PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 28. maijs

Vilhelms, Vilis

9125.jpeg
Foto: nithid / 123RF
Ja modelis tiks ieviests esošajā redakcijā, tad 56% skolu skolotāju jutīs algu samazinājumu, aprēķināja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA).

Salīdzinot ar pašreizējo modeli Nauda seko skolēnam, no 651 vispārējās izglītības skolas algu apjoma samazinājumu izjustu 370 skolu pedagogi.

Arodbiedrības aprēķini liecina, ka skolotāju algas vidēji varētu sarukt no pavisam nelielas summas - 0,80 eiro - līdz pat 354 eiro. Lielākos zaudējumus varētu piedzīvot Cēsu pašvaldības skolu skolotāji, kuru zaudējumu amplitūda svārstās no 17 līdz minētajiem 354 eiro.

Raugoties uz to, cik daudzas pašvaldības potenciāli varētu iegūt no jaunā modeļa ieviešanas, LIZDA secināja, ka 46 pašvaldībās visas skolas saskarsies ar skolotāju vidējās algas par likmi samazinājumu, savukārt tikai astoņās pašvaldībās visu skolu skolotāju vidējās algas par likmi palielināsies. Modelis labvēlīgu situāciju varētu radīt Alsungas un Durbes novadu, kā arī Jelgavas pilsētas, Jēkabpils, Lubānas novada, Pāvilostas novada, Rucavas novada un Rundāles novada skolotājiem.

Savukārt, pēc LIZDA aprēķiniem, modeļa ieviešanas dēļ vidējās algas par likmi visās skolās samazināsies Aizkraukles, Aizputes, Amatas, Auces, Ādažu, Babītes, Baldones, Baltinavas, Beverīnas, Carnikavas, Cesvaines, Cēsu, Ciblas, Iecavas, Ikšķiles, Jaunpils, Krimuldas, Lielvārdes, Līgatnes, Mazsalacas, Mālpils, Mērsraga, Naukšēnu, Olaines, Pārgaujas, Pļaviņu, Priekuļu, Raunas, Rojas, Ropažu, Rugāju, Rūjienas, Salacgrīvas, Salas, Salaspils, Saulkrastu, Sējas, Skrīveru, Skrundas, Stopiņu, Strenču, Tērvetes, Ventspils, Viļānu un Zilupes novados, informē ziņu aģentūra LETA.

Izskatot modeļa ietekmi uz visu pašvaldību vispārējās izglītības iestāžu skolotāju algām, LIZDA secināja, ka ir pašvaldības, kurās zaudē visu pašvaldībā esošo skolu skolotāji.

Raugoties uz pašvaldībām, kuru skolu skolotāji varētu iegūt, LIZDA aprēķināja, ka skolotāju ieguvumi varētu sasniegt no 0,80 eiro līdz 374 eiro. Lielākie ieguvēji būtu Rīgas pašvaldības skolu skolotāji.

Ieguvēju vidū būtu vairums Rīgas skolu. No 99 izglītības iestāžu skolotājiem ieguvēji būs skolotāji 64 skolās.

LIZDA aprēķinos nav iekļauti skolu direktori, viņu vietnieki, kā arī atbalsta personāls. Tāpat nav iekļautas arī speciālās izglītības iestādes, kā arī vakara maiņu skolas.