PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 22. jūlijs

Marija, Marika, Marina

Untitledgg.jpg
Foto: Publicitātes foto / Publicitātes foto
Tradicionālo izcilā akadēmiķa Solomona Hillera vārdā nosaukto balvu šogad ir ieguvis Latvijas Organiskās sintēzes institūta (LOSI) pētnieks Dr. chem. Igors Sokolovs par izstrādāto un pirms gada aizstāvēto promocijas darbu "(Hetero)aromātisko savienojumu C-H funkcionalizēšana".

Balvas pasniegšana notika trešdien, 22. augustā, AS "Olainfarm" telpās, informē Santa Jākobsone, RTU Attīstības fonda izpilddirektora vietniece.

S. Hillera balvu katru gadu piešķir vienam jaunajam zinātniekam par labāko pēdējos piecos gados aizstāvēto promocijas darbu organiskajā ķīmijā. Balvas apjoms - 1750 EUR pirms nodokļu nomaksas, un to konkursa kārtībā piešķir "Olainfarm" sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju un Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fondu.

I.Sokolovs balvu saņēma par ieguldījumu farmācijas nozarē, jo viņš ir izveidojis jaunu organiskās sintēzes metožu kopumu, kas ļaus ātrāk, lētāk un efektīvāk izstrādāt jaunas zāļvielas. Šīs metodes var izmantot gan farmācijas uzņēmumi, gan arī zinātnieki akadēmiskās pētniecības vidē. Jaunā pētnieka ieguldījumu zinātnē apstiprina arī tas, ka viņa pētījuma atziņas publicētas zinātniskajā žurnālā, kurš ir pasaules zinātnisko izdevumu ranga pirmajā piecniekā, kā arī viņa publikācijām ir plaša citējamība.

"Inovācijas kā 21. gadsimta virzītājspēks nav iespējamas bez zinātnes, un šajā gadījumā - ķīmijas. Atbalstot Hillera balvas tradīciju, mēs paužam stingru pārliecību, ka zinātnei un pētniecībai Latvijā ir nepieciešams atbalsts," saka "Olainfarm" valdes priekšsēdētājs Oļegs Grigorjevs.

S. Hillers (1915-1975) bija izcils Latvijas ķīmiķis. Viņa vadībā sintezēti un ražošanā ieviesti aptuveni 60 medicīniskie preparāti, to skaitā antibiotiķis furacilīns, prettuberkulozes, pretvēža un pretinfekcijas preparāti. S. Hillers dibinājis LOSI un bijis tā pirmais direktors, docējis arī Rīgas Politehniskajā institūtā (tagad - RTU).

Pretendentu pieteikšanās nākamā gada balvu konkursam tiks izsludināta 2019. gada februārī, dodot iespēju pretendēt vēlreiz arī tiem jaunajiem zinātniekiem, kuri jau ir piedalījušies konkursā, tomēr balvu nav saņēmuši.

Pretendentu pieteikšanās nākamā gada balvu konkursam tiks izsludināta 2019. gada februārī, dodot iespēju pretendēt vēlreiz arī tiem jaunajiem zinātniekiem, kuri jau ir piedalījušies konkursā, tomēr balvu nav saņēmuši. S. Hillera balva sadarbībā ar RTU Attīstības fondu un LZA notiek kopš 2014. gada.