PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 25. maijs

Anšlavs, Junora

VIAA_Karjeras_nedela_web_1200x680px (1).jpg
Foto: VIAA
Pēdējos gados jaunieši par savu nākotnes nodarbošanos mēdz aizdomāties arvien agrāk. Kamēr vieni jūt skaidru aicinājumu nākotnes profesijai, citiem karjeras lēmuma pieņemšana ir grūtāks lēmums: kuru nozari izvēlēties, kur mācīties un kurus talantus un prasmes sākt slīpēt jau skolas gados? Karjeras lēmuma pieņemšanā ar savu paraugu, atbalstu un vērtīgu padomu lielu lomu spēlē arī ģimene. Tomēr arī vecākiem svarīgi zināt, kur meklēt informāciju, kas var palīdzēt sarunā par karjeru ar bērnu. Praktiska informācija par karjeras plānošanu un izglītības iespējām, kā arī vērtīgi padomi un materiāli, ko izpētīt kopā ar bērnu, ir atrodami vairākās noderīgās vietnēs.

Virtuālā pilsēta profesijupasaule.lv

Vietne www.profesijupasaule.lv ir interaktīvs instruments, kur bērni patstāvīgi var iepazīties ar dažādām profesijām. Tā ir veidota kā virtuāla pilsēta, kas sastāv no objektiem - uzņēmumiem, kuros atrodamas uzņēmumam tipiskākās profesijas. Par katru no tām ir pieejams apraksts, intervija ar šajā profesijās strādājošo, fotogrāfiju galerija un attiecīgās profesijas apguves iespējas.

Mugurkaula ķirurgs, aviācijas kravu apkalpošanas speciālists, restaurators, reitterapeits un daudzas citas citas, kopumā teju 300 profesijas, kuru skaits vietnē tiek nemitīgi papildināts. Bērni var ne tikai pētīt dažādās profesijas un to ikdienu, bet arī iejusties uzņēmēja lomā un uzzināt noderīgu informāciju par biznesa uzsākšanas pamatiem.

Nacionālā izglītības iespēju datubāzē niid.lv

Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv atrodama informācija par izglītības iespējām Latvijā –gan par pirmsskolas, pamatizglītības un vidējās izglītības mācību iestādēm, gan visdažādākajiem profesionālās pilnveides kursiem. Informāciju iespējams atlasīt gan pēc bērna interesēm, gan pēc līdz šim iegūtās izglītības un citiem parametriem.

niid.lv atrodami arī noderīgi materiāli par karjeras plānošanas iespējām skolas laikā, ko vecāki var izpētīt kopā ar bērnu, runājot par karjeras tēmām. Karjeras orientēšanās karte, salokāms origamo palīgs karjeras plānošanā – sadaļā infografikas lejupielādei pieejama virkne skaidrojošu un noderīgu materiālu. Vietnē pieejami arī dažādi interaktīvi rīki: e-konsultantācijas, digitālais asistents un karjeras izvēles testi.

Video lekcijas un informatīvie materiāli

Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapas viaa.gov.lv sadaļā Karjeras atbalsts vienkopus atrodamas gan noderīgas video lekcijas par karjeras plānošanas jautājumiem, gan dažādi metodiski materiāli, kas būs interesanti gan vecākiem, gan bērniem.

Video materiālos var atrast padomu, kā ar bērnu dažādās situācijās runāt par karjeru, kā arī atrodami vērtīgi karjeras konsultantu padomi gan profesijas izvēles jautājumos, gan plānojot pirmos soļus studijām augstskolā.

Karjeras nedēļas tiešsaistes diskusijas

Ik gadu oktobrī izglītības iestādēs notiek Karjeras nedēļa. Tās laikā jauniešiem ir iespēja saņemt interesējošo informāciju un atbildes par karjeras izvēles jautājumiem, kā arī virtuāli paviesoties dažādu nozaru uzņēmumos.

Šogad viens no Karjeras nedēļas centrālajiem pasākumiem ir tiešsaistes diskusija skolotājiem, karjeras konsultantiem un vecākiem “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?” Diskusija notiks otrdien, 27. oktobrī, plkst.19, un tās laikā moderatora Edija Boša vadībā dalībnieki diskutēs ģimenes lomu, paaudžu atšķirībām un grūtībām karjeras izvēles procesā, ar kurām saskaras mūsdienu jaunieši. Tāpat diskusijas viesi dalīsies ar pieredzi un noderīgiem ieteikumiem, kā ar jaunieti runāt par karjeras tēmu. Vienlaikus vecāki varēs saņemt arī praktisku informāciju par karjeras konsultācijām un citiem karjeras atbalsta mehānismiem, kas pieejami izglītības iestādēs.

Diskusijā piedalīsies sociālais un organizāciju psihologs, personāla izpētes un testēšanas firmas “CreaTest” vadītājs Reinis Lazda, ārsts psihoterapeits un personālatlases vadītājs Andris Jansons, karjeras konsultante Ilze Rūtenberga, kā arī TV un radio personība un divu meitu mamma Baiba Sipeniece – Gavare.

 Savukārt trešdien,28. oktobrī, plkst.10 moderators Magnuss Eriņš vadīs tiešsaistes pasākumu jauniešiem “Uzklausi, padomā un izlem pats!”. Diskusijas laikā paredzēta virtuāla pieslēgšanās trīs dažādu nozaru uzņēmumiem Latvijā – starptautiskajam drukas produktu ražotājam “Printful”, inovatīvajam metālapstrādes uzņēmumam “ERGO E.B.F”, kā arī modernajam RSU zobārstniecības studiju centram Rīgas Stradiņa universitātē. Tāpat pasākumā par savu ikdienu un pieredzi stāstīts panākumus guvuši jaunieši, kuru vidū ir pludmales volejboliste Tīna Graudiņa un elektronikas inženieris un “Lightspace Technologies” pārstāvis Roberts Gotlaufs. 

Diskusijā piedalīsies arī Rīgas Stradiņa universitātes Karjeras centra karjeras konsultante Baiba Prauliņa, uzņēmuma “Blue Shock Race” dibinātājs un vadītājs Artis Daugins, ekstrēmā sporta biedrības “RAVE team” dibinātājs, BMX braucējs un treneris Roberts Klēpis, kā arī dziedātāja Patrīcija Ksenija Cuprijanoviča jeb Patrisha.

Abas diskusijas tiešsaistē varēs vērot Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Facebook kontā. Diskusiju ieraksti pēc norises būs pieejami gan Facebook, gan VIAA Youtube kontā.

Pasākuma aktualitātēm un programmai var sekot līdzi ŠEIT un sociālajos tīklos Facebook un Twitter.


Reklāmraksts