PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 30. aprīlis

Alta, Liāna, Lilija

8586.jpeg
Foto: pressmaster / 123RF
Latvijā personiskais ienesīgums no augstākās izglītības ir pozitīvs un katrs personas iegūtais augstākās izglītības līmenis paaugstina indivīda ienākumus, secināts Latvijas Universitāšu asociācijas pētījumā.

"Iedzīvotāju ar augstāko izglītību nodarbinātība ir visaugstākā, un tas nozīmē, ka valstij ir ekonomiski izdevīgi veicināt iedzīvotājus iegūt augstāko izglītību, kas dod viņiem iespēju saņemt augstāku atalgojumu, maksājot valstij lielāku nodokļu summu," norāda pētījuma Universitāšu ieguldījums Latvijas tautsaimniecībā autori.

Pētījumā izklāstīts, ka Latvijas Universitāšu asociācijas 2011. gadā veiktā aptauja ļauj novērtēt, ka Latvijā bakalaura studijas atmaksājas 12 līdz 13 gados. To nosaka augstās kopējās studiju izmaksas un nelielā atšķirība starp bakalauru absolventu atalgojumu un vidējās izglītības absolventu atalgojumu. Pētījumā secināts, ka sākotnēji absolventiem ar bakalaura grādu darba algas līmenis nav daudz lielāks par vidusskolas absolventu ienākumiem, taču katrs nākamais gads darba tirgū palielina bakalaura grāda ieguvēja ienākuma līmeni.

Pētījuma autori norāda, ka tas liecina, ka darba tirgū tiek novērtēts iegūtās izglītības līmenis galvenokārt kopā ar profesionālo pieredzi. Bakalaura grāds arī ir priekšnoteikums izglītības turpināšanai augstākā līmeņa studijās, kas, savukārt, atmaksājas divos līdz trīs gados.

Nozīmīga loma augstskolas izvēlē esot universitātes atrašanās vietai, jo lielākā daļa reflektantu izvēlas savai dzīvesvietai tuvāko augstskolu. Tāpat vairums reģionālo universitāšu absolventu izvēlas palikt dzīvot un strādāt savā reģionā, tā, piemēram, Latgalē paliek 74% Daugavpils Universitātes (DU) absolventu, Kurzemē - 66% Liepājas Universitātes absolventu, bet 49,4% Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) absolventu paliek dzīvot Zemgalē un 10,9% - Pierīgas reģionā.