PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 11. maijs

Karmena, Manfreds, Milda

Kā un kāpēc bērnam būtu jāspēj saprast savas jūtas?
Kā un kāpēc bērnam būtu jāspēj saprast savas jūtas?
Foto: Ekziperī Starptautiskais bērnudārzs
Kas jums, dārgie vecāki, iemācīja strādāt ar savām emocijām? Lielākā daļa no jums teiktu, ka neviens. Mēs to esam atklājuši paši. Protams, mēs kaut kā atradām savu ceļu (vēl nebūt ne visi), bet bērniem mēs gan varam sagādāt ērtu navigāciju.

Pētījumi liecina, ka emocionālā inteliģence nosaka 80% no "pieaugušo" panākumiem profesionālajā dzīvē. Cilvēkiem ar attīstītu emocionālo inteliģenci labāk veicas skolā, viņi labāk veido personiskās attiecības un retāk demonstrē bīstamu uzvedību. Tomēr, mūsu kultūrā joprojām māca bērniem slēpt savas emocijas, neizpaust tās, lai gan emocijas ir viens no svarīgākajiem informācijas avotiem par pasauli. Sociologs Tomass Šeffs (Thomas Scheff) uzskata, ka ieradums šādi slēpt jūtas var novest pie tā, ka pieauguši vīrieši kaunu maskē aiz dusmām, agresijas vai vardarbības.

Ekziperī Starptautiskajā bērnudārzā emocionālo inteliģenci sāk attīstīt no 1,5 gadu vecuma, izmantojot Kimoči (Kimochi) rotaļu metodi. Tas ir konstruktoru komplekts, kas sastāv no vairākām mīkstajām rotaļlietām – Vabolīte, Mākonītis, Kaķītis, Dūja, Apskaujkājis… Maisiņa ar "jauktām sajūtām", ko katrs no varoņiem var "iegūt", un "neaizpildītām sajūtām" - tām, kurām var dot savu nosaukumu, ja maisiņā nav piemērotu. Katra rotaļlieta palīdz kaut ko izpaust, nosaukt to, ko bērns jūt, dalīties emocijās ar citiem, izprotot, kā to izdarīt labāk, un daloties ar viņiem tajā, kas notiek.

Bērni iepazīstas ar rotaļlietām - kā tās sauc, kādas tās ir, kāda ir katra mīļākā krāsa, kas katrai patīk, kurš kuram ir labākais draugs. Šeit var vilkt paralēles starp grupas bērniem - kāds ir kautrīgs, kāds, gluži pretēji, grib visus komandēt, bet kāds cenšas visiem būt labākais draugs.

Piemēram, Apskaujkājis (Huggtopus) vēlas apskaut Mākonīti, bet Mākonītis viņu atgrūž...

Šo piemēru jūs varat izmantot, lai izskaidrotu par personīgajām robežām - kādam patīk apskauties, kāds dod priekšroku distancēties, ka katrs ir atšķirīgs un tas ir jāņem vērā. Ikkatrs emocijas pārdzīvo atšķirīgi, un, ja viens cilvēks skumjā brīdī vēlas, lai viņu apskauj un pažēlo, otrs dod priekšroku notikušo pārdzīvot vienatnē. Tā izpaužas personiskās robežas, un šis piemērs noder, lai izskaidrotu robežu jēdzienu bērnam. Parādīt, ka ir jālūdz atļauja pieskarties, apskaut, paņemt kaut ko svešu.

Ekziperī Starptautiskais bērnudārzs ir atvērts visu mācību gadu.

Mēs priecāsimies tikties ar jums mūsu bērnudārza telpās. Mūsu adrese: Jaunā iela 8, Piņķi, Babītes pagasts, Mārupes novads.

Ar mums var sazināties pa tālruni +371 263 38 897 vai e-pastu [email protected].

Reklāmraksts