PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 16. aprīlis

Alfs, Bernadeta, Mintauts

Latvijas skolēni izcīna medaļas Starptautiskās bioloģijas olimpiādes izaicinājumā
Latvijas skolēni izcīna medaļas Starptautiskās bioloģijas olimpiādes izaicinājumā
Foto: pexels
No 11. līdz 12. augustam tiešsaistes režīmā norisinājās 31. Starptautiskās bioloģijas olimpiādes (IBO) izaicinājums, kurā piedalījās četri skolēni no Latvijas. Lai arī Covid-19 radīto ierobežojumu dēļ plānotā olimpiāde Japānā tika atcelta, olimpiādes organizatori tās dalībniekiem piedāvāja iespēju spēkus izmēģināt attālināti – virtuālā izaicinājumā. Sacenšoties ar jauniešiem no visas pasaules, skolēni no Latvijas sacensībās ieguva divas sudraba un divas bronzas medaļas.

Sudraba medaļas sacensībās ieguva Āgenskalna valsts ģimnāzijas skolēns Toms Ekmanis un Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolēns Rolands Lopatko, savukārt bronzas medaļas ieguva Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolēns Mārtiņš Dāvis Apsītis un Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas skolēns Mairis Bērziņš. Tā kā IBO izaicinājums šogad norisinājās tiešsaistes režīmā, katra dalībvalsts pirms sacensību sākuma saņēma uzdevumus, ko žūrijas locekļi iztulkoja savas valsts valodā. Skolēniem bija jāatzīmē atbildes atbilžu lapās, kas pēc tam tika nosūtītas atpakaļ sacensību organizatoriem.

“Divas sudraba un divas bronzas medaļas ir augsts Latvijas komandas sasniegums, pēdējo reizi šādu medaļu komplektu Starptautiskajā bioloģijas olimpiādē Latvija ieguva 2015. gadā Dānijā. Latvijas delegācijas dalībniekiem, gatavojoties sacensībām, tika rīkoti divu nedēļu ilgi sagatavošanās kursi, ko vadīja Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes mācībspēki. Paldies visiem, kas ieguldīja spēkus, lai jaunieši spētu tik labi startēt – pašiem dalībniekiem par uzcītību un neatlaidību, jauniešu vecākiem par atbalstu un visiem pedagogiem, kas veicinājuši jauniešu izaugsmi,” skolēnu sasniegumus sacensībās komentē Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģiju institūta vadošais pētnieks un komandas vadītājs Jānis Liepiņš.

Organizatori IBO izaicinājumā bija sagatavojuši divus laboratorijas darbus un divus teorētisko jautājumu blokus. Laboratorijas darbi notika embrioloģijā un bioinformātikā. Embrioloģijas darbā jauniešiem bija jāstrādā ar dzīvnieku embriju mikroskopisko griezumu attēliem, rekonstruējot dažādu struktūru attīstību. Savukārt bioinformātikas daļā bija jāanalizē dažādu organismu gēnu sekvences, izmantojot publiski pieejamās datu bāzes. Teorētiskie uzdevumi aptvēra vairākas atšķirīgas bioloģijas apakšnozares. Piemēram, lai risinātu uzdevumus par augu minerālo barošanos vai insekticīdu rezistences attīstību odu populācijā, skolēniem bija jāorientējās gan bioķīmijā, gan molekulārā bioloģijā, kā arī ģenētikā un ekoloģijā.

Starptautiskā bioloģijas olimpiāde tās dalībniekiem nenozīmē vien uzdevumu risināšanu, tā ir arī vieta, kur dažādu valstu izcilākajiem skolēniem satikties un nodibināt kontaktus. IBO izaicinājuma organizētāji šogad veicināja dalībnieku tikšanos un sadarbību virtuālā vidē. Organizatori bija nodefinējuši četras jomas: evolūcija, infekcijas slimības, genoma rediģēšana un bioloģiskā daudzveidība un okeāns, kurās sacensību dalībnieki var veidot kopīgus projektus. Mēneša laikā, strādājot attālināti nelielās grupās, kuras pārraudzīs iepriekšējo gadu starptautisko bioloģijas olimpiāžu dalībnieki, šo sacensību dalībnieki kopīgi definēs problēmas, meklēs risinājumu un noformēs gala ziņojumus. Iegūtie rezultāti tiks prezentēti Japānas zinātniskajai žūrijai un žūrijas komisija apbalvos interesantākos.

Olimpiādes tiek organizētas ESF projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros, projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002.