PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 22. aprīlis

Armanda, Armands

Farmaceits – nākotnes profesija
Farmaceits – nākotnes profesija
Foto: BENU Aptieka
Tehnoloģiju attīstība laika gaitā ir mainījusi neskaitāmas profesijas, daudzām liekot arī izzust. Taču farmaceita profesija nav viena no tām! Par to, kāpēc šī ir nākotnes profesija, ko tehnoloģijas nespēs aizstāt, stāsta BENU Aptiekas farmaceite Liene Graudiņa.

Farmaceits agrāk, tagad un turpmāk

Farmaceits – tā ir sena profesija, kas visos laikos cilvēkiem ir bijusi ļoti svarīga, un vienlaikus tieši farmācija vienmēr iet kopsolī ar jaunākajām tendencēm. Tādēļ var teikt, ka tā ir tagadnes, pagātnes un arī nākotnes profesija. Arī farmaceita pienākumi, laikam ritot, mainās un pielāgojas, tomēr viņa lomas nozīmīgums paliek nemainīgs, saka L. Graudiņa, kura darbā aptiekā aizvadījusi jau sešus gadus.

Cilvēce noveco, tādējādi vajadzība pēc ārstiem un medikamentiem, un līdz ar to arī farmaceitiem, tikai pieaugs. Lai arī pamazām atsevišķās valstīs aptiekas tiek automatizētas un ir iespēja iegādāties zāles bez fiziska kontakta ar cilvēku, tomēr, kad ir runa par konsultācijas nepieciešamību, neviena “mašīna” neaizstās farmaceitu.

Lai arī mūsdienās farmaceita profesija krietni atšķiras no tā, kāda tā bija senāk, tomēr nav mainījies pienesums, ko farmaceits ar savām zināšanām sniedz kopējai sabiedrības veselības veicināšanai. Agrāk farmaceiti daudz gatavoja zāles uz vietas aptiekā, bet šobrīd vairs nav tik daudz aptieku, kas ar to nodarbojas, jo ir pieejams plašs gatavo zāļu formu klāsts. Tādēļ šobrīd farmaceita profesijā lielāka nozīme ir sarunai ar cilvēku – viņa vajadzību izzināšanai, konsultēšanai un palīdzēšanai izprast viņam nepieciešamo informāciju.

Farmaceits nav vienkārši pārdevējs

Lielākais mīts par šo profesiju ir tas, ka farmaceits ir “tikai pārdevējs”, stāsta L. Graudiņa. Taču farmaceits ir neatņemama veselības aprūpes daļa, jo pārsvarā tieši pie viņa pirmkārt vēršas cilvēki, ja nejūtas veseli.

Farmaceita profesijas pamatā ir vēlme palīdzēt, zinātkāre un arī spēja pielāgoties un risināt jaunas un nestandarta situācijas. Farmaceitam darba dienas nekad nav vienādas, īpaši strādājot aptiekā, kur ik dienu nākas saskarties ar jaunām situācijām, kurām nepieciešams operatīvi rast risinājumu. Farmācija nestāv uz vietas, un regulāri tiek atklāts kas jauns, līdz ar to farmaceitam mācīšanās ar studiju noslēgšanu nebeidzas. Taču pats svarīgākais farmaceita profesijā ir iespēja, izmantojot savas zināšanas un prasmes, rūpēties par cilvēku veselību un labsajūtu.

Profesija ar nākotni

Robots vai mākslīgais intelekts nekad nebūs spējīgs aizstāt cilvēku šajā profesijā, jo tajā zināšanas un prasmes mijas ar cilvēcisko – vēlmi palīdzēt un sniegt ieguldījumu sabiedrības kopējā veselībā. Un tieši cilvēciskais faktors farmaceita profesiju mūsdienās un arī nākotnē padara par ļoti būtisku un neaizvietojamu, uzsver L. Graudiņa.

“Nākotnē farmāciju es saredzu kā ļoti attīstījušos – ar daudz jauniem medikamentiem, kas ārstē vai uzlabo dzīves kvalitāti tiem, kas sirgst ar smagām un grūti ārstējamām vai pat neārstējamām slimībām,” saka farmaceite. “Savukārt aptieku vidē nākotnē varētu tikt automatizētas dažādas lietas, kas ļautu farmaceitam veltīt vēl vairāk laika cilvēkam, lai izzinātu viņa vajadzības, konsultētu un būtu tam, kas uzrauga ārsta nozīmētu medikamentozu ārstēšanu. Arī nākotnē redzu, ka farmaceiti strādā roku rokā ar ārstiem, lai atrastu pacientam piemērotākās ārstēšanas iespējas.”

Turklāt šī ir daudzšķautņaina profesija, tādēļ farmaceits var darboties daudzās jomās, piemēram, zinātnē, klīniskajos pētījumos, medikamentu izstrādē un ražošanā, reģistrācijā un vēl daudzās citās jomās. Farmaceita, tāpat kā ārsta, darbs nekad nebeigsies un vienmēr būs aktuāls, jo aizvien būs kāds, kas slimo un kam ir nepieciešamas zāles.

Izmanto prakses iespējas BENU Aptiekā!

Farmaceita diplomu iespējams iegūt, studējot augstskolās piecu gadu programmas ietvaros, kas ietver ne vien plašas teorētiskās studijas, bet arī praksi. BENU Aptieka piedāvā farmācijas studentiem plašas prakses iespējas, kas ļaus nostiprināt augstskolā iegūtās zināšanas, iepazīties ar aptiekas darba ikdienu, kontaktēties ar klientiem un piedalīties konsultēšanas procesā, kā arī pieredzējušu farmaceitu vadībā mācīties jaunas praktiskas iemaņas un iegūt jaunas zināšanas. Prakse ir arī lieliska iespēja nodrošināt sev atbilstošu darbu pēc mācību beigšanas, jo BENU Aptieku tīklā ietilpst vairāk nekā 80 aptiekas visā Latvijā! Turklāt sadarbībā ar ERASMUS ir iespēja iziet praksi kādā no BENU Aptiekām Eiropā. Vairāk par pieteikšanos praksei, kā arī citām BENU Aptiekas sniegtajām iespējām, tai skaitā darbu, uzzini Benu.lv karjeras sadaļā.

Ikvienam, kas apsver domu par farmācijas studijām, L. Graudiņa vēl neatlaidību un nebeidzamu zinātkāri, kā arī izbaudīt studiju laiku un izmantot iespējas, ko tās sniedz! Saņemot diplomu, ikviens būs lepns, saucot sevi par farmaceitu!

Reklāmraksts