PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2024. gada 18. jūlijs

Rozālija, Roze

7932.jpeg
Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Sākusies Eiropas Sociālā fonda projekta "Jauniešu garantijas" ziemas uzņemšana, kurā jaunieši var pieteikties, lai apgūtu 65 darba tirgū pieprasītas profesijas īsā laikā un bez maksas.

Par iespēju jauniešiem pastāstīja Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) pārstāve Kristīne Keiča.

Viņa norādīja, ka 2018.gada sākumā mācības piedāvā sākt 24 profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā. 39 profesijās mācības notiek pusotru gadu un pieteikšanās rit līdz 12.janvārim, savukārt 26 profesijās mācības ilgst gadu un tajās dokumentus var iesniegt līdz 23.februārim.

Pēc K.Keičas paustā, šī gada vasarā apstiprinātas izmaiņas "Jauniešu garantijas" uzņemšanas noteikumos. Tās paredz, ka programmā var pieteikties nestrādājoši jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Jaunieši var būt reģistrējušies arī Nodarbinātības valsts aģentūrā kā darba meklētāji vai bezdarbnieki un vienlaikus saņemt bezdarbnieka pabalstu. Mācībām var pieteikties arī strādājoši vai pašnodarbināti jaunieši, taču tikai tad, ja ir vecumā no 17 līdz 24 gadiem, kā arī var savienot darbu ar mācībām. Šie jaunieši var atrasties arī bērna kopšanas atvaļinājumā, ja bērna kopšanu var savienot ar profesijas apguvi.

VIAA pārstāve informēja, ka sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana "Jauniešu garantijas" projektā notiek kopš 2014.gada, un šajā laikā profesiju ieguvuši jau gandrīz 6000 absolventu. Programmā visvairāk absolventu ir tādās profesijās kā pavārs, lietvedis, frizieris, grāmatvedis, konditors, apdares darbu strādnieks, lauku īpašumu apsaimniekotājs, lokmetinātājs, restorānu pakalpojumu speciālists un spa speciālists.

VIAA Profesionālās izglītības projektu departamenta direktore Elīna Purmale-Baumane stāsta, ka "Jauniešu garantijas" profesijas un tajā plānoto uzņemto audzēkņu skaitu katru gadu izvēlas sadarbībā ar darba devējiem - Latvijas Darba devēju konfederācijas Nozaru ekspertu padomēm, kas ļauj sekot līdzi tendencēm darba tirgū. "Regulāra sadarbība ar darba devējiem un vairāk nekā trīs mēnešus ilga prakse mācību laikā palīdz jauniešiem atrast darbu. Mūsu veiktās absolventu aptaujas liecina, ka pusgadu pēc izlaiduma ap 70% jauniešu strādā, un puse no viņiem - apgūtajā profesijā," norāda E.Purmale-Baumane.

Pēc aģentūrā paustā, lai pieteiktos apgūt kādu no "Jauniešu garantijas" profesijām, jaunietim nepieciešama pamatskolas, vidusskolas vai vidējā profesionālā izglītība. Pieteikties mācībām var arī vakarskolu audzēkņi un ikviens, kurš iegūst vidējo izglītību tālmācībā vai studē nepilna laika studiju programmā augstskolā.

Mācības "Jauniešu garantijā" ļauj saņemt stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī, ja jaunietis ir sekmīgs, kā arī nepieciešamos mācību līdzekļus, bezmaksas vietu dienesta viesnīcā un karjeras atbalsta pakalpojumus, informē aģentūra LETA. Savukārt kvalifikācijas prakses laikā jauniešiem apmaksā ceļa izdevumus un naktsmītni, ja nepieciešams.

Mācības pusotru gadu ilgajās programmās sāksies 15.janvārī, savukārt gadu ilgajās programmās - 26.februārī.

Minēto projekta "Jauniešu garantija" aktivitāti finansē ar Eiropas Savienības Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvas un Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kā arī no Latvijas valsts budžeta.