PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 15. jūlijs

Egija, Egmonts, Egons, Henrihs, Henriks

Jaunajā vidējās izglītības sistēmas modelī vidusskolām būs jāveido savs piedāvājums ar padziļināto kursu komplektiem
Jaunajā vidējās izglītības sistēmas modelī vidusskolām būs jāveido savs piedāvājums ar padziļināto kursu komplektiem
Foto: E-klase
Šodien notikušajā Zināšanu ekonomikas padomes (ZEP) sēdē tika diskutēts par vidējās izglītības sistēmas modeļa un satura izmaiņām, kas pilnībā stāsies spēkā 2021.gadā. Izstrādātās izmaiņas skars vidusskolēnus, pedagogus un izglītības iestādes.

Jaunajā vidējās izglītības sistēmas modelī katrai no vidusskolām būs jāpiedāvā vismaz divi mācību virziena izvēļu komplekti ar trim padziļinātiem kursiem, sēdē sacīja Valsts izglītības satura centra vadītājs (VISC) vadītājs Guntars Catlaks.

“Skolām būs jāpiedāvā padziļināto kursu komplekti un jāizveido savs piedāvājums. Katrai no vidusskolām būs jāpiedāvā vismaz divi izvēļu komplekti ar trim padziļinātiem kursiem. Skolas ir dažāda izmēra un lieluma, atšķiras skolēnu skaits, tāpēc ir prasība pēc vismaz diviem izvēļu komplektiem. Desmitajā un vienpadsmitajā klasē tiks padziļināts un vispārināts pamatizglītībā apgūtais, savukārt, vienpadsmitajā un divpadsmitajā klasē mācības būs dziļākas un šaurākā mācību jomu lokā,” uzsvēra Catlaks.

Saistībā ar vienu no padziļinātajiem kursiem skolēniem būs jāīsteno un jāaizstāv patstāvīgu pētniecības, jaunrades vai sabiedrisko darbu.

Izmaiņas skars arī valsts pārbaudījumus. Kopumā katram skolēnam vidējās izglītības ieguvei būs nepieciešams kārtot piecus eksāmenus - latviešu valodā, svešvalodā (angļu, vācu vai franču), matemātikā un divus eksāmenus kādā no padziļināto kursu priekšmetiem.

Jaunajā modelī būtiskākais ir panākt skolēnu patstāvību, atbildīgumu, prasmju un interešu attīstīšanu, kā arī inovatīvu un produktīvu darbību, aģentūrai LETA skaidroja Catlaks.

Pilnveidoto mācību saturu un pieeju skolās ieviesīs pakāpeniski. Šajā mācību gadā izmaiņas skars pirmskolu, savukārt nākamgad izmaiņas skars pirmskolu, pirmās klases skolēnus, kā arī ceturtās, septītās, un desmitās klases skolēnus. 2021.gadā izmaiņas būs arī otrās, piektās, astotās, un vienpadsmitās klases skolēniem, bet 2022.gadā izmaiņas būs ieviestas pilnībā. Tad arī tiks ieviests jaunais centralizēto eksāmenu modelis, kuru kārtos devīto un divpadsmito klašu skolēni.

VISC vadītājs skaidroja, ka esošajā izglītības modelī ir pārāk liels mācību priekšmetu skaits, kas nedod skolēniem iespēju iedziļināties, kā arī liedz atklāt un attīstīt savas intereses. Tāpat viņš uzsvēra, ka pašlaik profesionālo skolu audzēkņiem, vidusskolu un valsts ģimnāziju audzēkņiem ir atšķirīgs stundu skaits vispārizglītojošos priekšmetos, lai gan 12.klasē centralizētie eksāmeni ir vienādi. Jaunais modelis radīs kvalitatīvāku izglītības piedāvājumu un skolēniem būs "dziļāka izpratne un labākas prasmes, lielāka mācību motivācija un interešu apzināšanās, kas radīs labāku kopējo absolventu sagatavotību".

ZEP sēdē piedalījās Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Anita Muižniece, VISC Guntars Catlaks, Skola2030 mācību satura ieviešanas vadītāja Zane Oliņa un uzņēmēji - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedri.