PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 21. maijs

Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs

9125.jpeg
Foto: nithid / 123RF
Pasaulē sekmīgākā studentu apmaiņas programma Erasmus šogad svin savu 25. gadskārtu. Latvijā tā sāka darboties pirms 12 gadiem un šo gadu laikā programmas iespējas ir izmantojuši gandrīz 10 000 Latvijas studentu.

Lai arī dalība programmā sniedz daudz ieguvumu – uzlabo svešvalodu zināšanas, paaugstina studentu izredzes darba tirgū, norūda raksturu –, tomēr pirms došanās ārpus Latvijas ir jāizvērtē sava patstāvība un uzņēmība, jo adaptācijas process jaunā vidē ir pārbaudījums ikvienam, vēsta laikraksts Neatkarīgā Rīta Avīze.

"Interese par Erasmus studentu vidū ik gadu palielinās, piemēram, ja 1999./2000. akadēmiskajā gadā, kad programma startēja Latvijā, uz kādu no ārvalstu augstskolām studēt vai praksē devās 166 studenti no Latvijas, savukārt mūsu valstī Erasmus programmas ietvaros ieradās 15 cilvēku, tad 2011./2012. akadēmiskajā gadā no Latvijas izbraukušo studentu skaits pārsniedza 1000, bet iebraukušo bija vairāk nekā 600," stāsta Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Erasmus nodaļas vadītāja Dārta Darbiņa.

Latvijas studenti visbiežāk kā studiju galamērķi izvēlas Vāciju, Dāniju, Franciju, Spāniju un Zviedriju, bet saistošākās prakses valstis ir Grieķija, Spānija, Lietuva un Lielbritānija. "Dalība programmā ļauj iegūt starptautisku pieredzi, redzējumu, iepazīt sevi, nenoliedzami arī uzlabo valodu prasmes, ļauj uz neilgu laiku iepazīt studenta dzīvi ārvalstīs, bet, ja students dodas stažēties, iekļauties starptautiskajā darba vidē. To jaunieši novērtē, tāpēc Erasmus kļūst arvien populārāks," norāda VIAA Erasmus nodaļas vadītāja.

VIAA pārstāve teic, ka studentu apmaiņas programmai var pieteikties ikviens studējošais, taču, jo specifiskāka būs studiju programma, jo ierobežotākas būs izvēles iespējas, kur doties studēt. "Piemēram, studentiem, kas apgūst baltu filoloģiju, būs daudz problemātiskāk atrast augstākās izglītības iestādi, uz kuru doties Erasmus apmaiņā, nekā tiem, kas studē, piemēram, ekonomiku vai uzņēmējdarbību, jo dalība Erasmus nozīmē, ka students noteiktu laiku ārvalstīs studē to pašu, ko viņš būtu mācījies tepat Latvijā. Piemēram, topošais mediķis nevar doties studentu apmaiņā, lai vienu semestri apgūtu sociālās zinātnes," norāda D. Darbiņa.