PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2024. gada 24. maijs

Ilvija, Marlēna, Ziedone

Dundagā notiks Sikspārņu nakts
Dundagā notiks Sikspārņu nakts
Foto: pexels
Sestdien, 16.jūlijā, plkst.20.30 Dundagas Brīvā laika pavadīšanas centrā interesenti varēs pulcēties, lai iepazītu vienīgos lidojošos zīdītājus - sikspārņus, informē Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Slīteres Nacionālā parka dabas centra vadītāja Baiba Ralle.

Viņa norāda, ka sikspārņu pētnieki Dundagu dēvē par Ziemeļkurzemes sikspārņu galvaspilsētu. Dundagā esošie vecā parka dobumainie lapukoki, dažādas sikspārņiem piemērotas ēkas, kā arī dīķis vilina teju pusi no kopumā 16 Latvijas sikspārņu sugām uzturēties tieši Dundagā.

Visas sikspārņu sugas Latvijā ir īpaši aizsargājamas, tādēļ sikspārņu zinātāji piedāvā vietējiem iedzīvotājiem un pilsētas viesiem paplašināt zināšanas par šiem mazajiem, lidojošām pelēm līdzīgajiem dzīvniekiem, kuriem ir būtiska loma kukaiņu aprites regulēšanā, kā arī bioloģiskās daudzveidības veidošanā, pauž Ralle.

No plkst.20.30 līdz 22 ģimenes ar bērniem varēs darboties radošajās darbnīcās un izziņas aktivitātēs pārvaldes un Dundagas Tūrisma informācijas centra pārstāvju vadībā, kā arī risināt dažādus uzdevumus par sikspārņiem.

Plkst.21.15 ikvienam būs iespēja dzirdēt aizraujošu sikspārņu pētnieka Viestura Vintuļa lekciju par sikspārņiem Latvijā un pasaulē, uzzinot vairāk gan par to daudzveidību, izplatību un noslēpumaino nakts dzīvesveidu, gan apstākļiem, kādi tiem nepieciešami izdzīvošanai Latvijas ziemās, gan faktoriem, kas samazina to populāciju.

Savukārt plkst.22.15 sāksies sikspārņu vērošanas pastaiga Dundagas pils parkā. Labos laikapstākļos tās laikā ekspertu vadībā pasākuma dalībniekiem būs iespēja ar ultraskaņas detektora palīdzību sadzirdēt vairāku Dundagā mītošu sikspārņu sugu pārstāvjus.

Dalība pasākumā ir bez maksas, tomēr dalībnieku skaits ir ierobežots, tādēļ jāpiesakās iepriekš, aizpildot formu šeit, vai sūtot īsziņu ar dalībnieka vārdu un uzvārdu uz tālruni 28 611 079.

Visi Latvijā mītošie sikspārņi ir cilvēkam nekaitīgi, pārtiek no kukaiņiem un pārsvarā darbojas naktīs. Nakts laikā tie uzņem barības vielas, kas veido trešdaļu no pašu svara, apēdot pat 600 odu laikposmā starp saulrietu un saullēktu.

Pasākums tiek organizēts ar Eiropas Komisijas LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansētā projekta "Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne" jeb LIFE FOR SPECIES finansiālu atbalstu.