"Lielākais ieguvums – man mainījies skatījums uz senām lietām, ēkām, esmu sapratis, ka to saglabāšana ir nopietnāka, nekā sākumā šķita. Vecas lietas ir vērtība," saka Gusts Siksna (18), Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma profesionālās vidusskolas audzēknis, rezumēdams pieredzi, ko guva, no 15. līdz 26. augustam piedaloties UNESCO starptautiskajos restaurācijas kursos jauniešiem Norvēģijas pilsētā Rērosā.

Šādi kursi notiek ik pēc diviem gadiem, lai gan pirms šīs vasaras bijis ilgāks pārtraukums, vēsta laikraksts Diena. No Latvijas tajos uzņēma tikai G. Siksnu, bet pieteikušies bija deviņi profesionālo skolu jaunieši, kas, ņemot vērā to, ka restauratoru darbam Latvijā ir samērā maz turpinātāju, ir visai pieklājīgs skaitlis. "Kādu pēcpusdienu skolotāja mani ieaicināja kabinetā un piedāvāja pieteikties šajā projektā," G. Siksna stāsta priekšvēsturi. Piekritis nešauboties – varbūt tāda iespēja tikai reizi mūžā! Šaubīties par veiksmi sācis pēc tam, taču, saņemot apstiprinājuma epastu no Norvēģijas, bijis ļoti priecīgs.

Kursos piedalījās 23 dalībnieki no 18 Eiropas valstīm. Jaunieši sadalīti grupās, un G. Siksna trāpījies tādā, kurai… bija jāzāģē koki. "Sākumā par to brīnījos. Bet visa Rērosas pilsēta un tās apkārtne 50 km rādiusā skaitās pasaules kultūras mantojums, un tur ir seni akmeņu krāvumi, kas pagātnē atdalījuši zemnieku zemes gabalus. Tagad tie aizaug ar bērziem, kas jāzāģē, lai nebojā kultūras pieminekli," Gusts Siksna skaidro. Kursos, kas vairāk bija orientēti ne tik daudz uz jauniešu profesionālo izglītošanu, cik uz viņu ieinteresēšanu kultūras mantojuma saglabāšanas jautājumos, viņam tomēr bija izdevība piedalīties arī nodarbībās, kurās Norvēģijas UNESCO ģenerālsekretāre stāstīja par šīs organizācijas mērķiem un darbību, kā arī praktiski pielikt roku vēsturiskā zaļā jumta likšanā. G. Siksna tagad spriež, ka savā skolā, šķiet, ir vienīgais, kas kaut ko zina par šo tehnoloģiju. Par kursos piedzīvoto un uzzināto viņš aicināts pastāstīt gan saviem skolasbiedriem, gan to jau izdarījis arī Rīgā, izstādes Saglābtā harmonija. Restaurācijas darba mozaīka atklāšanā. Līdz 30. novembrim ikviens interesents šajā izstādē Latvijas Nacionālajā arhīvā var aplūkot Baltijas restauratoru sasniegumus, sadarbības augļus, arī ieskatīties viņu darba ikdienā.