PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 14. aprīlis

Gudrīte, Strauja

7744.jpeg
Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja
Latvijā skolu nākotnē būs mazāk, jo ir vērojama skolēnu skaita samazināšanās. Potenciāli tas var nozīmēt arī mazāku skolotāju skaitu.

Tā šorīt LTV sacīja izglītības ministre Mārīte Seile. Viņa arī stāstīja, ka Latvijā tiek plānota skolu tīklu sakārtošana, vadoties pēc diviem principiem - pirmkārt, valsts vēloties, lai mazās skolas bērniem būtu pieejamas pēc iespējas tuvāk mājām, savukārt vidusskolas izglītības iestādes iecerēts veidot pēc iespējas kvalitatīvākas.

Vaicāta, vai tas nozīmē vidusskolu skaita samazināšanu, M. Seile atbildēja izvairīgi, sakot, ka par skolu tīklu ir atbildīgas pašvaldības, kuras joprojām var izvēlēties savu lokālo izglītības politiku, proti, izvēlēties, vai piefinansēt vidusskolas klases, kurās ir maz skolnieku.

M. Seile uzstāja, ka Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) nemēģinot tehniski un mehāniski aizvērt skolas un neesot nekādu plānu, par cik skolām būtu jāmazina Latvijas izglītības iestāžu tīkls, bet tā vietā tiekot mēģināts iedziļināties katrā konkrētajā situācijā. Ministre gan atzina, ka Latvijā ir ļoti daudz skolu, kuras ir ļoti mazas, līdz ar to ir jautājums, cik lielu slodzi skolotājiem tajās ir iespējams nodrošināt un kādu algu samaksāt.

M. Seile atzina, ka ar pašlaik budžetā paredzētajiem 3 miljoniem eiro jauno pedagogu atalgojuma modeli ieviest nevarēs un labākajā gadījumā varēs izdarīt tikai kaut ko no plānotā. Viņa piekrita izglītības darbinieku arodbiedrībai, ka minimālā summa reformām būtu 12 miljoni eiro.

Meklējot iespējas uzlabot skolotāju atalgojuma modeli, princips nauda seko skolēnam netiks atcelts, bet gan to mēģinās uzlabot, jo pašlaik skolās ir vērojamas ļoti atšķirīgas algas pat vienādu darbu strādājošiem skolotājiem. Ministres vērtējumā, šādas neatbilstības radušās, jo valsts izglītības iestādēm paredzēto naudu pārskaita pašvaldībām, kas ļoti brīvi ar to var rīkoties un pārdalīt izglītības struktūrās pēc saviem ieskatiem, dažkārt rīkojoties negodprātīgi.