PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 20. aprīlis

Mirta, Ziedīte

Kopā – tropu mežu aizsardzībai
Kopā – tropu mežu aizsardzībai
Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
"Tropu mēnesī" ciemos aicina Nacionālā botāniskā dārza (NBD) oranžērija Salaspilī, Miera ielā 1, kur katru piektdienas un sestdienas vakaru no plkst. 18.00 līdz 20.30, ar Salaspils novada Kultūras nama atbalstu, apmeklētāji aicināti apskatīt izgaismotās oranžērijas silto subtropu un vēso subtropu zāles.

Mitro tropisko mežu augu un dzīvnieku daudzveidība ir neizmērojama, bet ik gadu šie meži tiek izcirsti platībā, kas pārsniedz pusi Latvijas teritorijas. Izcirsto lietus mežu vietā plešas banānu, kafijas, kakao un eļļaspalmu plantācijas, padarot arī mūs visus līdzatbildīgus par pasaulē augu un dzīvnieku sugām visbagātāko mežu iznīcināšanu.

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza (RNZD) Tropu māja un NBD oranžērija ir kā tropisko mežu vēstneši Latvijā un tāpēc, atklājot Tropu mēnesi, RNZD un NBD noslēdza sadarbības līgumu par turpmāko sadarbību sabiedrības vides izglītošanā un iesaistīšanā dabas aizsardzības aktivitātēs. 

Tā kā gan NBD, gan RNZD gada beigās Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta “Vides monitoringa, kontroles un izglītības projekts” ietvaros ir paredzēts pabeigt mūsdienīgu vides izglītības centru būvniecību, ir būtiski apvienot spēkus un prātus kopīgām vides izglītības aktivitātēm, jo augi un dzīvnieki dabā ir teju kā vienots veselums, kas spēj eksistēt tikai vienotā ekosistēmā.

Artis Vītiņš, NBD direktora p.i.: “Augu un dzīvnieku valstis ir nesaraujami saistītas. Tieši dzīvnieki nosaka augu savstarpējās attiecības, kādu apēdot, kāda sēklas izplatot vai kādu apputeksnējot. Strādājot kopā, mums būs vieglāk sabiedrībai viest sapratni par sarežģītajām dabas likumsakarībām, kuras nosaka visas mūsu Zemeslodes eksistences ilgtspēju, kura iespējama vien līdzvērtīgi esot līdzās augiem, dzīvniekiem un arī cilvēkam.”

Jānis Rudzītis, RNZD valdes priekšsēdētājs: “Jo dabā lielāka augu daudzveidība, jo vairāku sugu dzīvniekiem tā būs piemērota dzīves vide. Dzīvnieku aizsardzība nav iedomājama bez to dabiskās dzīves vides saglabāšanas, tāpēc likumsakarīgi, ka mēs sabiedrības vides izglītošanu gribam realizēt kompleksi, apvienojot augu un dzīvnieku audzēšanas un aizsardzības lietpratēju, kā arī izglītības speciālistu pieredzi un prasmes”.

NBD naksnīgo tropu apmeklēšana, t.sk. ar automašīnām, būs iespējama no 4. līdz 26.februārim, katru piektdienas un sestdienas vakaru no plkst. 18:00 līdz 20.30, izmantojot ieeju no Rīgas ielas puses, iegādājoties ieejas biļeti un uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu pie ieejas oranžērijā. Bērniem no 12 gadu vecuma, kam nav sadarbspējīga Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, apmeklējuma laikā jāuzrāda testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu skrīninga testu ar negatīvu rezultātu. Salaspils novada iedzīvotājiem, uzrādot “Salaspiliešu karti” ieeja oranžērijā bez maksas.

Savukārt zoodārza Tropu mājā februārī ziņkārus apmeklētājus gaida dažādi pārsteigumi un uzdevumi, kuri veicina izpratni par tropu mežu un tā apdzīvotāju dzīvi. Šogad zoodārza Tropu mēnesis veltīts dažādām dzīvnieku maņām un RNZD kopā ar Tropu mājas Viszini Naksnīti aicina SAREDZĒT, SADZIRDĒT, SATAUSTĪT UN SAOST DŽUNGĻUS. Tā kā Naksnītis ir visnotaļ noslēpumains zvērs, ar apmeklētājiem viņš galvenokārt tiksies zoodārza sociālajos tīklos un attēlos dažādu uzdevumu lapās, tā padarot Tropu mājas apmeklējumu aizraujošāku.

“Iestādi tropu mežu!” Ar šādu aicinājumu 4. februārī sāksies arī ziedojumu vākšanas akcija RNZD Tropu mājas bagātīgā augāja atjaunošanai un papildināšanai ar jauniem augiem. Katrs zoodārza labvēlis, ziedojot 20 EUR kļūs par kāda, ar NBD atbalstu iestādīta tropiskā auga “krusttēvu”, vai “krustmāti”.  Zoodārza Tropu māja pērn svinēja 20 gadu jubileju un vairāki augi jau zaudējuši savu krāšņumu. Marta vidū, ar NBD speciālistu iesaisti, paredzēta to atjaunošana ar jauniem stādījumiem un tur katrs atbalsts būs ļoti noderīgs. Ziedotāji tiks reģistrēti Zoodārza mājas lapā un, akcijai beidzoties, ikviens redzēs, kura auga iestādīšanu Tropu mājas “džungļos” ir atbalstījis. Sīkāk par akciju šeit. Iestādi savu tropu mežu!