PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2025. gada 20. marts

Irbe, Made

Aicina pedagogus un vidusskolēnus no 13. marta noskatīties un apspriest Armanda Zača spēlfilmu “Mūžīgi jauni”
Aicina pedagogus un vidusskolēnus no 13. marta noskatīties un apspriest Armanda Zača spēlfilmu “Mūžīgi jauni”
Foto: Spēlfilmas “Mūžīgi jauni” publicitātes foto

No 13. marta kinoteātros visā Latvijā tiks izrādīta režisora Armanda Zača debijas spēlfilma “Mūžīgi jauni”. Stāsta centrā ir septiņi draugi divdesmitgadnieku vecumā, kuri joprojām meklē savu vietu dzīvē, saskaroties ar pirmajām lielajām atbildībām — pirmais bērns, pirmais darbs, pirmais pašradītais mūzikas projekts — un ne vienmēr tiekot ar šīm atbildībām galā.

Kā atzīst projekta “Latvijas Skolas soma” vadītāja Aija Tūna, filma “ir jāredz kaut vai tāpēc, lai kaut ko mainītu. Drosme vajadzīga arī skolotājiem un vecākiem, lai  ieteiktu šo filmu saviem bērniem vai skolēniem, vēl jo vairāk — lai to pārrunātu. Tomēr to ir vērts darīt, jo īpaši vidusskolas pēdējā klasē, kad daudziem liekas - nu tik' būs! Es būšu prom no mājām, būšu daļa no stilīgo bariņa, un dzīve būs skaista! Un nejautājiet, cik ilgi un kas būs pēc tam? Emocionāla filma, kas ļauj ieskatīties  šodienas jauniešu problēmās bez liekas didaktikas un rādīšanas ar pirkstu.”

Filmas režisors Armands Začs skaidro, ka “filma sākas ar mūzikas festivālu - kamēr lielākā daļa no draugiem izklaidējas, paralēli divi no viņiem ir dzemdību namā. No rīta viņi saņem jaundzimušā bildi, pēc kā viņu galvās kaut kas noklikšķ un rodas dažādi jautājumi. Vai mums tagad jābūt pieaugušākiem? Vai kaut kas ir mainījies? Lielai daļai divdesmitgadnieku ir ļoti grūti kļūt par “pieaugušajiem”. Viņiem sagādā grūtības it kā pašsaprotami ikdienas realitātes aspekti. Tas izpaužas visādos garīgajos traucējumos, atkarībās un citos neveselīgos veidos, kā tikt ar šo ikdienu galā. Runāt par to abstrakti un virspusēji ir joprojām aktuāls trends, taču realitātē mēs turpinām viens no otra atsvešināties un nemākam komunicēt. Filmu veidoju kā galvu reibinošu mozaīku, kurā ar krietnu devu pašironijas pētu savu paaudzi.”

Filmas oficiālā pirmizrāde notiks 13. martā, kam tūlīt sekos gan regulārie visā Latvijā, gan īpašie seansi, kuros skatītājiem būs iespēja satikt filmas varoņus un režisoru. Seansi ar diskusijām jau ieplānoti Rīgas, Ventspils, Liepājas, Talsu, Kuldīgas, Cēsu, Valmieras, Ogres un citās kino izrādīšanas vietās.

Filmas treileri skaties ŠEIT.

Filmas mūziku veidojis komponists Toms Auniņš un, gaidot pirmizrādi, izdota filmas tituldziesma Lidoju cauri. Filmai nav viena galvenā varoņa, bet gan veseli septiņi stāsta ziņā līdzvērtīgi tēli, kas joprojām nav atraduši savu vietu pasaulē. Kad Ieva un Alekss kļūst par vecākiem, viņu tuvākā draugu grupiņa sāk savstarpēji atsvešināties, aizsākot galvu reibinošu ceļojumu pretī briedumam. Filmas galvenajām lomām piesaistīti jaunie aktieri Emīls Ralfs Zagorskis, Kārlis Dzintars Zahovskis, Sabīne Tīkmane, Elza Gauja, Antons Barons, Jana Herbsta, Rihards Sniegs, amizantā epizodiskajā lomā – Kārlis Arnolds Avots, citās otrā plāna lomās arī Kaspars Zvīgulis, Dace Bonāte, Marija Bērziņa, Rūdolfs Kugrēns, Māra Sleja, Jana Čivžele, Edgars Samītis, Zane Vaļicka-Pētersone un citi.

Režisoram Armandam Začam Mūžīgi jauni ir debijas pilnmetrāžas spēlfilma, tomēr viņš kā režisors un scenārists ir labi pazīstams ar darbiem dokumentālajā kino un īsmetrāžas filmām – kopdarbs ar klasiķi Ivaru Selecki Turpinājums. Pieaugšana (2024), dokumentālā filma Klātbūtne (2020) kopā ar režisori Lieni Lindi (nacionālā kino balva Lielais Kristaps par labāko dokumentālā kino režiju). 2023. gadā Armanda Zača darbs Resistance is Futile saņēma Lielo Kristapu kā labākā īsmetrāžas spēlfilma. Armands Začs apliecinājis sevi arī kā talantīgs montāžas režisors un izpelnījies divus Lielos Kristapus par montāžas režiju – dokumentālajā filmā Spiegs, kurš mans tēvs (2019) un spēlfilmā Janvāris (2022).

Filmas Mūžīgi jauni veidošanu atbalsta Nacionālais Kino centrs (ERAF / REACT-EU projekts "Latvijas kino industrijas uzņēmumu izaugsme, veicinot to profesionālo veiktspēju" Nr.13.1.4.0/22/I/001), Latvijas Mobilais Telefons un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Filmu producē studija White Picture un izplata Riverbed Sales, radošajā komandā ir producente Alise Ģelze, operators Ēriks Pollumā (Igaunija), filmas mākslinieks Aivars Žukovskis, kostīmu māksliniece Berta Vilipsone-Ieleja, grima māksliniece Santa Sandule, komponists Toms Auniņš, skaņu režisors Ernests Ansons un montāžas režisors Jorgos Zafeiris (Grieķija).

Filmas tituldziesma pieejama ŠEIT.