PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 25. jūnijs

Maiga, Milija

5726.jpeg
Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Valdošās koalīcijas politiķi kopumā atbalsta principu, ka jauniešiem būtu jāpabeidz skola 18 gadu vecumā, tomēr diskusijas par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma vēl turpināsies.

Ministru prezidents Māris Kučinskis šodien pēc koalīcijas partiju sanāksmes informēja žurnālistus, ka izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis vēl veiks skaidrošanas darbu, lai atbildētu uz visiem jautājumiem. "Pamatā ir skaidrošanas, skaidrošanas un vēlreiz skaidrošanas darbs, kas Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) vēl jāveic," sacīja premjers.

Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK politiķis Imants Parādnieks teica, ka vecākiem ir jābūt izvēlei, lai bērns pirmo klasi varētu pabeigt arī pirmsskolas iestādē. Tomēr par IZM priekšlikumiem vēl būs diskusijas, arī nacionālās apvienības valdes sēdē, sacīja I.Parādnieks.

Politiķi arī norādīja, ka būtiski ir izskaidrot visus jautājumus, tomēr koalīcijā neesot iebildumu pret principu, ka jauniešiem skolas gaitas būtu jāpabeidz 18 gados.

Kā ziņots, pirmdien Ministru kabineta komiteja (MKK) uz nedēļu atlika IZM priekšlikuma par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma izskatīšanu. Jau iepriekš MKK bija lēmusi diskusijas par minēto jautājumu atlikt uz divām nedēļām.

IZM izskatīšanai MKK iesniegusi grozījumus Vispārējās izglītības likumā, kas tostarp paredz skolas gaitu sākšanu pēc izvēles no sešu gadu vecuma. IZM sola, ka plānotais 1.klasē apgūstamais mācību saturs un metodika tiks veidota atbilstoši bērnu vecumposmu īpatnībām sešu gadu vecumā apgūstamajam, un netiek paredzēts, ka sešu gadus vecajiem bērniem būs jāapgūst tas, ko pašlaik mācās septiņus gadus vecie bērni.

Tāpat IZM uzsvēra, ka vecākiem joprojām tiktu saglabāta iespēja savus bērnus skolā sūtīt arī septiņu gadu vecumā. Arī turpmāk saskaņā ar vecāku vēlmēm un ģimenes ārsta vai psihologa atzinumu pirmsskolas izglītības programmas apguvi varēs pagarināt par vienu gadu, informē aģentūra LETA. Likumprojektu grozījumi gan paredz, ka turpmāk pamatizglītības apguvi nevarēs sākt no astoņu gadu vecuma.

MKK sēdē marta sākumā tika secināts, ka vēl jādod laiks, lai IZM varētu sadarbības partneriem skaidrot reformas būtību un kliedēt mītus par sešgadnieku skolas gaitu sākumu.

Kā ziņots, izskatīšanā Saeimā nonākusi iedzīvotāju iniciatīva saglabāt esošo regulējumu, kas paredz skolas gaitu sākšanu no septiņu gadu vecuma, kuras atbalstam portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 000 parakstu.