar astmu vai alerģiju, kas būs jāārstē mēnešiem, informē ziņu aģentūra Leta.

Kā norāda arodveselības ārsts Ivars Vanadziņš, neviena no sintētiski radītajām krāsām vai līmēm, kā arī neviens no sintētiskajiem mēbeļu vai seguma materiāliem nav pilnīgi nekaitīgs veselībai, vismaz to ekspluatācijas sākuma posmā, kad no tiem turpina izdalīties šos materiālus veidojošās vai ražošanas procesā izmantotās vielas.

Viņš arī norāda, ka vairākums krāsu, laku, celtniecības putu, mēbeļu plākšņu, lamināta un citu materiālu ir lietošanai droši, ja tiek ievērota to lietošanas instrukcija, kā arī tad, kad pagājis kāds noteikts laiks pēc to uzklāšanas vai uzstādīšanas. Dažādām vielām gan šis laiks var būt atšķirīgs.

"Tomēr parasti nedēļas vai divu laikā pēc remonta telpas ir derīgas dzīvei, darbam un mācībām," atzīst ārsts.

Biedrībā arī norāda, ka vielas - alifātiskie aldehīdi un aromātiskie ogļūdeņraži -, kas izdalās no svaigi nokrāsotas grīdas, ir kancerogēnas vielas. "Arī skolotājiem nav jāsaslimst ar vēzi tikai tāpēc, ka kāds nav paspējis skolu izkrāsot vasaras pirmajā pusē," pauž biedrības pārstāvji.

Biedrība arī aicina skolotājus streikot, ja šobrīd skola, kurā pedagogs strādā, vēl tiek krāsota vai remontēta.

Kā ziņots, šodien tiekoties ar izglītības iestāžu vadītājiem, Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR) cita starpā sacīja, ka šogad pašvaldības izglītības iestādēs ir veikti vērienīgi remontdarbi, tam atvēlot vairāk nekā 10,5 miljonus eiro. Pašlaik vēl nav pabeigti darbi Rīgas 32.vidusskolas ēkā, kā arī nav pabeigti fasādes renovācijas darbi sešās pirmskolās. Līdz mācību sākumam gan darbus, visticamāk, pagūs pabeigt, sacīja A.Ameriks.