PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2024. gada 24. maijs

Ilvija, Marlēna, Ziedone

9404.jpeg
Foto: Foto: andreypopov / 123RF
Jau piekto nedēļu turpinoties Lietuvas skolotāju streikam, satiksmes ministrs Roks Masjulis, kam uzdots pildīt izglītības un zinātnes ministra pienākumus pēc ministres Jurgitas Petrauskienes atlaišanas, ceturtdien nodevis arodbiedrību vērtējumam priekšlikumus par skolotāju darba samaksas sistēmas pilnveidošanu.

Viņš paudis cerību, ka iespējams panākt kompromisu, kas apmierinātu visas puses.

Savukārt skolotāju streiku rīkojošās Izglītības darbinieku arodbiedrības vadītājs Andrjus Navicks izteicis gandarījumu, ka sarunas kļuvušas "acīmredzami konstruktīvas", bet piebildis, ka streiks netiks izbeigts, kamēr nebūs izpildītas pedagogu galvenās prasības.

Izstrādātie priekšlikumi attiecas uz šajā mācību gadā ieviesto pedagoga slodzes apmaksas struktūru, ko streikotāji uzskata par netaisnīgu un pieprasa mainīt.

Kā žurnālistiem sacījis R. Masjulis, šo sistēmu tiks mēģināts ar noteiktu formulu palīdzību padarīt pēc iespējas vienkāršāku un skaidrāku un vienlaikus novērst iespējas to interpretēt subjektīvi.

Paredzams, ka ceturtdien Seims varētu apstiprināt arī likuma grozījumu projektu, ko tieši pirms nedēļas īpašas steidzamības kārtā parlamentam iesniedza prezidente Daļa Grībauskaite nolūkā atvieglot jaunās skolotāju darba samaksas sistēmas ieviešanu.

Pēc R. Masjuļa teiktā, ministrija pie priekšlikumiem strādājusi tā, it kā minētie grozījumi jau būtu pieņemti, ņemot vērā visus ierosinājumus un cenšoties šo kārtību pilnveidot.

Ministrs arī norādījis, ka ceturtdien arodorganizācijas izstādās prioritāšu sarakstu izglītības papildu finansēšanai, jo piektdien paredzēta valdības izveidotās darba grupas sēde par ilglaicīgu publiskā sektora finansējumu.

R. Masjulis piebildis, ka jau gandrīz izstrādāts arī izglītības sistēmas audita plāns, kura mērķis ir noskaidrot, kur līdzekļi, iespējams, tiek tērēti neefektīvi, lai tos varētu izmantot arodbiedrību prasību izpildei.

Tikmēr izglītības darbinieku arodbiedrības vadītājs žurnālistiem pastāstījis, ka vērsies pie prezidentes Daļas Grībauskaites, lūdzot viņu izmantot savas veto tiesības, lai bloķētu šonedēļ pieņemto valsts budžeta likumu un lai budžetā varētu paredzēt līdzekļus vismaz daļējai izglītības darbinieku prasību izpildei, informē aģentūra LETA.

Vienlaikus viņš pieļāvis, ka streikotāji varētu piekāpties arī tad, ja budžeta likums netiktu bloķēts, jo pedagogi cer uz valdības plānoto vienošanos par publiskā sektora finansēšanu.

Pēc A. Navicka teiktā, sarunas ar ministra pienākumu izpildītāju norisinās konstruktīvi, viņš labprāt ieklausās streikotāju argumentos, abas puses diskutē un apmainās ar priekšlikumiem.

Kā ziņots, par nodomu atbrīvot no amata izglītības un zinātnes ministri J. Petrauskieni un vēl divus ministrus premjerministrs Sauļus Skvernelis pavēstīja pagājušās nedēļas sākumā. Pirms nedēļas prezidente parakstīja dekrētus par ministru atbrīvošanu no amatiem, izglītības un zinātnes ministra pienākumus uzticot pildīt satiksmes ministram R. Masjulim.