PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 21. aprīlis

Anastasija, Marģers

10209.jpeg
Foto: hxdbzxy / 123RF
Šogad Eižena Āriņa balva datorikā piešķirta Aivaram Lorencam un Valdim Lokenbaham, noskaidrots balvas pasniegšanas ceremonijā.

A.Lorencs ieguva balvu kategorijā par nozīmīgu teorētisku ieguldījumu Latvijas datorzinātnes attīstībā, bet V.Lokenbahs - par praktisku ieguldījumu informāciju tehnoloģiju (IT) jomā, izstrādājot un ieviešot novatoriskus un sabiedrībai aktuālus IT risinājumus.

A.Lorencs saistīts ar datorikas pirmsākumiem Latvijā. Neskatoties uz to, ka bērnībā zaudējis redzi, A.Lorencs guvis nozīmīgus panākumus Latvijas IT jomā - viņš ir zinātņu doktors matemātiskajā kibernētikā, Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes profesors, savukārt savu zinātņu kandidāta disertāciju aizstāvējis matemātiskajā loģikā un algoritmu teorijā, informē ziņu aģentūra LETA.

A.Lorencs devis lielu ieguldījumu datorzinātnes teorijas attīstībai Latvijā, izstrādājot teorētiskos pamatus tēlu pazīšanas, objektu klasifikācijas, kriptogrāfijas, signālu un attēlu apstrādes risināšanai. Viņa izstrādātās pieejas veicina signālu un attēlu apstrādes attīstību, piedāvājot ātrdarbīgas objektu atpazīšanas un klasifikācijas metodes, kas aktuālas, piemēram, medicīnā, pārtikas rūpniecībā, mežsaimniecībā.

V.Lokenbahs ir viens no Latvijas IT nozares celmlaužiem, kurš aktīvi iesaistījies nozares izveidē Latvijā 90.gadu sākumā, kad vadīja lielāko Latvijas IT uzņēmumu AS "Dati".

Latvijas datorzinātnes pamatlicēja profesora Eižena Āriņa balva datorikā tiek pasniegta Latvijas IT nozares profesionāļiem un zinātniekiem par ieguldījumu Latvijas informātikas attīstībā. Tas ir augstākais individuālo sasniegumu novērtējums Latvijas IT nozarē. Balva tiek piešķirta kopš 2000.gada, un to var iegūt vienu reizi mūžā.

Balvu pasniedz uzņēmums ''Exigen Services Latvia'', Latvijas Zinātņu akadēmija un RTU Attīstības fonds. Izcilākie IT teorētiķi un praktiķi saņem īpašu zelta medaļu, diplomu, kā arī stipendiju 2500 eiro apmērā.