PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 16. jūnijs

Justīne, Juta

9098.jpeg
Foto: dziedundejo.lv
Valdība šodien uzdeva līdz nākamā gada septembrim izstrādāt grozījumus Dziesmu un deju svētku likumā.

Kultūras ministrijai (KM) sadarbībā ar vairākām citām būs jāizveido kārtējā dziesmu un deju svētku operatīvās vadības grupa, tās sastāvs, funkcijas, uzdevumi un tiesības.

Noklausoties ziņojumu par XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku darba organizācijas izvērtēšanas komisijas secinājumiem, ieteikumiem un rekomendācijām turpmāku pasākumu rīkošanai, Iekšlietu ministrijai tika uzdots sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), KM, Labklājības ministriju (LM) un Rīgas pilsētas pašvaldību līdz 2016.gada 5.septembrim sagatavot grozījumus normatīvajos aktos, kas attiecas uz ugunsdrošības prasību izņēmumiem, organizējot dziesmu un deju svētku dalībnieku izmitināšanu.

Ņemot vērā, ka vēl aizvien nav secinājumu par amatpersonu atbildību XI Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizēšanā, Valsts izglītības satura centram (VISC), lai izvērtētu VISC atbildīgo amatpersonu rīcību saistībā ar svētku organizāciju un tās atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, ir jāveic dienesta pārbaude, kuras rezultāti Ministru prezidentam jāiesniedz līdz 9.novembrim.

Kultūras ministre Dace Melbārde sēdes laikā vērsa ministru uzmanību uz vairākiem jautājumiem, kas būtu jārisina, gatavojoties nākamajiem skolēnu dziesmu un deju svētkiem. Viens no tiem ir par bērnu ēdināšanu koncertu un mēģinājumu laikā - labs variants būtu lauka virtuve, kā tas ir Igaunijā. "Mēs Latvijā esam sapinušies normatīvajos aktos," secināja ministre. Tāpat jautājums ir par kārtīgu sagatavošanos svētkiem, izlīdzinot slodzi un laicīgi sagatavojot priekšnesumus, lai ir mazāk nepadarītu darbu. Kā trešais jautājums ir vecāku pašu atbildība. D.Melbārde pati bijusi lieciniece, ka uz koncertiem tiek vesti slimi bērni vai tikko izslimojuši bērni.

Problemātiska kļūs bērnu izmitināšana skolā, savukārt liels skandāls būs, ja Mežaparka Lielās estrādes nepiemērotības dēļ pusei dalībnieku būs liegta piedalīšanās. Savukārt negulēšanas jautājumu būšot grūti risināt, jo ir grūti svētku dienās bērnus nolikt gulēt laikus, lai nākamajā dienā viņi būtu pietiekami atpūtušies.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs rosināja domāt arī par to, lai dalībnieku vecākiem būtu iespēja redzēt savu bērnu uzstāšanos, nevis palikt aiz ieejas durvīm, jo pietrūkst biļešu. D.Melbārde atzina, ka šis jautājums ir aktuāls visos skolēnu dziesmu un deju svētkos. Jaunas estrādes būvniecība izmaksātu 30 miljonus eiro. Varot arī diskutēt, ka ģenerālmēģinājumiem biļetes varētu izplatīt starp dalībniekiem. Atbilde esot infrastruktūras sakārtošana un pasākumu skaita izvērtēšana.

Ir svarīgi, lai kvalitāte, svētku ideja un dalībnieku drošība būtu līdzsvarā, teica Ministru prezidente Laimdota Straujuma. "Es saprotu, ka katrs kultūras cilvēks grib arvien vairāk parādīt, bet ir jāpiedomā pie programmas garuma," teica premjerministre.

Finanšu ministrija lūdza izvērtēt, kur tika izlietots svētkiem atvēlētais finansējums. Esot izveidojies pārpalikums no piešķirtajiem līdzekļiem. Tāpat ir jānorāda, kādiem infrastruktūras objektiem nepieciešami uzlabojumi, cik daudz līdzekļu nepieciešams un cik ilgā laika periodā. Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile gan aicināja ar vienu informatīvo ziņojumu nerisināt visas problēmas, ar kurām ir saskārušies svētku rīkotāji, jo šis ziņojums tapis kā reakcija uz konkrētām problēmām. Viņasprāt, par finansējumu būtu jāgatavo atsevišķs ziņojums.