PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 26. maijs

Eduards, Edvards, Varis

28701332_2054229848154305_6730894285886440472_o.jpg
Foto: Publicitātes foto
Nedēļas nogalē misijas "Pirmie Latvijas 100km kosmosā" komanda īstenojusi tehniski sarežģītas stratosfēras balona zondes "Balts - 2" lidojumu virs Vidzemes, informēja projekta pārstāvis Pauls Irbins.

P.Irbins skaidroja, ka veiksmīgais starts ļaus jau tuvāko mēnešu laikā sākt pirmos raķešu startus no stratosfēras.

Misijas galvenais konstruktors Andrejs Puķītis norādīja, ka šī ir tehniski sarežģītākā zonde, kas Latvijā jebkad izgatavota. Latvijas misijas iecere ir palaist kosmosa raķeti no stratosfēras zondes, kura tiek veidota kā raķetes starta platforma. Šādai platformai lidojuma laikā ir jābūt ļoti stabilai, kā arī ar nepārtrauktiem sakariem zondes iekārtu kontrolei no zemes un video novērošanas signāla pārraidei uz zemi, skaidroja A.Puķītis.

Zondes "Balts - 2" testi pierādīja, ka augstāk minētās prasības komanda izpildījusi. Platforma lidojuma laikā bijusi ļoti stabila, sakari ar zondes iekārtām bija nevainojami, jo visas zondei raidītās komandas tika uztvertas un izpildītas, piemēram, lai atkabinātu zondi no balona un aizdedzinātu imitētu raķetes dzinēja degli.

Zonde bija aprīkota ar vairākām neatkarīgām telemetrijas sistēmām, īpašām zondes antenām, vairākām raķetes starta platformu filmējošām un videosignālu raidošām sistēmām, stratosfēras balona atkabināšanas sistēmu, jauna veida zondes izpletņa izlaišanas sistēmu, atrašanās vietas noteikšanas iekārtām.

P.Irbins pastāstīja, ka zondes raidītos signālus uztvēruši arī radioamatieri Polijā, Zviedrijā, Somijā un Igaunijā.

Priekuļu lidlaukā startējusī zonde veica pusotru stundu ilgu lidojumu, sasniedza plānoto augstumu, atkabināja balonu 22 863 metru augstumā un pēc tam nolaidās Tirzas apkaimē Vidzemē, kur misijas komanda zondi atrada un atguva.