PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 14. aprīlis

Gudrīte, Strauja

8554.jpeg
Foto: paylessimage 123RF
Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) jādomā par obligātu peldēšanas apmācības programmas ieviešanu skolās.

Savukārt iedzīvotājiem jaunajā peldēšanas sezonā jābūt uzmanīgiem uz ūdens, vakar Saeimas Sporta apakškomisijas sēdē pauda tās priekšsēdētājs Jānis Upenieks.

Apakškomisijas deputāti iztaujāja atbildīgās ministrijas un Latvijas Peldēšanas federācijas pārstāvjus par drošību uz ūdens un peldēšanas apmācības programmas ieviešanu skolās, informē ziņu aģentūra LETA.

"Pēdējo gadu statistika ir dramatiska - Latvijā noslīkšana ir otrs biežāk fiksētais bērnu un jauniešu vecumā līdz 19 gadiem ārējais nāves cēlonis. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka vidēji uz 100 000 iedzīvotāju ik gadu pie mums noslīkst seši līdz septiņi bērni, kas ir vislielākais un traģiskākais rādītājs visā Eiropas Savienībā," uzsver J. Upenieks, akcentējot, ka atbildīgajām iestādēm būtu jādomā arī par preventīviem pasākumiem iedzīvotāju peldētprasmes uzlabošanā.

Apakškomisijas deputāti arī norādīja, ka valstī nepieciešama viena peldēšanas apmācību programma, vienlaikus domājot par Eiropas Savienības līdzekļu ieguldīšanu sporta būvēs, kā arī regulāras sabiedrības informēšanas kampaņas.

Lai skolās ieviestu obligātu peldētprasmes apmācību, valstī būtu jāuzbūvē vēl 20 peldbaseini, deputātiem sacīja Latvijas Peldēšanas federācijas pārstāvji. Patlaban apmācības programma ir izstrādes procesā, un tā paredz, ka peldēšanas nodarbībai jābūt obligātai 1.-4.klases audzēkņiem visās vispārējās izglītības iestādēs, kurām peldbaseins vai bērnu apmācībai piemērota baseina vanna ir pieejama 50 kilometru rādiusā.

Savukārt IZM pārstāvis deputātus informēja, ka patlaban finansējums nodarbību ieviešanai ir nepietiekams un nākamajos gados ministrija to valdībai neplāno lūgt. Šogad tam būtu nepieciešams vairāk nekā miljons eiro, bet nākamgad vairāk nekā divi miljoni, teica IZM pārstāvis, norādot, ka šī mērķa īstenošanā vairāk jāsadarbojas Peldēšanas federācijai un pašvaldībām.

Patlaban peldēšanas nodarbības bērniem apmaksā pašvaldības - 23 no tām ir pieejams vismaz viens publiskais peldbaseins, taču tikai lielākās pašvaldības saviem bērniem spēj nodrošināt bezmaksas apmācības, apakškomisijas sēdē informēja peldēšanas federācijas pārstāvji.