PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2024. gada 29. maijs

Maksis, Raivis, Raivo

12316.jpeg
Foto: Publicitātes foto
Apzinoties uztura paradumu nozīmi uz veselību, kā arī izrādot vēlmi uzlabot skolēnu prasmes ēst gatavošanā, konkursam “Gardēžu klase” pieteikušās 189 klases.

Pieteikumi saņemti no vairāk nekā piektdaļas Latvijas vispārizglītojošo skolu, apliecinot nepieciešamību mācību programmās iekļaut papildu nodarbības, kas aptvertu veselīga uztura jautājumus.

“Uzsākot projektu “Gardēžu klase", šī gada pavasarī klātienē apmeklējām 10 Latvijas skolas, kurās meistarklašu laikā bērni iepazinās ar cukura un sāls daudzumu produktos, kā arī uzzināja par galvenajām uzturvielām un to nozīmi cilvēka organismā. Interesanti, ka lielākoties skolēni bija pārsteigti par to, cik daudz, ēdot iemīļotus našķus un tādus ikdienišķus produktus kā maize un jogurts, tiek uzņemts gan cukurs, gan sāls. Vērtējot jauniešu zināšanas par veselīgu uzturu kopumā, var teikt, ka vispārīgas zināšanas ir pietiekamas, taču teorētiskās zināšanas ir garlaicīgas un bērni vislabāk atceras to informāciju, kas iegūta caur dažādiem pašu veiktiem eksperimentiem un pieredzi. Tieši šo pieeju mēs izmantojam, konkursa gaitā mācot jauniešiem par veselīgu uzturu,” stāsta “Rimi Bērniem” eksperte, uztura speciāliste Olga Ļubina, atgādinot, ka arī konkursa otrajā sezonā jaunieši gatavos veselīgas maltītes gan pašu spēkiem, gan kopā ar pavārmākslas ekspertiem.

Konkursa “Gardēžu klase” pieteikšanās posmā klases kopīgi rada atbildes uz 20 āķīgiem jautājumiem par sabalansētu un veselīgu uzturu, ļaujot novērtēt savas zināšanas šajā jomā. Diemžēl pareizi uz visiem jautājumiem neatbildēja neviena klase. Vislielākās grūtības skolēniem sagādāja jautājumi par ieteicamo diennaktī uzņemamo kaloriju daudzumu pusaudžiem un uzturvielu grupu proporcijām uzturā – pareizo atbildi uz šo jautājumu sniegusi mazāk kā puse dalībnieku kolektīvu.

Kā spēcīgāko motivāciju dalībai konkursā klases minējušas tieši jaunu zināšanu par sabalansētu uzturu iegūšanu. Jaunieši atzīst, ka viņu ēšanas paradumi nereti ir pretrunā ar veselīga uztura pamatprincipiem un ikdienā ne reizi vien gadās “grēkot”, baudot gan cukurotus našķus un ar sāli pārsātinātas uzkodas, gan remdējot slāpes ar saldinātiem, gāzētiem dzērieniem un dažkārt steigā pat izlaižot dienas būtiskākās maltītes. Piesakoties konkursam, skolēni arī pauduši pārliecību, ka, iesaistoties “Gardēžu klases” projektā, iegūtas tiks ne tikai jaunas zināšanas, bet ēst gatavošanas prasmes. Saliedētāks kļūs arī klases kolektīvs, kopīgi pašu spēkiem gatavojot maltītes.

Konkursa pusfinālam, kas norisināsies no 9. oktobra līdz 17. oktobrim, žūrija pēc klašu iegūtajiem punktiem un konkursa nolikumā izvirzītajiem kritērijiem nākamajai kārtai ir nominējusi 40 klases. Pusfināla ietvaros klases tiks izaicinātas patstāvīgi pagatavot veselīgu maltīti no pieciem “Rimi Gardēžu” sarūpētajiem veselīgajiem produktiem, iemūžinot tās tapšanas procesu video vai foto. Pusfinālistu sagatavotos konkursa mājasdarbus vērtēs žūrija, nosakot divdesmit prasmīgākās klases, kas iekļūs konkursa finālā un mērosies spēkiem “Gardēžu klases” žūrijas vadītajās meistarklasēs.

“Gardēžu klases” pusfināla dalībnieki:

Rīgas reģions

Rīgas 6. vidusskolas 7.b klase, Friča Brīvzemnieka pamatskolas 6. klase, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 7.c klase, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 8.c klase, Rīgas 34. vidusskolas 6.b klase.

Zemgale

Zālītes internātpamatskolas 6/7. klase, Lejasstrazdu sākumskolas 5. klase, Jelgavas 3. sākumskolas 6.c klase, Salas vidusskolas 7. klase, Aizupes pamatskolas 7. klase, Tukuma 2. pamatskolas 8.a klase

Latgale

Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas 8.M3 klase, Kaunatas vidusskolas 9.a klase, Rugāju novada vidusskolas 5. klase, Krāslavas pamatskolas 5.a klase, Spoģu vidusskolas 8.a klase, Daugavpils 13. vidusskolas 6.b klase, Priežmalas pamatskolas 6. klase, Bērzgales pamatskolas Nītaures vidusskolas struktūrvienības 9. c klase.

Kurzeme

Pelču speciālās internātpamatskolas – attīstības centra 7. klase, Liepājas 8. vidusskolas 9.c klase, Pūņu pamatskolas 9. klase, Saldus vidusskolas 8.a klase, Kuldīgas Centra vidusskolas 7.a. klase. 

Vidzeme

Inčukalna pamatskolas 7. klase, Cesvaines vidusskolas 5. klase, Matīšu pamatskolas 9. klase, Kr. Valdemāra Ainažu pamatskolas 7. klase, Vangažu vidusskolas 7.a klase, K. Valdemāra sākumskolas 5. klase, Ķekavas vidusskolas 7.c klase, Slokas pamatskolas 9.a klase, Salaspils 1. vidusskolas 7.b klase, Cēsu Pilsētas vidusskolas 6.a klase, Lubānas vidusskolas 9.c klase, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 6.b klase, Rūjienas vidusskolas 7.b klase, Ķeguma komercnovirziena vidusskolas 6. b klase, Smiltenes vidusskolas 6.c klase, Ogres sākumskolas 5.b klase.