PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 30. aprīlis

Alta, Liāna, Lilija

8115.jpeg
Foto: hipproductions / 123RF
Ieceri nākamgad ieviest militārās apmācības Latvijas studentiem augstskolas uzņēmušas piesardzīgi. 

Pašlaik tiek pieļauts, ka tās būtu atbalstāmas kā uz brīvprātības principiem balstītas papildu programmas.

Nacionālie bruņotie spēki šobrīd nekonkretizē aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa publiski pausto ideju, norādot, ka vēl pāragri par to runāt, šorīt raksta Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) preses virsnieks Normunds Stafeckis, uzsverot, ka negrib steigties notikumiem pa priekšu un lieki tracināt tautu, atgādina, ka patiesībā šī ideja neesot nekas jauns. Vēl pirms krīzes gadiem, kad aizsardzības jomai bija pietiekams finansējums, šādas mācības studentiem notika.

Latvijas augstskolas pagaidām vēl nav paudušas stingru nostāju šajā jautājumā. Latvijas Universitāte (LU) kopumā pret to neiebilst, bet Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) konkrētas nostājas šajā jautājumā vēl nav. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors Jānis Gardovskis akcentē, ka valsts drošības jautājumi pēdējā gada laikā ir kļuvuši Latvijā arvien svarīgāki, līdz ar to tikai atzinīgi esot vērtējami Aizsardzības ministrijas spertie soļi drošības stiprināšanai. Pirms ministrija ir izstrādājusi sistēmu jauniešu un studentu uzrunāšanai, esot pāragri to vērtēt. Taču, ja tas balstās uz brīvprātības principa un ir savienojams ar studijām, tad nevienam no Latvijas pilsoņiem nevarot liegt piedalīties zināšanu un prasmju attīstībā, kas nepieciešamas savas valsts aizstāvībai.

Studentu organizācijas gan vēl nav oficiāli apspriedušas jautājumu par militārajām apmācībām, taču neoficiāli jūtama noskaņa, ka vairākums atbalsta to brīvprātīgu apguvi. LU Studentu padomes priekšsēdētāja Santa Zarāne domā, ka šim nolūkam pietiekami labi kalpo Zemessardze, kuras rindās ir arī daudzi studenti, Jaunsardze un citas militarizētas struktūras. RTU Studentu parlamenta viceprezidents Andris Grāpēns personīgi nav pret šādu ierosinājumu, jo tā būtu iespēja disciplinēt jauniešus un iemācīt paskatīties uz dzīvi atbildīgāk, kā arī iemācīties daudz vērtīga, informē Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai.