PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 14. maijs

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis

2322.jpeg
Foto: Andris Eglītis
Divas trešdaļas jeb 66% jauniešu, kuri šogad plāno sākt bakalaura studijas, uzskata, ka augstskolai ir jāiemāca viņiem reāli izmantojamas un praktiskas lietas.

Kā informēja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Edijs Šauers, aptaujātie arī norādījuši, ka tas paredz, ka tiek iemācīts teoriju izmantot praksē, bet, pabeidzot studijas, absolvents spēs izvēlētajā jomā patstāvīgi strādāt, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Aptaujā iedzīvotājiem, kuri tuvāko gadu laikā plāno sākt studēt bakalaura studiju programmās, tika vaicāts, kas ir trīs svarīgākie raksturojumi, kuri, viņuprāt, raksturo kvalitatīvu augstāko izglītību.

Otrs būtiskākais faktors, kas, pēc jauniešu domām, raksturo kvalitatīvu augstāko izglītību, ir augstskolas spēja lietot daudzveidīgas mācību metodes, gan lekcijas, gan seminārus, gan praktiskās nodarbības, - to par svarīgu atzinuši 45% respondentu. Kā trešais būtiskākais faktors, raksturojot kvalitatīvu augstāko izglītību, norādīts tas, ka augstskolā strādā studentiem viegli pieejami un atsaucīgi pasniedzēji. Tā uzskata 28% topošo studentu.

Savukārt par faktoru, kas vismazāk raksturo kvalitatīvu augstāko izglītību, jaunieši minējuši mācību spēkus, kuriem ir zinātniskās publikācijas jomā, kur viņi strādā, - tikai 6%. Otrs nebūtiskākais faktors, viņuprāt, ir tas, ka augstskolā ir augsta mācību intensitāte, spiež mācīties, proti, daudz jālasa, jāraksta, bieži semināri, ieskaites un eksāmeni. Tam piekrīt vien 7%.

"Mūsdienās jaunieši ir ļoti pragmātiski. Viņus interesē apgūt tādas studiju programmas, kuras viņi reāli redz izmantojamas dzīvē, turklāt, lai tā būtu kā konkrēta profesija, kurā var strādāt un ar kuru var nodrošināt iztiku gan sev, gan savai ģimenei. Aptauja arī parāda, ka Latvijā daudz rūpīgāk ir jāstrādā pie pielietojamo zinātņu attīstības - jārāda, ka augstākā izglītība ir cieši saistīta ar zinātniskajiem pētījumiem un atklājumiem, proti, ka zinātne nav pārpasaulīga parādība, bet gan mūsu ikdienas dzīves procesu un tehnoloģiju neatņemama sastāvdaļa," norāda RSU rektors profesors Jānis Gardovskis.

Kopumā aptaujā piedalījās vairāk nekā 1000 topošo bakalaura studentu.